آموزش حرفه ای عکاسی – تنظیم نور و کادربندی

مقدمه

اگر قصد دارید که به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوید، بهتر است تعصبات ذهن خود را دور ریخته و هرگز از اینکه دوربین باکیفیت یا حامی مناسب ندارید، گلایه نکنید. در این مطلب با آموزش حرفه ای عکاسی و ارائه راهکارهای کلیدی شما را با هنر عکاسی آشنا می‌کنیم. برخی از افراد تصور می‌کنند که برای عکاسی حرفه‌ای نیاز به تجهیزات مدرن و گران‌قیمت دارند، اما جالب است بدانید با ساده‌ترین لوازم هم می‌توان عکس‌های حرفه‌ای و به یادماندنی گرفت. با ما همراه باشید تا چند نکته کلیدی و کارآمد درباره عکاسی حرفه‌ای به شما بیاموزیم.

آموزش حرفه ای عکاسی

آموزش حرفه ای عکاسی با چند راهکار کلیدی

برای اینکه به بهترین نحو عکاسی کنید، باید به چند مسئله توجه کنید تا با هر دوربینی که در اختیار دارید، بهترین عکس‌ها را بگیرید. اگر به این نکات توجهی نکنید، حتی با داشتن گران‌قیمت‌ترین تجهیزات هم نمی‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید. عکاسان باتجربه همیشه ساده‌ترین و در عین حال ریزترین نکات را مد نظر می‌گیرند. اولین نکته عدم لرزش دست‌ها هنگام عکاسی است.

جلوگیری از لرزش دست‌ها

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام عکاسی باید به آن توجه کرد، عدم لرزش دست‌ها می‌باشد. عدم توجه به این مسئله، عکس‌های شما را تار می‌کند که این امر برای یک عکاس چه مبتدی و چه حرفه‌ای ناامید کننده است. برای این کار کافیست تا دوربین عکاسی را به درستی در دست خود بگیرید؛ به گونه‌ای که هر دو دست بر روی دوربین باشد (یکی بر روی بدنه و دیگری بر روی لنز دوربین) و هنگام گرفتن شات برای لحظه‌ای نفس خود را حبس کنید. توجه به سرعت شاتر دوربین نیز بسیار مهم است؛ به طوری که سرعت شاتر به ازای یک لنز ۱۰۰ میلی‌متری نباید کمتر از یک صدم ثانیه باشد.

آموزش ویژه عکاسی

استفاده از پس زمینه ساده در عکس

یکی دیگر از نکات آموزش حرفه ای عکاسی استفاده از پس زمینه ساده در عکس است. برای اینکه سوژه عکس شما در میان تصاویر پس زمینه پنهان نشود، باید از پس زمینه ساده به ویژه رنگ‌های خنثی نظیر کرم و خاکستری استفاده کنید. البته، این روش برای عکاسی پرتره بوده و برای عکاسی طبیعت کاربرد ندارد. از این رو، بهتر است قبل از اینکه اقدام به عکاس کنید سوژه و سبک مورد نظر خود را انتخاب کرده و با توجه به آن تصویر پس زمینه را برگزینید.

بهره‌گیری از مثلث نوردهی

برای زیبا جلوه دادن عکس باید به مسئله نور بسیار توجه کرد. نور یکی از مهمترین مولفه‌هایی است که هنگام عکاسی باید به آن توجه کرد تا رنگ‌ها و سوژه‌های عکس به خوبی جلوه دهند. بحث نور در عکاسی بر پایه ۳ اصل سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو استوار است. هنگام گرفتن عکس باید رابطه این ۳ اصل را بدانید و با تنظیم یکی از آن‌ها بهترین اثر را خلق کنید. البته، امکان استفاده از حالت خودکار دوربین عکاسی وجود دارد، اما در برخی از مواقع شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که باید به صورت دستی این کار را انجام دهید. اگر می‌خواهید به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوید، بهتر است نحوه تنظیم دستی دوربین را یاد بگیرید.

عکاسی

عدم استفاده از فلاش داخلی دوربین

یکی از نکاتی که در آموزش حرفه ای عکاسی اهمیت دارد، عدم استفاده از فلاش دوربین است. استفاده از این فلاش عکس‌ها را مصنوعی و غیر طبیعی کرده و حس بدی به مخاطب القا می‌کند. برای اینکه مجبور به استفاده از فلاش دوربین نشوید، بهتر است در مکان‌های باز و نور طبیعی بهره ببرید. همچنین می‌توانید با تنظیم ایزو، انتخاب سرعت شاتر مناسب و استفاده از حالت باز دیافراگم نور عکس را طبیعی کنید. بهتر است مقدار ایزو را بین ۸۰۰ الی ۱۶۰۰ قرار دهید تا میزان نوردهی بیشتر شده پس زمینه عکس کمی تار شود. اما، اگر عکس شما به گونه‌ای است که قصد دارید تا از فلاش دوربین استفاده کنید، بهتر است از فلاش‌های اکسترنال با سر چرخان بهره ببرید.

استفاده از سوژه متحرک با تکنیک پنینگ

برای عکاسی از سوژه‌های متحرک می‌توانید از تکنیک پنینگ (Paning) استفاده کنید. به گونه‌ای که سرعت شاتر دوربین را دو استاپ پایین‌تر از حد نرمال آورده و با کادربندی مناسب از سوژه مورد نظر عکس بگیرید. برای این کار ابتدا دوربین را به طرف سوژه بگیرید و همراه با آن حرکت کنید. اکنون در بهترین حالت ممکن دکمه شاتر را فشار داده و حرکت را متوقف کنید. در این روش از عکاسی عدم لرزش دست بسیار مهم بوده و باید با همان سرعتی که سوژه در حال حرکت است، دوربین را حرکت دهید. اگر قادر به جلوگیری از لرزش دستان خود نیستید، بهتر است از سه پایه کمک بگیرید.

عکاسی حرفه ای

استفاده از قانون یک سوم

یکی از کلیدی‌ترین فاکتورها در آموزش حرفه ای عکاسی ، استفاده از قانون یک سوم است. در این قانون باید کادر را به ۹ قسمت مساوی تقسیم کرد. به گونه‌ای که برای زیبا جلوه دادن سوژه اصلی، بهتر است آن را خارج از نقطه کانونی قرار داد. نقطه کانونی معمولا متغیر بوده و عکاس بنا به سلیقه خود آن را انتخاب می‌کند. نقطه کانونی درواقع قسمتی از سوژه اصلی عکس بوده که مخاطب با اولین نگاه، مجذوب آن می‌شود. عکاسان حرفه‌ای با بهره‌گیری از این ترفند اقدام به گرفتن عکس‌های زیبا و به یادماندنی می‌کنند. همانطور که می‌دانید، آثار یک عکاس، هویت و امضای او بوده و بسیاری از هنرمندان معروف با سبک خاص خود توانسته‌اند آثار خود را از سایر عکس‌ها متمایز کنند.

آشنایی با هیستوگرام

تقریبا تمام دوربین‌ها برای اینکه عکاسان مبتدی از میزان نور در محیط آگاه شوند، مجهز به سیستم هیستوگرام هستند. هیستوگرام با نشان دادن میزان نور موجود در تصویر به عکاس کمک می‌کند تا با تنظیم لنز و ایزو شرایط نور را ایده‌آل کند. البته، این ابزار تنها برای عکاسان مبتدی کاربرد داشته چراکه با کسب تجربه و تمرین زیاد دیگر نیازی به آن نخواهد بود. معمولا، عکاسان حرفه‌ای به گونه‌ای نور را تنظیم می‌کنند که نیازی به استفاده از این ابزار را نداشته باشند.

آموزش حرفه ای عکاسی

استفاده از فیلترهای مناسب در عکاسی

در برخی از شرایط تابش نور به گونه‌ای است که باید از فیترهای خاص در عکاسی استفاده کرد. معمولا در آموزش حرفه ای عکاسی ، مدرسان روش‌های فیتر کردن را به هنرجویان یاد می‌دهند. این فیلترها باعث می‌شوند تا از بازتاب نور از سوی اجسام غیر فلزی جلوگیری شود. به طور کلی آب، آسمان، شیشه و دود باعث می‌شوند تا سوژه محو شود و به خوبی نتواند خود را به بیننده نشان دهد. یک عکاس حرفه‌ای باید سعی کند تا سوژه اصلی عکس را به خوبی به بیننده نمایش دهد.

سخن پایانی

در این مطلب چند نکته مهم و کلیدی درباره عکاسی به شما آموزش داده شد و روش‌های نشان دان سوژه اصلی معرفی شدند. برای اینکه به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شوید نیاز به تجهیزات مدرن و گران‌قیمت نیست چراکه از همه مهمتر نحوه گرفتن عکس می‌باشد. از این رو با کمی تلاش و تمرین می‌توان با کمترین امکانات ممکن بهترین سوژه‌ها را عکاسی کرد. علاوه بر این موارد، شرکت در دوره‌های آموزشی یک موسسه معتبر می‌تواند به شما در یادگیری هر چه بیشتر این هنر کمک کند.

 

مقالات زیر هم برای شما پیشنهاد می شود:

چگونه عکاسی تبلیغاتی یاد بگیرم؟

چگونه عکاسی پرتره یاد بگیرم ؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *