آموزش عکاسی مقدماتی – اصول عکاسی برای مبتدیان

مقدمه

عکاسی تنها راه ثبت اتفاقات جهان نیست اما بدون یکی از جذاب‌ترین و اثربخش بخش‌ترین روش‌های آن است. این هنر به دلایل فراوانی امروز در بین بسیاری از مردم محبوب شده است و تصور شبکه‌های اجتماعی، روزنامه‌ها و وبسایت‌ها بدون عکس برای ما غیرممکن شده است. گسترش صنعت ساخت تجهیزات عکاسی باعث شده که دوربین‌ها در دسترس افراد زیادی قرار بگیرند اما واقعیت این است که همه این افراد عکس‌های جذابی نمی‌گیرند چرا که آموزش‌های لازم را ندیده‌اند. آموزش عکاسی مقدماتی باعث می‌شود که بتوانید عکس‌هایی اصولی و زیبا بگیرید.

آموزش مقدماتی عکاسی

اگر شما نیز یکی از علاقمندان به عکاسی هستید و قصد دارید به شکل حرفه‌ای‌تری عکاسی را دنبال کنید، در ابتدای راه باید با اصول اولیه عکاسی آشنا شوید. ما در این مطلب قصد داریم که در مورد این اصول صحبت کنیم و شما را برای آغاز عکاسی حرفه‌ای آماده کنیم.

نگاهی کوتاه به عکاسی

عکاسی، هنر شکار تصاویر و نورها با دوربین است که معمولا توسط سنسورهای دیجیتال تبدیل به عکس می‌شوند. آغاز این هنر به سال ۱۸۲۷ در فرانسه برمی‌گردد. در آن سال ژوزف نیسه‌فور نیپس اولین عکس تاریخ را ثبت کرد. از آن زمان تا به امروز شاید نزدیک به یک قرن و نیم بگذرد اما سرعت بالای رشد تکنیک‌ها و تجهیزات عکاسی چنان حیرت انگیز است که انگار این هنر چند صد سال را پشت سر گذاشته است تا به پختگی رسیده است.

آموزش مقدماتی عکاسی آرمان

امروزه حتی تجهیزات عکاسی در گوشی‌های تلفن همراه نیز تعبیه شده‌اند ولی افراد متخصص به خوبی می‌دانند که هر نوع تصویری را نمی‌توان با این دوربین‌ها شکار کرد. استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصولی است که منجر به گرفتن عکس‌هایی زیبا می‌شود اما دانستن اصول عکاسی نیز بسیار مهم است.

اصول اولیه عکاسی مقدماتی

پیش از بحث در مورد آموزش عکاسی مقدماتی باید بگوییم که شما علاوه بر دوربین‌ها ممکن است که با لنزها و نرم‌افزارهای عکاسی نیز نیاز داشته باشید تا بتوانید عکس‌هایی زیبا بگیرید. گاهی ممکن است که به فلش یا سایر تجهیزات دیگر نیز نیاز داشته باشید. با این حال چند تعریف در عکاسی وجود دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید کار خود را به عنوان یک عکاس واقعی آغاز کنید.

اصول اولیه عکاسی

سرعت شاتر

شاتر لایه‌ای است که جلوی حسگر دوربین قرار می‌گیرد و تا زمانی که دوربین بخواهد کار تصویربرداری را انجام بدهد، کنار نمی‌رود. بعد از این که حسگر به میزان کافی نور دریافت کرد، شاتر دوباره جلوی حسگر قرار می‌گیرد. سرعت شاتر به میزان باز و بسته شاتر در یک تصویر گفته می‌شود. هرچقدر این سرعت بیشتر باشد و شاتر بیشتر باز بماند، نور بیشتری به داخل سنسورهای دوربین می‌رسد. با سرعت شاتر می‌توانید دو ویژگی عکس را تنظیم کنید. ویژگی اول تغییر میزان روشنایی تصویر است. مسئله دوم نیز این است که با سرعت شاتر می‌توانید افکت‌هایی دراماتیکی با ایستاکردن تصویر در حرکت بگیرید.

دیافراگم

یکی دیگر از اصولی که باید در آموزش عکاسی مقدماتی به آن بپردازیم، دیافراگم است. دیافراگم در دوربین عکاسی به تیغه‌هایی گفته می‌شود که درون لنز قرار گرفته‌اند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آن‌ها کنترل می‌کنند. دیافراگم، میزان نور وارده به داخل دوربین و باز شدن لنزها و عمق تصویر را نشان می‌دهد. هرچقدر که دیافراگم بازتر باشد، نور بیشتری به سنسورها می‌رسد و عمق تصویر تنگ می‌شود و عکس این مسئله نیز صادق است. نور از داخل یک نقطه با نام نقطه F عبور می‌کند و به داخل دوربین می‌رسد. این نقطه، یک نقطه در داخل لنز دوربین است که اجازه می‌دهد نور از داخل آن عبور کند. نقطه F در واقع وسط تیغه‌های دیافراگم قرار دارد.

ایزو

یکی دیگر از مهم‌ترین مفاهیم دنیای عکاسی، استفاده درست از ایزو است. ایزو حساسیت دوربین و حسگرها به نور را مشخص می‌کند. هر چقدر که ایزوی یک دوربین حین عکاسی کمی باشد، حساسیت دوربین به نور کمتر است و هر چقدر که ایزوی دوربین بیشتر باشد، میزان حساسیت حسگر دوربین به آن بیشتر است. دوربین‌ها معمولا یک طیف از ایزوها را در اختیار عکاسان قرار می‌دهند تا با آن‌ها بتوانند در زیر نور زیاد یا کم عکس‌هایی زیبا بگیرند.

اصول مقدماتی عکاسی

عکاسان حرفه‌ای معمولا در عکس برداری از محیط‌های زیر نور خورشید از ایزوی زیر ۲۰۰ استفاده می‌کنند اما در شب و فضاهای روباز زیر نور ماه، میزان ایزو رو روی عدد ۵۰۰ تا ۷۰۰ تنظیم می‌کنند. استفاده درست از ایزو یکی از اصول اساسی آموزش عکاسی مقدماتی است و کسی که بتواند به خوبی ایزوی یک دوربین را تنظیم کند، بدون شک تصاویر زیباتری خواهد گرفت.

ترکیب بندی

ترکیب بندی یکی اصول عکاسی است که چندان به دوربین مربوط نمی‌شود و بیشتر به نگاه عکاس به دنیای بیرون برمی‌گردد. ترکیب، به شیوه چینش مولفه‌ها در تصویر اشاره دارد. تفاوتی ندارد که نور تصویر چقدر باشد یا شما از کدام لنز استفاده می‌کنید؛ ترکیب بندی به خود سوژه اشاره دارد و باید موقعیت خود را نسبت به سوژه تغییر بدهید تا بتوانید عکس‌های زیبایی بگیرید.

عکاسان حرفه‌ای معمولا با حرکت در دوربین یا حرکت بدن خود و در مواقعی با استفاده از توانایی زوم، اقدام به انتخاب یک ترکیب بندی درست در عکاسی می‌کنند. تسلط بر ترکیب بندی درست، معمولا فقط با تمرین بهتر خواهد شد. برای بهتر شدن عکاسی بهتر است که به صورت مکرر عکس بگیرید و عکس‌های خود را به افراد متخصص در این حوزه نشان بدهید تا بتوانید به درک درستی از ترکیب بندی برسید.

متریک

متریک نیز یکی اساسی‌ترین مولفه‌های آموزش مقدماتی عکاسی است که هر کسی که علاقمند به کار با دوربین عکاسی به طور حرفه‌ای است، باید نسبت به آن شناخت بالایی داشته باشد. متریک به این مسئله اشاره دارد که شاتر مناسب دوربین و دیافراگم مناسب چه چیزی می‌تواند باشد و طبق چه مقدار نوری باید عکاسی کرد و ایزو چقدر باید باشد تا تصویر گرفته شده به زیباترین شکل ممکن ثبت شود.

آموزش عکاسی

امروزه برخی از دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی مجهز به تجهیزاتی هستند که متریک‌ها را بر اساس مولفه‌های دیگر تنظیم می‌کنند. به عنوان مثال این دوربین‌ها دیافراگم را از روی میزان ایزو یا سرعت شاتر به طور اتوماتیک تنظیم می‌کنند. استفاده از این متریک‌های پیشفرض باعث نمی‌شود که لزوما عکس شما در بهترین حالت ممکن باشد اما برای افرادی که در امر عکاسی مبتدی هستند می‌تواند بسیار راهگشا باشد. عکاسان حرفه‌ای با دستکاری کردن مولفه‌های متریک، فوانین هنری را به طور زیبایی می‌شکنند و تصاویری خلق می‌کنند که تعاریف سنتی هنر عکاسی را پس از سال‌ها دچار تغییر می‌کنند.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به هنر عکاسی مقدماتی انداختیم و بسیاری از مفاهیم اصلی عکاسی را در این آموزش عکاسی مقدماتی مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که شما نیز قصد دارید که عکاسی را به طور حرفه‌ای شروع کنید، باید با مفاهیم گفته شده به خوبی آشنا باشید. اما آشنایی با این مفاهیم، پایان کار نیست. از آنجایی که عکاسی یک هنر عملی است، فقط باید با تمرین و تکرار به درک درستی از عکاسی رسید و سطح هنری عکس‌های خود را بالا برد.

این جمله به این معنا نیست که هر کسی بدون دانش عکاسی می‌تواند تصاویری زیبا خلق کند. داشتن دانش مهم است و تا جایی که می‌توانید باید مطالعه انجام بدهید و یا در کلاس‌های عکاسی شرکت کنید. با این حال، دانش باید با ذوق و تمرین ترکیب شود تا استعداد عکاس در تصویر گرفته شده نمود پیدا کند. عکاسی، اوج یک قله است که برای رسیدن به آن باید از کوه بلند دانش بالا بروید.

موسسه آموزش عالی آرمان سالهاست با اساتید گران قدر و باسواد خود  در زمینه آموزش عکاسی پیشتاز است.

این مقالات به شما دوست عزیز پیشنهاد می شود:

پکیج آموزش حرفه ای عکاسی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *