سوالات رایج

دوران کارآموزی از کی شروع می گردد؟

پس از ثبت نام پذیرفته شدگان در کانون متبوع خود و تکمیل مدارک و استعلامات لازم و صدور پروانه کارآموزی

تعداد پذیرش نفرات در هر کانون به چه صورت تعیین می شود

بر اساس تبصره ماده یک، قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت دادگستری (مصوب 1376/01/17) كانونهای وكلای دادگستری جمهوری اسلامی ايران ،تعیین تعداد كارآموزان وكالت برای هر كانون به عهده كميسيونی متشكل از رئيس كل دادگستری استان، رئيس شعبه اول دادگاه انقلاب و رئيس كانون وكلای مربوطه است كه به دعوت رئيس كانون وكلای هر كانون، حداقل يكبار در سال تشكيل و اتخاذ تصميم می‌نمايند

شرایط شرکت در آزمون وکالت را میخواستم بدونم؟؟

عزیزانی می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند که حتما\\\\\\\\\\\\\\\" شرایط زیر را داشته باشند : 1) مدرک تحصیلی : 1- مقطع تحصیلی : 1. داوطلب آزمون وکالت لزوما\\\\\\\\\\\\\\\" باید لیسانس یا گواهی موقت پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی یکی از رشته های حقوق – فقه و مبانی حقوق – الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی را داشته باشند . 2. عزیزانی که دوره کارشناسی رشته های غیر مرتبط با حقوق را تحصیل کرده اند اما مدرک کارشناسی ارشد آنها حقوق یا رشته های دیگر مجاز به شرکت در آزمون وکالت است مجاز به شرکت در آزمون نیستند . 2- زمان اخذ مدرک : 1. داوطلب باید مدرک لیسانس یا گواهی موقت پایان تحصیلات خود را تا زمان آگهی ثبت نام ( معمولا\\\\\\\\\\\\\\\" اوایل مهر ) سالی که میخواهد در آزمون شرکت کند را داشته باشد . 2. در کل با توجه به روند سال تحصیلی میتوان گفت داوطلب باید تا انتهای شهریور ماه سالی که که میخواهد در آزمون شرکت شرکت کنند باید حد اقل گواهی موقت فارغ التحصیلی را دریافت نموده باشند . 3- رشته های مجاز به شرکت در آزمون وکالت : 1. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یکی از رشته های حقوق – فقه و مبانی حقوق – الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی مجاز به شرکت در آزمون وکالت هستند . 2. همچنین طلابی که دارای سطح حوزوی معادل لیسانس(طبق معیارهای شورای عالی انقلاب فرهنگی ) دارند مجاز به شرکت در آزمون وکالت هستند . 3. سایر رشته ها هر چند مرتبط با حقوق از قبیل علوم سیاسی یا الهیات گرایشهای غیر از فقه و مبانی حقوق اسلامی و کلا\\\\\\\\\\\\\\\" غیر از رشته های عنوان شده در بند 1 و 2 نمی توانند در آزمون وکالت شرکت نمایند . 2) کارت پایان خدمت برای برادران 1- برادرانی که داوطلب آزمون وکالت هستند در هر مقطع تحصیلی باید تا زمان ثبت نام ( اوایل مهر ) حتما\\\\\\\\\\\\\\\" کارت پایان خدمت یا معافیت یا کفالت یا هر مدرک دیگری که فراغت آنها را از خدمت مقدس سربازی اثبات کند را در دست داشته باشند .

من شرایط مدرک تحصیلی و خدمت سربازی را دارم.برای آمادگی و قبولی در آزمون وکالت از کجا باید شروع کنیم؟؟

در جواب این سوال مراحل زیر را طی کنید : 1) شما باید از هم اکنون شروع به کسب آمادگی علمی برای آزمون کنید این امر خود مراحلی دارد : 1- آشنایی با کلیاتی از آزمون وکالت 1. آزمون وکالت در مقطع کنونی بعنوان پر طرفدار ترین آزمون شغلی حقوقی مطرح است سال 90 تعداد 36000 نفر داوطلب این آزمون بودند بنابراین کسانی که وارد پروسه آزمون وکالت می شوند با رقابتی سخت و سنگین روبه رو هستند . که به هیچ وجه نباید آنرا دست کم بگیرند . 2. نحوه برگزاری این آزمون بر اساس اعلام ظرفیتها از سوی کانون وکلای دادگستری بصورت محلی است یعنی داوطلبان حوضه هر کانون فقط با داوطلبان همان حوضه رقابت می کنند . برای مثال سال گذشته در کانون آذزبایجانشرقی 2800 نفر شرکت کرده بودند و این کانون 100 نفر ظرفیت پذیرش داشت از میان 2800 نفر 100 نفری که رتبه 1 الی 100 را کسب نموده بودند قبول شدند . بطور متوسط نسبت به ظرفیتهای کانونهای مختلف از هر 10 الی 20 نفر یک نفر قبول میشوند . این تعداد در برخی کانونها کمتر و در برخی بیشتر است . سنگین ترین رقابتها متعلق به کانونهای آذربایجانشرقی - اصفهان و شیراز است . - جمع آوری منابع آزمون : 1. دروس مورد آزمون در آزمون وکالت عبارتند از : کلیک کنید 2. سوالات آزمون وکالت نص محور بوده و از متون قانونی و آرای وحدت رویه طرح میشود طبق رویه سه سال اخیر سوالات اغلب از موارد زیر طرح شده اند : 1- متون قانونی عام : اغلب سوالات از متن و محشای قوانین دروس اعلام شده طرح میشوند بنابراین شما در گام اول به منابع نیاز دارید. 2- متون قانونی خاص و آرای وحدت رویه : رویه سه سال اخیر آزمون نشان می دهد که در آزمون وکالت قوانین جدید التصویب و آرای وحدت تصویب شده در سال آزمون از اهمیت زیادی برخوردار است برای اطلاع از از تصویب این قوانین حد اقل یک هفته یک بار به سایت معاونت حقوقی مجلس مراجعه نمایید . با اینکه سوالات آزمون وکالت نص محور بوده و از متون قانونی و آرای وحدت رویه طرح میشود اما باید توجه داشت: - با توجه به ارتباط مواد قانونی باهم و اصل یادگیری متون قانونی با استفاده از مبانی داوطلب آزمون باید از منابع مناسب دکترین استفاده کافی ببرد. - در مواردی که از کتابهای در نظم و متون قانونی قادر به فهم مطلب نباشد به کتابهای مرجع کند. - وضعیت خاص درس اصول فقه ایجاب می کند که این درس از منابع دکترین مطالعه شود. نکته بعدی در مورد منابع استفاده از منابع کمک آموزشی می باشد استفاده از این منابع مسایلی دارد که باید رعایت گردد نتیجه : در مسیر آمادگی به هرکسی اعتماد نکنید و به جزوات دست نویس دل نبندید .

چه نوع برنامه ای برای قبولی در آزمون باید داشته باشیم؟؟

برنامه ریزی برای مطالعه امری سهل و ممتنع است و واقعا با توجه به طیف گسترده داوطلبان و شکل زندگی و استعدادهای خاص هر کدام از آنها این سوال را مطرح می کند که آیا می توان یک برنامه ریزی جامع برای همه تهیه کرد ؟ جواب سوال در نگاه اول منفی است اما نبایست پیشرفتهای علوم آموزشی را دست کم گرفت اما قبل از اینکه راهکارهایی برای برنامه ریزی ارائه دهیم بهتر است جنس مشکلات داوطلبان را در این زمینه بشناسیم . مشکل اصلی اکثر داوطلبان در برنامه ریزی را می توان به چند نوع تقسیم کرد 1. عدم اطلاع از اینکه چه بخوانند و چطور بخوانند و کی بخوانند و روزانه چقدر بخوانند .. 2. عدم قدرت تطبیق برنامه درسی با جریان عادی زندگی 3. کنتاکت مشغله هایی مثل اشتغال و مشکلات خانوادگی و تحصیل با پروسه آمادگی برای آزمون

آیا کارآموزان مبلغی را به کانون متبوع خود بپردازند؟؟

رویه کانون ها متفاوت است. لیکن کارآموزان برای فعالیت های حرفه ای خود باید مالیات بپردازند و این مالیات در قالب تمبر مالیاتی در هنگام آغاز هر پرونده وکالتی در کانون متبوع پرداخت می گردد . به علاوه در پایان هر سال باید مالیات شغلی خود را نیز در اداره مالیات شهر محل وکالت خود بپردازند.

آیا با پروانه کارآموزی می توان در همه ی شهرهای کشور وکالت نمود؟؟

بلی ، محدودیتی دراین خصوص وجود ندارد لیکن تاسیس دفتر فقط در شهر محل صدور پروانه مقدور است

تودیع پروانه وکالت به چه معناست؟؟

ممکن است وکلا در حین اشتغال به برخی مناصب نمایندگی یا دولتی و … برسند . دراینصورت به دلیل ممنوعیت جمع مشاغل باید تا زمانیکه در آن شغل هستند پروانه ی وکالت خودرا به کانون متبوع خویش اعاده نمایند و پس از فراغت از آن شغل می توانند مجدداً پروانه خودرا از کانون دریافت نمایند .

آیا با پروانه وکالت ایران می توان در خارج از کشور وکالت نمود؟؟

شما می توانید به عنوان وکیل ایرانی در محاکم خارجی فعالیت کنید لیکن به عنوان وکیل داخلی حق فعالیت نخواهید داشت

کار وکالت جزء اولویتهای استخدامی محسوب می شود؟؟

ج- بر اساس بند 3 قسمت ج آگهی استخدام در صورت وجود سایر شرائط از اولویت های استخدامی می باشد