تماس با ما 64 51 90 88 - 021اصول طراحی داخلی

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل : it.dep@armancollege.ac.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1394/06/05  

اصول معماری و طراحی داخلی

همه ی انسانها در اعماق درون خود خواستار آرامش اند. این امر، با توجه به انبوه عوامل استرس زا در بیرون از خانه شامل کوچ و بازار، محیط کار و ...، حداقل می بایست در فضای داخل خانه محقق شود. کارن ویلاتوا که یک معمار داخلی است می گوید: "در طراحی فضا نیرویی وجود دارد که باعث آرامش روح می شود، به همین دلیل سلامت افراد برایم بسیار مهم است. مهم نیست به چه کارید مشغولید و یا چند ساله اید زیرا در پایان روز نیاز به جایی دارید که به آن پناه ببرید".  در حقیقت ایجاد فضایی آرام و دور از فشارهای روحی و روانی در محیط خانه باعث می شود تا هم تاثیرات منفی ناشی از آن عوامل استرس زا با آرامش داخل خانه خنثی شود و هم ذخیره ای از انرژی مثبت برای رویارویی با روز پر استرس دیگری فراهم شود. امروزه روانشناسان علوم رفتاری به این نتیجه رسیده اند که دکوراسیون و طراحی داخلی خانه می تواند بسیاری از مشکلات رفتاری افراد را حل کند و به بهبود روحیه آنها کمک نماید. با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد، لزوم پرداختن به مسئله ی طراحی داخلی و دکوراسیون کاملاَ مشهود است؛ بر همین اساس نگارنده سعی دارد تا با مطرح کردن مضوعاتی که در طراحی داخلی و دکوراسیون فضای درون خانه و به تبع ایجاد آرامش در ساکنان آن اهمیت دارند و میتوانند فضای داخلی خانه را به یک منبع تمام نشدنی نشاط و آرامش تبدیل کنند، آگاهی هر چند کوچک به خوانندگان این مقاله در رابطه با انتخاب عناصر دکوراسیون بدهد.

 به بیان دیگر فضای داخلی می تواند منبع تمام نشدنی نشاط و آرامش باشد به شرط اینکه بعضی از جزئیات ظریف که بسیار موثر هم هستند رعایت شود.

پرسشی که ذهن بسیاری را به خود مشغول ساخته، این است که چگونه می شود این محیط را فراهم کرد تا همه ی اعضای خانوده بتوانند در آن بیشترین لذت را ببرند؟ ما چند پیشنهاد برای شما که به محیط خانه خود اهمیت می دهید داریم، که اگر به آن عمل کنید مطمئناَ خانه ای زیبا و محیطی دلچسب خواهید داشت و می توانید در آن احساس شادی و دلبازی داشته باشید. امیدوارم که این توصیه ها (توصیه های کاربردی) را جدی بگیرید.

عناصر مورد توجه در طراحی داخلی

از جمله مسائلی که در زمینه طراحی داخلی مورد توجه قرار می گیرد نیاز های کاربران با توجه به سن، شخصیت و طبقه اجتماعی و علائق و سلیقه های فردی است. در واقع کار طراح داخلی عینیت دادن به ایده ها و خواسته های فرد در خلق محیط مطابق با نیاز ها و ویژگی های وی است.

معماری داخلی

نحوه چیدمان:

با قرار دادن لوازم منزل در جایگاه مناسبشان در خانه می توانید موجب تعادل در نیروهای ناپیدای آنها شده، درنتیجه فضایی سالم و سرشار از انرژی مثبت را به خانه مان هدیه بدهیم.

سعی کنید مبل و صندلی ها را از دیوار ها دور کنید و آنها را در زوایای مختلف و مناسب قرار دهید ، به عنوان مثال قرار دادن یک کاناپه بزرگ در اطاق کوچک باعث می شود فضای اطاق شما کوچکتر به نظر برسد.

رنگ دیوار ها:

یکی دیگر از بارزترین محورهای طراحی داخلی مقوله انتخاب رنگ در فضاست. با استفاده از رنگ های مناسب در فضا می توان حتی بعضی از بیماری ها مانند افسردگی، فشارخون و... را درمان کرد به عنوان نمونه استفاده از رنگ آبی تعداد ضربان قلب را کمتر و رنگ قرمز ضربان قلب را شدیدتر می کند. قرار گرفتن در فضایی با رنگ های قرمز و زرد، اشتهای افراد را زیادتر می کند. برخی از رنگ ها بعضی از صفات را القا می کنند. به طور مثال رنگ آبی در کنار سفید، پاکیزگی مضاعف را نشان می دهد. یکی از پیشنهادهای مناسب برای فضاهای خیس منازل مانند سرویس های بهداشتی، استفاده از رنگ های سفید و آبی هستند. نتیجه اینکه، با استفاده از رنگ ها و فرم های مناسب می توان یک فضا را از لحاظ کاربردی مناسب تر کرد.

رنگ کف:

کیفیت لوازم منزل:

یکی از تصورات غالب در اذهان عمومی در خصوص مسئله ی تغییر دکوراسیون منازل و طراحی داخلی، تجملی بودن آن است.بسیاری از مردم این امر را یک هزینه زیادی قلمداد می کنند. طراحی داخلی زمانی یک هزینه اضافی است که کار طراحی دقیق نباشد؛ یعنی تغییر دادن های بی مورد و بی اثر که بر اثر بی دانشی صورت می گیرند. با یک طراحی مانسب می توان در بسیاری از امور صرفه جویی و از برخی هزینه ها جلوگیری کرد.

در پایان مهمترین چیز کیفیت

حال که می دانیم از طریق طراحی مناسب فضای داخلی خانه مان می توانیم گامی در جهت زیباتر زندگی کردن برداریم چرا از آن غفلت کنیم.

علاوه بر این طراحی دکوراسیون و فضای مناسب در درمان برخی بیماری های کودکان نیز کاربرد دارد که از طریق آن می توان کودکان بیش فعال را نرمال و کودکان کم تحرک را پرتحرک کرد.

طراحی صحیح اتاق کودکان می تواند روی رشد و بالندگی و میزان یادگیری کودک تاثیر گذارد. طراحی اتاق کودکان بسیار حساس است و باید با توجه به روحیات و جنسیت کودک طراحی شود.امروزه با پیشرفت در علم طراحی داخلی، از طراحی اتاق کودک،

برای رفع مشکلات استفاده می کنند.به طور مثال طراحی برای کودکان بیش فعال، یا طراحی اتاق برای کودکان کم تمرکز و غیرو که با در نظر گرفتن چیدمان و رنگ آمیزی مناسب، براحتی قابل اجراست.

 

رضا دولتیار- روان شناس و استادیار دانشگاه- در مورد اثرات درمانی طراحی داخلی می گوید: در برخی مواقع با تغییر چیدمان منازل می توان برخی بیماری ها را درمان کرد. گاهی در مورد بیماران افسرده، از اطرافیان خواسته می شود که در دکوراسیون منزل تغییر و تحول ایجاد کنند تا با استفاده از اثرات درمانی آن بتوان در بهبود وضعیت بیمار حرکت کند. استفاده از رنگ ها و جنس ها هم در این زمینه مؤثر است که هر کدام می توانند القاعات خاصی را داشته باشند. به عنوان مثال، فرفورژه حسی از سختی و سرما و مصنوعی بودن می دهد در حالی که چوب حسی از طبیعت را منتقل می کند.

 این موضوع رو باید جدی گرفت که زیبایی و آرامش محسوس در دکوراسیون داخلی یک خانه تاثیر مستقیم روی ریز رفتار های افراد خانواده میذاره. چه توی آشپزخانه باشه و چه درنشیمن یا لتاق خواب. تک تک این فضا ها مورد استفاده زیادی واقع میشن و مهمه که چطور دکوراسیون شده باشن. در این مطلب در مورد اتاق خواب صحبت میکنیم.طراحی داخلی نکات و ریزه کاری هایی داره که موقع طراحی باید دقیق بهشون توجه کرد و ریز نکاتش رو رعایت کرد تا در انتها فضای خوب و قابل قبولی برای افراد استفاده کنندش در بیاد. مثلا اتاق خوابی که برای کودک طراحی میشه با اتاق خوابی که برای والدین و یا زوج جوانی طراحی میشه خیلی متفاوت هستن. در این مقاله نکاتی برای طراحی میپردازیم.

اما جدا از بحث گیاهان گلخانه‌‌‏ای، می توانید از طبیعت در هر جنبه از طراحی‌‌‏تان استفاده‌‌‏کنید. فرقی نمی‌‌‏کند که با نگاه اول متوجه شوید یا نه، رنگ‌‌‏ها و بافت‌‌‏های طبیعی به خانه حس صمیمانه‌‌‏تری می‌‌‏دهد.مهم این است که از چیزهایی که در طبیعت موجوداست، استفاده‌‌‏کنید. اگر گیاهی وجودندارد می‌‌‏توانید در طراحی‌‌‏تان از تزئینات چوبی و یا سمبل‌‌‏هایی از آب استفاده‌‌‏کنید.

  • چشم انداز موسسه آموزش عالی آرمان


  ارائه آموزشهای مرتبط با نیاز بازار کار

  تربيت نيروهایي، با دانش و مهارت هاي فني بالا

  مطرح شدن به عنوان يک Brandمعتبر آموزشي در کشور .

  مطرح شدن به عنوان يک منبع معتبر معرفي نيروي انساني در بازار کار

  مطرح شدن به عنوان يک مرکز معتبر اجراي پروژه هاي تحقيقاتي دولت و بخش خصوصي
 • اعتبار مدارک کالج آرمان


  در انتهای دوره ، مدرک رسمی از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، ممهور به مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری

  با قابلیت ترجمه و تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ،اعطا می گردد.

  علاوه بر مدرک ارائه شده علاقمندان به اخذ مدرک بین المللی با قابلیت استعلام می توانند

  با پرداخت هزینه صدور مدرک ،از مدارک دو مجموعه علمی ، پژوهشی ACS و ICS نیز بهره مند گردند.
 • مزایای تحصیل در موسسه آموزش عالی آرمان

  1. بهره منده از کاملترین سرفصل های دانشگاهی

  2. بهرمندی از اساتید و مدرسین دانشکده های برتر هنر و معماری

  3. اعطای گواهینامه پایان دوره مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

  4. قابلیت ترجمه گواهینامه پایان دوره برای متقاضیان مهاجرت

  5. امکان جذب فارغ التحصیلان برتر در پروژه های اجرایی

  6. امکان شرکت در کلاسهای غیر حضوری (آنلاین) موسسه (برای اولین بار در ایران)

  7. امکان بهره مندی از بسته های آموزش تصویری موسسه (برای اولین بار در ایران)

 • مپنا
 • انفورماتیک
 • شهرداری تهران
 • صندوق مهر امام رضا (ع)
 • پتروشیمی پارس
 • اتوبوسرانی تهران
 • انرژی
 • شرکت داروسازی ابوریحان
 • بانک انصار