تماس با ما 64 51 90 88 - 021مقدماتی درباره آموزش عکاسی

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل : it.dep@armancollege.ac.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1394/05/24   ( آخرين ويرايش : 1394/05/24 )

آموزش عکاسی

شاتر لایه‌ای است از جنس پارچه کاملا تیره و با فلز چند لایه سیاه که جلوی فیلم قرار می‌گیرد و در حالت عادی بسته است تا از رسیدن نور به فیلم جلوگیری کند و فقط در هنگام فشردن دکمه دوربین (دکمه شاتر) این پرده با سرعت معین باز می‌شود و تصویر روی فیلم ثبت می‌شود.

شاتر در واقع زمان نوردهی فیلم را تعیین می‌کند. شاتر پرده‌ای است که به محض فشردن دکمه عکاسی باز و بسته می‌شود و جلوی نور را کاملا می‌بندد تا تصویر ثبت گردد.بسیاری فکر می‌کنند که پرده شاتر همان دیافراگم است، درحالی که این دو، دو پرده جداگانه هستند با کارآیی متفاوت.

اینگونه می‌توان رابطه سرعت شاتر با گشادگی دیافراگم را فهمید. به عبارت دیگر: هرچه عدد سرعت باز و بسته شدن شاتر را افزایش می‌دهیم باید عدد مربوط به دیافراگم را کاهش دهیم تا دیافراگم باز شود. شما باید به یک طریقی نور را به سنسور برسانید؛ وقنی سرعت شاتر را بالا می‌برید پس اجازه نمی‌دهید نور برای مدت طولانی به سنسور برخورد نماید که این ممکن است باعث تیره شدن عکس‌های شما شود، پس حالا که سرعت شاتر را بالا بردیم و اجازه ورود نور کافی را ندادیم پس لااقل دیافراگم را باز بگذاریم و تنگ نکنیم که نور بتواند از این طریق تأمین شود.

افزایش سرعت شاتر ==> افزایش گشادگی دیافراگم (استفاده از اعداد کوچک‌تر دیافراگم)

کاهش سرعت شاتر ==> نوردهی مناسب است و نیازی به باز بود زیاد دیافراگم نیست (استفاده از اعداد بزرگ‌تر دیافراگم)

دیافراگم

دیافراگم پرده‌ای جدا از شاتر است و در لنز قرار دارد.آیا تا به حال پیش آمده است که در یک ظهر آفتابی شدید شخصی که از راه دوری در حال نزدیک شدن به شما است را ببینید و تشخیص ندهید؟! برای اینکه آن را واضح‌تر ببینید چه می‌کنید؟! مسلما براساس آموخته‌های غریزی و تجربی، یا چشم خود را تنگ‌تر می‌کنید و یا اینکه دست خود را روی پیشانی گرفته و سایه‌بان می‌کنید.

برای چه این کار را می‌کنید؟! شما به صورت ناخودآگاه با تنگ کردن چشم و ایجاد سایه‌بان برای کاهش نور محیط تلاش می‌کنید. دیافراگم هم دقیقا همین کار را انجام می‌دهد، یعنی با بسته شدن، مسیر ورود نور را تنگ‌تر می‌کنید تا نورهای زیادی وارد نشود و عمق میدان وضوح افزایش یابد.

تنظیمات مربوط به این پرده با یک سری اعداد انجام می‌شود که در ارتباط مستقیم با سرعت شاتر است. توضیح این رابطه نیازمند بحث بسیار طولانی است.دیافراگم را با Fنشان می‌دهند. هرچه عدد دیافراگم بزرگ‌تر شود، این پرده بسته‌تر می‌شود. عدد 1 بازترین حالت دیافراگم است. همچنین بدانید که دیافراگم هیچ وقت به طور کامل بسته نمی‌شود چرا که در آن صورت دیگر اجازه ورود نوری داده نمی‌شود که بتواند فرآیند عکاسی صورت بگیرد. بنابراین دیافراگم در بسته‌ترین حالت خود هنوز مقداری باز است.در دهنه لنزها، عدد مربوط به حداکثر گشادگی دیافراگم نوشته شده است که تأثیر مستقیم و بسیار ارزشمندی در قیمت لنزها می‌گذارد.

رچه این عدد که در دهانه لنز نوشته می‌شود کوچک‌تر باشد آن لنز گران‌تر خواهد بود، چرا که در نورهای کم می‌تواند با سرعت‌های بالاتر شاتر عکسبرداری کند. اما لنزهایی که حداکثر گشادگی دیافراگم آنها کم است برای عکاسی در شب نیازمند سه‌پایه هستند چرا که نباید تکان بخورند و دلیل این است که ما با این عدد دیافراگم نمی‌توانیم سرعت بالایی برای شاتر تعریف کنیم. هرچه سرعت شاتر را بالا می‌بریم مجبوریم عدد دیافراگم را کاهش دهیم، یعنی پرده دیافراگم را بازتر کنیم. اما وقتی دیافراگمی که برای این لنز توسط کارخانه نصب شده است بیشتر از آن مقداری که لازم است باز نمی‌شود، در نتیجه ما نمی‌توانیم با سرعت‌های بالای شاتر عکاسی کنیم و چون مجبوریم با سرعت‌های پایین شاتر عکاسی کنیم نیازمند سه‌پایه هستیم.

حداکثر استفاده از باتری دوربین دیجیتال

حداکثر استفاده از باتری دوربین دیجیتال به خاطر داشته باشید که چه باتری های قابل شارژ و چه باتریهای معمولی، عمر محدود دارند. هیچ چیز بدتر از این نیست که یک عکس یا یک صحنه خوب را به خاطر تمام شدن باتری از دست بدهید.

خصوصیات باتریهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و همینطور خصوصیات دوربین های دیجیتال با یکدیگر متفاوت است و مصرف باتری آنها هم یکسان نیست. و همینطور قسمتهای مختلف دوربین دیجیتال مصرف گوناگون دارند و بعضی از این قسمتها انرژی بیشتری مصرف می کنند. قسمتهایی از دوربین که انرژی بیشتری مصرف می کنند

عبارتند از: صفحه LCD، فلاش و موتوری که اجزای مکانیکی دوربین مانند مکانیزم زوم را به حرکت در می آورد. دوربین های دیجیتال به شما اجازه می دهند تا عکس گرفته شده را روی صفحه LCDببینید یا می توانید به جای اینکه صفحه را از طریق چشمی ببینید آنرا از صفحه LCDببینید و از آن صفحه عکس بگیرید. یک صفحه LCDنسبتاً انرژی زیادی مصرف می کند. به این دلیل است که اگر مدتی دورین دیجیتال را بدون استفاده نگه دارید به صورت خودکار LCDآن خاموش می شود، تا در مصرف باتری صرفه جویی کند. زمانیکه مشغول انجام تنظیمات دوربین دیجیتال خود هستید زمان خاموش شدن صفحه LCDرا روی کمترین زمان قرار دهید. در این جا چند نکته برای افزایش کارایی باتری ذکر می شود، بلکه کمکی باشد تا حداکثر استفاده را از قدرت باتری دوربین خود ببرید.

ــ LCDرا خاموش کنید و از چشمی استفاده کنید، فقط زمانی از LCDاستفاده کنید که نمی توانید از چشمی استفاده کنید. بنابراین هنگام خرید دوربین باید توجه کنید که دوربین مرد نظر شما دارای چشمی هست یا خیر؟

ــ سعی کنید تا جاییکه امکان دارد از نگاه کردن به عکسها از صفحه LCDخودداری کنید. ــ از زوم کردن مداوم وقتی لزومی ندارد خودداری کنید

هر بار که عمل زوم را انجام می دهید در ححال مصرف انرژی هستید. دوربین هایی که دارای ززوم اپتیکال هستند انرژی زیادی در حین زوم کردن مصرف می کنند. البته نمی توان اصلاً از زوم استفاده نکرد ولی می توان از زوم بی مورد جلوگیری کرد. در اکثر دوربین های دیجیتال دکمه ای که برای گرفتن عکس وجود دارد دو مرحله ای است با فشار اول و نگه داشتن آن (مرحله اول) دوربین بر روی صحنه عکاسی فوکوس می کند و در این وضعیت باقی می ماند تا فشار بیشتری بر روی دکمه وارد شود و عکس گرفته شود. با نگه داشتن زیاد دکمه در مرحله اول انرژی زیادی تلف می شود.

ــ هر از چند گاهی باتری را شارژ کنید. باتریها به مرور انرژی خود را از دست می دهند. حتی زمانیکه استفاده نمی شوند حال اگر حرفه شما عکاسی است پس بهتر است که باتری باتریهای شما همیشه شارژ باشند پیشنهاد بنده روزی یکبار اگر هر روز عکاسی می کنید است.

ــ مصرف باتری را حدس بزنید. اگر قرار است از یک صحنه فقط چند عکس در نور روز بگیری احتیاج به باتری زیادی ندارید ولی اگر قرار است در طول روز عکاسی کنید و به فلاش هم احتیاج دارید بهتر است از قبل فکری برای باتریهای خود کرده باشید.

ــ زمانیکه از فلاش دوربین دیجیتال را خاموش می کنید کمی ISOدوربین را بالاتر ببرید یا حساسیت آن را به نور بیشتر کنید. توجه داشته باشید که هر چه ISOبیشتری داشته باشید فایل دیجیتال مناسبتری خواهید داشت.

مواظب باتری های قلیایی (معمولی) یا باتریهای NICADیا NIMHباشید. این باتریها کاملاً سمی هستند بنابراین یک برنامه صحیح برای دور ریخت آنها داشته باشید.

 نخستین عکاسان زن ایرانی  

 نخستین عکاسان زن ایرانی را باید در میان زنان حرمسرای ناصرالدین شاه قاجار که خود شیفته? این فن بود جستجو کرد. در برخی از آلبوم‌های ناصری که در آلبوم خانه کاخ گلستان موجود است، آثاری از این زنان عکاس که به طور تفننی به عکاسی می‌‌پرداخته‌اند دیده می‌‌شود. اما نخستین زن ایرانی که به صراحت بر عکاسی او اشاره رفته، عزت ملک خانم ملقب به "اشرف السلطنه" همسر محمد حسن خان اعتمادالسلطنه وزیر انطباعات دوران ناصری است که عکاسی را از "شاهزاده محمدمیرزا" پسر عموی خود فرا گرفته است. اعتمادالسلطنه در کتاب ارزشمند خود، روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه که شامل وقایع چهل سال زندگی پر ماجرای وی در دربار ناصرالدین شاه است، بارها به عکاسی وی اشاره کرده است. شرح روشنگری را نیز یکی از بستگان اشرف السلطنه در مقدمه چاپ‌های بعدی این کتاب در معرفی اشرف السلطنه و فعالیت‌های او از جمله عکاسی نوشته است. از دیگر عکاسان زن ایرانی می‌‌توان به زنان خانواده معیر الممالک اشاره کرد که به لحاظ آشنایی معیر و دارا بودن عکاسخانه‌ای مجهز در منزل شخصی امکان عکسبرداری توسط زنان وی فراهم بوده است. دو تن از زنان دوران ناصری نیز به نام‌های فاطمه سلطان خانم همسر میرزا حسنعلی عکاس و عُذرا خانم همسر آقا یوسف عکاس که از عکاس باشی‌های شاه بوده‌اند به عکاسی می‌‌پرداخته اند. همسر و دختر آنتوان خان سوریوگین، عکاس نامدار دوران ناصری تا رضا شاه را نیز باید در شمار نخستین زنان عکاس در ایران آورد

کنترل عمق میدان وضوح      

عمق میدان وضوح ، بنابر تعریف فاصله ای است از جلوی دوربین تا جایی که اشیاء و سوژه ها در آن فاصله واضح دیده می شوند.بعنوان مثال هنگام عکسبرداری پرتره ، عمق میدان را جهت برجسته تر شدن سوژه و محو نمودن پس زمینه ، کاهش داده و برعکس هنگام عکسبرداری مناظر عمق میدان را تا حداکثر افزایش می دهند .

سه عامل زیر در کنترل عمق میدان موثر می باشند :                                                                      

اندازه دیافراگم : هرچه دیافراگم بسته تر باشد عمق میدان بیشتر و هرچه دیافراگم بازتر باشد عمق میدان کمتر میگردد .

فاصله دوربین تا سوژه : با افزایش فاصله دوربین تا سوژه ، عمق میدان افزایش یافته و با کاهش فاصله عمق میدان کاهش می یابد .

فاصله کانونی لنز : با افزایش فاصله کانونی ( تله ) عمق میدان کاهش یافته و با کاهش فاصله کانونی ( واید ) عمق میدان افزایش می یابد .

هر کدام از عوامل فوق به تنهایی بر عمق میدان تاثیر می گذارند اما تاثیر آن ها در ترکیب با یکدیگر بیشتر خواهد بود . بعنوان مثال می توانید کمترین عمق میدان را با لنزی زوم شده بر روی سوژه ای نزدیک با دیافراگم باز حاصل میگردد . بهمین ترتیب می توانید بیشترین عمق میدان را با لنزی واید و دیافراگمی بسته از سوژه ای در فاصله ای دور ، بدست آورید . • چشم انداز موسسه آموزش عالی آرمان


  ارائه آموزشهای مرتبط با نیاز بازار کار

  تربيت نيروهایي، با دانش و مهارت هاي فني بالا

  مطرح شدن به عنوان يک Brandمعتبر آموزشي در کشور .

  مطرح شدن به عنوان يک منبع معتبر معرفي نيروي انساني در بازار کار

  مطرح شدن به عنوان يک مرکز معتبر اجراي پروژه هاي تحقيقاتي دولت و بخش خصوصي
 • اعتبار مدارک کالج آرمان


  در انتهای دوره ، مدرک رسمی از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، ممهور به مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری

  با قابلیت ترجمه و تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ،اعطا می گردد.

  علاوه بر مدرک ارائه شده علاقمندان به اخذ مدرک بین المللی با قابلیت استعلام می توانند

  با پرداخت هزینه صدور مدرک ،از مدارک دو مجموعه علمی ، پژوهشی ACS و ICS نیز بهره مند گردند.
 • مزایای تحصیل در موسسه آموزش عالی آرمان

  1. بهره منده از کاملترین سرفصل های دانشگاهی

  2. بهرمندی از اساتید و مدرسین دانشکده های برتر هنر و معماری

  3. اعطای گواهینامه پایان دوره مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

  4. قابلیت ترجمه گواهینامه پایان دوره برای متقاضیان مهاجرت

  5. امکان جذب فارغ التحصیلان برتر در پروژه های اجرایی

  6. امکان شرکت در کلاسهای غیر حضوری (آنلاین) موسسه (برای اولین بار در ایران)

  7. امکان بهره مندی از بسته های آموزش تصویری موسسه (برای اولین بار در ایران)

 • مپنا
 • انفورماتیک
 • شهرداری تهران
 • صندوق مهر امام رضا (ع)
 • پتروشیمی پارس
 • اتوبوسرانی تهران
 • انرژی
 • شرکت داروسازی ابوریحان
 • بانک انصار