تماس با ما 64 51 90 88 - 021
صفحه اصلي >  اخبار > اخبار عمومی    چاپ        ارسال به دوست

کتاب شرح جامع آیین دادرسی منتشر شد

قطعاً بر کسی پوشیده نیست که مهم‌ترین قانون شکلی در رسیدگی‌های  مدنی مقرارت آئین دادرسی مدنی بوده که نحوه‌ی اقامه‌ی دعوا و دفاع، مراجع صالح، نحوه‌ی رسیدگی و صدور رأی، ادله‌ی اثبات دعوی و شرایط آن‌، طرق اعتراض به آراء و ... را بیان می‌دارد؛ از همین‌رو این واحد درسی از اهمیت به‌سزایی در دانشکده‌های حقوق و از ضریب بالایی در آزمون‌های حقوقی برخوردار است.

گستردگی این مباحث می‌طلبد تا با تبیین و تشریح مقررات مزبور، دانشجویان عرصه‌ی  حقوق به درک عمیق و یادگیری بهتر این واحد درسی نائل آیند. و نیز صاحبان مشاغل حقوقی از جمله وکلا و قضات دادگستری ضمن تسلط بر جزئیات مقررات مزبور، قادر باشند به نحو مطلوب نسبت به اقامه‌ی دادرسی‌های عادلانه همت بگمارند.

اگرچه آثار ارزشمندی در زمینه‌ی شرح مقررات دادرسی مدنی به رشته‌ی تحریر درآمده، (که شاید سرآمد همه‌ی آن‌ها اثر ماندگار حضرت استاد، دکتر عبدالله شمس باشد)، لیکن به سبب حجم بالای این آثار، بسیاری از داوطلبان آزمون‌های وکالت و کارشناسی ارشد، به دلیل کمبود وقت، از مطالعه‌ی این منابع واهمه دارند.

از این‌رو برای سهولت کار داوطلبان عزیز، تحریر و نشر آثار کم‌حجم با روش تخلیص مطالب و ارائه‌ی مهم‌ترین نکات مربوطه، در جهت رفع نگرانی و کمک به ایشان برای رسیدن به موفقیت در آزمون‌های حقوقی، ضروری به نظر می‌رسد.

با عنایت به نواقصی که در آثار مشابه ملاحظه می‌شد، و به درخواست مؤسسه‌ی آموزش عالی آزاد آرمان، با کسب اجازه از محضر اساتید گرانقدر، جسارت را به غایت رسانده، این مختصر را  به رشته‌ی تحریر درآوردم.

پس از این مقدمه باید گفت اثر پیش‌رو، در ابتدای هر فصل مشتمل بر یک بخش به عنوان «پیش‌فصل» بوده که به دانشجو کمک می‌کند تا با داشتن یک تصویر کلی از مباحث فصل با ذهنیتی مناسب به مطالعه‌ی مواد مربوطه و نکات هر ماده بپردازد.

ذیل هر ماده نیز یادداشت‌ها و نکات مربوط به آن ماده آورده شده تا دانشجو بلافاصله با مطالعه‌ی این نکات، تمام اطلاعات لازم راجع به آن ماده را دریافت دارد. در این بخش سعی شده تا توضیحات، جامع و مانع و حدالامکان با ذکر مثال و به زبان ساده بیان گردد تا دانشجویان عزیز به راحتی قادر به درک مطلب باشند.

سپس بخشی تحت عنوان «سبقه‌ی آزمونی» را به سؤالاتی که در آزمون‌های وکالت سال‌های پیش (تا سال 94)، از ماده مربوطه طرح شده اختصاص دادیم تا موجب آشنایی شما عزیزان با نحوه‌ی طرح سؤال از آن ماده‌ باشد. قابل ذکر است، علّت این‌که تنها به ذکر سؤالات آزمون وکالت اکتفا شده این است که شیوه‌ی طرح سؤال در این آزمون تفاوت اساسی با شیوه‌ی طرح سؤال در سایر آزمون‌ها داشته و از این حیث تلاش شده تا با اکتفا کردن به سؤالات آزمون وکالت از سردرگمی مخاطب در پیچ‌وخم سؤالات سایر آزمون‌ها جلوگیری گردد.

شایان ذکر است از آن‌جا که پاسخ سؤالات یا در نص ماده آمده، یا در توضیحات ذیل ماده به آن اشاره شده، جهت جلوگیری از حجیم شدن کتاب و اطاله‌ی کلام از تشریح پاسخ سؤالات خودداری کردیم.

در بخش پایانی نیز سعی شده تا هرکجا ضمن توضیحات ذیل ماده، به مقرره یا قانون خاصی اشاره شده حسب مورد ماده یا قانون مزبور آورده شود تا دانشجو از رجوع به قوانین متعدد بی‌نیاز گردد.

النهایه در نگارش این اثر تمام تلاشمان را به‌کار گرفتیم تا با عنایت به آخرین تغییرات قانونی و آرای وحدت رویه و نظریات مشورتی اخیرالصدور، تمام ملاحظات در جهت روزآمد بودن کتاب محقق گردد.

در مجموع دلیل روی آوردن به این سبک نگارش که با الهام از سبک منحصر‌به‌فرد استاد فقید، دکتر امیرناصر کاتوزیان (در اثر فاخر و ماندگار قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی) بوده، این است که شیوه‌ی مزبور، بهترین روش برای آمادگی آزمون‌های حقوقی خصوصاً آزمون‌های نص‌محور همچون وکالت می‌دانیم. از همین‌رو امید است تلاش‌های این حقیر گامی کوچک در جهت موفقیت شما عزیزان در آزمون‌های پیش‌رو باشد.

قطعاً هیچ اثری در بدو امر خالی از نقایص، ایرادات و اشکالات نخواهد بود، از این‌رو ما نیز چنین انتظاری از اثر پیش‌رو نداریم، حال آن‌که از شما عزیزان نکته‌بین انتظار است، با انتقادات و نکته‌سنجی‌ها و انتقال نظرات ارزشمند خود ما را در بهبود کیفی این اثر در مراحل بعد یاری فرمایید.

در پایان بر خود لازم می‌دانم از خانواده‌ی عزیزم که همواره مایه‌ی دلگرمی‌ام در انجام و اتمام این اثر بوده و از همه‌ی عزیزانی که با پیشنهادات و ارائه‌ی راهکارها، چراغ راهی فراروی این حقیر در ارائه‌ی هرچه بهتر مطالب بودند، علی‌الخصوص دوست دانشمند و عزیزم مسعود رحمانی (مؤلف کتاب شرح جامع اصول فقه)، آقایان مهدی شیخیانی و حسن حاجیانی عزیز و در آخر دوست خوب و مهربانم جمال حسینی کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.

از درگاه حضرت حق موفقیت روزافزون شما عزیزان را خواستارم و از حضورتان التماس دعا دارم.

علی آلبا


١٢:٤٧ - شنبه ٥ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٧٥٩    /    تعداد نمایش : ١٥٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 • چشم انداز موسسه آموزش عالی آرمان


  ارائه آموزشهای مرتبط با نیاز بازار کار

  تربيت نيروهایي، با دانش و مهارت هاي فني بالا

  مطرح شدن به عنوان يک Brandمعتبر آموزشي در کشور .

  مطرح شدن به عنوان يک منبع معتبر معرفي نيروي انساني در بازار کار

  مطرح شدن به عنوان يک مرکز معتبر اجراي پروژه هاي تحقيقاتي دولت و بخش خصوصي
 • اعتبار مدارک کالج آرمان


  در انتهای دوره ، مدرک رسمی از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، ممهور به مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری

  با قابلیت ترجمه و تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ،اعطا می گردد.

  علاوه بر مدرک ارائه شده علاقمندان به اخذ مدرک بین المللی با قابلیت استعلام می توانند

  با پرداخت هزینه صدور مدرک ،از مدارک دو مجموعه علمی ، پژوهشی ACS و ICS نیز بهره مند گردند.
 • مزایای تحصیل در موسسه آموزش عالی آرمان

  1. بهره منده از کاملترین سرفصل های دانشگاهی

  2. بهرمندی از اساتید و مدرسین دانشکده های برتر هنر و معماری

  3. اعطای گواهینامه پایان دوره مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

  4. قابلیت ترجمه گواهینامه پایان دوره برای متقاضیان مهاجرت

  5. امکان جذب فارغ التحصیلان برتر در پروژه های اجرایی

  6. امکان شرکت در کلاسهای غیر حضوری (آنلاین) موسسه (برای اولین بار در ایران)

  7. امکان بهره مندی از بسته های آموزش تصویری موسسه (برای اولین بار در ایران)

 • مپنا
 • انفورماتیک
 • شهرداری تهران
 • صندوق مهر امام رضا (ع)
 • پتروشیمی پارس
 • اتوبوسرانی تهران
 • انرژی
 • شرکت داروسازی ابوریحان
 • بانک انصار