تماس با ما 64 51 90 88 - 021مفاهیم طراحی داخلی

 منبع : موسسه آرمان

 نويسنده : بهروز رستمانی    ایمیل : it.dep@armancollege.ac.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1394/03/30  

عملکرد در طراحی داخلی
اولین عنصري که در بدو امر باید مدنظر قرار گیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضاي داخلی است. یک چهار دیواري میتواند به عنوان اطاق خواب، نشیمن، اطاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره و....براي فعالیت مشخص مورد استفاده قرار گیرد.ضروري است با استفاده از عواملی چون نورپردازي و چیدن مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقآ مشخص شود.

افراد در طراحی داخلی
نیازهاي یک خانواده پر جمعیت با احتیاجات فردي مجرد یکسان نیست. وجود اطفال خردسال قهرآ نوع خاصی تزئین را دیکته میکند خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم یا جدا از هم در منزل صرف میکنند نیز از عواملی مهم در آرایش خانه بشمار میرود لذا منظور داشتن سلیقه کلیه اعضاي خانواده ضروري است.

آسایش در طراحی داخلی
در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبائی در دکوراسیون واجد اهمیت است. اطاق زیبا اما غیر قابل استفاده تدریجا به جایگاه ارواح بدل میگردد !محل کار، زندگی یا استراحت چنانچه شرایط مناسب و راحتی فراهم ننماید داراي فضاي سنگین و کسالت بار شده افراد را از خود گریزان خواهد نمود نقش عمده معماري و تزئین داخلی در حقییقت ایجاد محیطی مناسب براي زیستن و فعالیت هاي انسانی است.
 
 
ویژگیها در طراحی داخلی
منظره اطاق، میزان نور طبیعی و خصوصیات معماري ساختمان از دیگر عواملی هستند که قبل از شروع تزئین باید مدنظر قرار گیرند.این عوامل اجزا ثابتی را تشکیل میدهد که تغییر آنها و پس از اتمام کار دیگران امکان پذیر نیست لذا ترکیب بندي را طوري باید انجام داد که از جنبههاي مثبت این ویژگیها حداکثر بهره برده شود.
 
 
نقشه در طراحی داخلی
انجام کار چه در ساختمانی نو و چه تغییر دکور یک ساختمان کهنه باشد باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. کشیدن نقشه یکی از ضروري ترین اقدامات است.
مبلمان یا تغییر رنگ بر روي نقشه امري ساده و بدون خرج است اما ارتکاب هر اشتباه پس از اتمام کار به قیمت صرف هزینه اضافی و دوباره کاري است .نقشه نه تنها فضاي قابل استفاده را پیشاپیش نمایش میدهد بلکه به کمک ان می توان تعداد و اندازه اثاثه مورد نیاز را نیز مشخص کرد.
 
 
نور در طراحی داخلی
ضمن کشیدن نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده میشود و نواحی تاریک، همچنین تعداد چراغهاي سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها لازم است مشخص گردند محاسبه روشنائی عمومی و نقاطی که احتیاج به نور بیشتري براي مطالعه یا کار دارند واجد اهمیت خاصی است.
 
 
سطوح در طراحی داخلی
سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف ودیوار ها است؛ پردهها روکش مبل و صندلی، سطح درها و پنجره ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است نقوش درهم و رنگهاي تند بر سطوح مذکور قدرت جلب توجه بیشتري داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد.تاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماري از عناصر کالبدي طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به کارگیري این عناصر، در راستاي آن بوده تا از جذابیت فرم کاسته شود و به غناي فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است.
به نظر می رسد طراحی داخلی در ایران، از یک سو در چنبره نوستالژیاي تاقچه ها، رف ها و اُرسی هاي قدیم گرفتار مانده و از سوي دیگر به دکوراسیون و ابعاد دراماتیک و تزئینی فضاها تقلیل یافته است. با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندي است که همزمان می بایست سویه هاي زیباشناختی و عملکردي را سامان دهد. طراحی داخلی یک ساختمان، داستانی است که شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی هاي فضایی که انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی کننده اصولی باشد که در فوق به آنها اشاره شد.
 


 • چشم انداز موسسه آموزش عالی آرمان


  ارائه آموزشهای مرتبط با نیاز بازار کار

  تربيت نيروهایي، با دانش و مهارت هاي فني بالا

  مطرح شدن به عنوان يک Brandمعتبر آموزشي در کشور .

  مطرح شدن به عنوان يک منبع معتبر معرفي نيروي انساني در بازار کار

  مطرح شدن به عنوان يک مرکز معتبر اجراي پروژه هاي تحقيقاتي دولت و بخش خصوصي
 • اعتبار مدارک کالج آرمان


  در انتهای دوره ، مدرک رسمی از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، ممهور به مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری

  با قابلیت ترجمه و تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ،اعطا می گردد.

  علاوه بر مدرک ارائه شده علاقمندان به اخذ مدرک بین المللی با قابلیت استعلام می توانند

  با پرداخت هزینه صدور مدرک ،از مدارک دو مجموعه علمی ، پژوهشی ACS و ICS نیز بهره مند گردند.
 • مزایای تحصیل در موسسه آموزش عالی آرمان

  1. بهره منده از کاملترین سرفصل های دانشگاهی

  2. بهرمندی از اساتید و مدرسین دانشکده های برتر هنر و معماری

  3. اعطای گواهینامه پایان دوره مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

  4. قابلیت ترجمه گواهینامه پایان دوره برای متقاضیان مهاجرت

  5. امکان جذب فارغ التحصیلان برتر در پروژه های اجرایی

  6. امکان شرکت در کلاسهای غیر حضوری (آنلاین) موسسه (برای اولین بار در ایران)

  7. امکان بهره مندی از بسته های آموزش تصویری موسسه (برای اولین بار در ایران)

 • مپنا
 • انفورماتیک
 • شهرداری تهران
 • صندوق مهر امام رضا (ع)
 • پتروشیمی پارس
 • اتوبوسرانی تهران
 • انرژی
 • شرکت داروسازی ابوریحان
 • بانک انصار