آموزش حرفه ای عکاسی پرتره – تنظیم نور و کادربندی

مقدمه

بسیاری از افراد با دیدن عکس‌های پرتره هوس عکس گرفتن کرده و برای این کار دل به طبیعت می‌زنند. اما، هنگامی که چند عکس از دوستان خود می‌گیرند، متوجه می‌شوند که هیچکدام شبیه به عکس‌هایی که فضای مجازی دیده‌اند، نیست. در واقع عکاسی پرتره در عین حالی که آسان است دارای نکات بسیار ریز و مهم می‌باشد. در این مطلب با آموزش حرفه ای پرتره شما را با نکات ریز آن آشنا کرده و با ارائه چند راهکار مفید شما را در گرفتن عکس پرتره کمک می‌کنیم. برای این کار تنها به یک دوربین عکاسی و کمی مهارت نیاز است. برای آگاهی از چگونگی گرفتن عکس پرتره، ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

آموزش حرفه ای پرتره

آموزش حرفه ای پرتره با چند راهکار مفید

قبل از اینکه اقدام به عکاسی پرتره کنید، باید با چند نکته مهم درباره چگونگی تنظیم نور و کادربندی آشنا شده و با توجه به سوژه و انتخاب تصویر زمینه مناسب عکاسی کنید. عدم توجه به این نکات می‌تواند عکس‌های شما را تار و بد جلوه دهد. اولین گام در عکاسی پرتره انتخاب سوژه مورد نظر می‌باشد.

انتخاب سوژه مورد نظر

اولین گام در عکاسی پرتره، انتخاب سوژه و برقرای ارتباط با او است. بهتر است قبل از اینکه اقدام به گرفتن عکس کنید، سوژه‌ای که قرار است از او عکاسی کنید را پیدا کرده و با او حرف بزنید. حالات چهره و رفتار او را بسنجید. نحوه لبخند، اخم و نگاه او را در نظر گرفته و با توجه به خصوصیات اخلاقی او اقدام به عکاسی کنید. به طور مثال، هیچگاه از یک انسان جدی نمی‌توان یک عکس شاد به همراه لبخند گرفت چراکه او مدت‌ها اخم کرده و علاقه‌ای به خندیدن ندارد. بنابراین، بهتر است از حالاتی که او به آن عادت کرده عکس بگیریم.

آموزش حرفه ای پرتره

از سوژه فاصله بگیرید

یکی از نکات مهم در آموزش حرفه ای پرتره ، فاصله گرفتن از سوژه اصلی است. بسیاری تصور می‌کنند که عکاس هنگام گرفتن عکس پرتره به سوژه نزدیک بوده و تنها ۱ متر با او فاصله دارد. اما، بهتر است بدانید که فاصله عکاس با سوژه در مواقعی به بیش از ۱۵ متر رسیده و عکاس با تنظیم لنز و نزدیک کردن سوژه توسط آن اقدام به عکاسی می‌کند. بنابراین، هر چه فاصله شما با سوژه بیشتر باشد، این فرصت را دارید تا فضای پشت سر سوژه را به خوبی محو کرده و تنها به چهره او تمرکز کنید. این مسئله یکی از مهمترین نکات در عکاسی پرتره است.

انتخاب پس زمینه خنثی

انتخاب یک پس زمینه ساده و در عین حال زیبا در عکاسی پرتره بسیار مهم بوده و بهتر است فاقد هر گونه تجملات باشد. معمولا، شلوغی پس زمینه باعث سردرگمی بیننده شده و نمی‌تواند به خوبی با سوژه اصلی ارتباط برقرار کند. البته، بهتر است از پرده برای پس زمینه خود انتخاب نکنید چراکه عکس را زیادی رسمی جلوه می‌دهد. از این رو، استفاده از المان‌هایی نظیر شاخ و برگ، دیوار، منظره بسته و غیره عکس را طبیعی کرده و با مخاطب ارتباط خوبی برقرار می‌کند.

عدم لرزش دست

یکی دیگر از نکاتی که هنگام آموزش حرفه ای پرتره به آن تاکید می‌شود، عدم لرزش دست‌ها هنگام عکاسی است. برای اینکه عکس‌ها تار نشوند، بهتر است از حالت ایزو خودکار کمک گرفته تا از لرزش دست شما جلوگیری کند. معمولا دوربین در حالت ایزو خودکار به گونه‌ای عمل می‌کند که سرعت شاتر را با حرکت دست‌های شما تنظیم کرده و بهترین زمان ممکن را برای گرفتن عکس انتخاب می‌کند.

آموزش پرتره

نورپردازی مناسب

شاید از شنیدن کلمه نور در عکاسی به ستوه آمده باشید، اما بهتر است به اعصاب خود مسلط بوده و به ادامه مطلب توجه کنید. بله حق با شماست، دیگر همه از اهمیت نورپردازی در عکاسی آگاه بوده و علاقه‌ای به شنیدن آن ندارند. اما، آیا با نحوه نورپردازی آشنا هستند؟ مسلما خیلی‌ها نمی‌دانند که برای عکس‌های خود از چه میزان نوری استفاده کنند. برای این کار باید از ۴ نور اصلی، پرکننده، پس زمینه و پشت زمینه بهره برد. به طور کلی نورپردازی در عکاسی پرتره به ۸ مورد تحت عناوین رامبراند، لوپ، پروانه‌ای، نیمه، صدفی، سخت، کچ‌لایت و اسپرت دسته‌بندی می‌شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد.

هم‌اندازه کردن خود با سوژه اصلی

یکی دیگر از نکات در آموزش حرفه ای پرتره توجه به اندازه و ارتفاع سوژه است. این بدان معناست که اگر قد سوژه از شما بلندتر است، باید خود را هم سطح او کرده و با قرار گرفتن بر روی چهارپایه با کادربندی مناسب از او عکس بگرید. یکی از کارهایی که عکس پرتره را زیبا می‌کند، قرار گرفتن لنز دوربین کمی بالاتر از سطح چشم سوژه است. البته، برخی از عکاسان برای اینکه عکس‌های متنوعی از چهره فرد شات بگیرند، لنز دوربین را از پایین به سمت سوژه گرفته و اقدام به گرفتن عکس می‌کنند.

کادربندی مناسب

تنظیم کادر و چهره سوژه در عکاسی پرتره بسیار مهم بوده و عکاس باید توازن را در عکس برقرار کند. برای مثال اگر چهره سوژه در وسط عکس قرار داشته باشد، بهتر است فضای بالا و پایین سوژه بسته بوده و هیچ زمینه‌ای در آن قرار نداشته باشد. البته، باز بودن تصویر در اطراف (سمت راست و چپ) نیز بستگی به سلیقه عکاس داشته و می‌تواند آن را نیز حذف کند.

پرتره

استفاده از زمینه سیاه و سفید

معمولا، در آموزش حرفه ای پرتره استفاده از زمینه سیاه و سفید به هنرجویان توصیه شده و نحوه گرفتن عکس به این روش به آن‌ها آموزش داده می‌شود. یکی از هنرمندانی که از این سبک برای آثار خود استفاده می‌کرد، رامبراند، نقاش هلندی بود. این سبک از عکاسی نیز به احترام او “رامبراند” گذاشته شده است. در این سبک، نیمی از صورت روشن (سفید) و نیمه دیگر آن سیاه است. توصیه می‌شود برای زیباتر شدن عکس‌های خود زا روش سیاه و سفید استفاده کرده و توجه مخاطب را جلب کنید.

فوکوس مناسب

همانطور که گفتیم عکاسی پرتره باید از فاصله دور انجام شود تا امکان تنظیم نور و پس زمینه به خوبی فراهم باشد. برای اینکه بتوانید دیافراگم را به خوبی تنظیم کنید از سوژه خود فاصله گرفته و مراقب لرزش دست‌های خود نیز باشید. معمولا بسیاری از عکاسان به فاصله خود با سوژه و لرزش دستان خود توجه نکرده و همیشه در گرفتن عکس‌های باکیفیت ناموفق هستند. از این رو، بهتر است قبل از انتخاب سوژه، محلی که سوژه باید در آن قرار گیرد را نیز تعیین کنید.

آموزش حرفه ای عکاسی

سخن پایانی

در این مطلب به چند نکته مهم در آموزش حرفه ای پرتره اشاره کرده و نحوه عکس گرفتن را به شما آموختیم. برای اینکه عکس شما خوب از آب دربیاید، بهتر است با سوژه خود ارتباط برقرار کرده و مدت کوتاهی را با او بگذرانید. این کار باعث می‌شود تا با حالات و میمیک صورت او آشنا شده و هنگام عکاسی، شرایط را نسبت به سوژه مورد نظر تعیین کنید. آشنایی با تنظیم نور و کادربندی مناسب می‌تواند شما را در گرفتن یک عکس زیبا و ماندگار کمک کند. همچنین بهتر است برای اینکه عکس‌های شما تار نشوند حالت ایزو خودکار دوربین را روشن کرده و یا از یک سه پایه برای عکاسی کمک بگیرید. لرزش دستان می‌تواند عکس‌ها را تار کرده و سوژه را محو کند.

استفاده از یک موسسه آموزشی معتبر برای یادگیری اصولی عکاسی پرتره نیز از دیگر مواردی است که باید در نظر داشته باشید. موسسه آرمان با سال‌ها تجربه در این زمینه و ارائه مدرک حرفه‌ای و قابل ترجمه، می‌تواند به شما در زمینه آموزش این نوع عکاسی کمک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *