طراحی لباس چیست؟

طراحی لباس چیست؟

طراحی لباس چیست

در پاسخ به این سؤال که طراحی لباس چیست؟ باید گفت که طراحی لباس یکی از رشته‌های بسیار جذاب در دنیای مد و فشن است. این رشته علاوه بر جذابیت، دارای درآمد نسبتاً خوبی است و به همین دلیل روز به روز علاقه‌مندان این رشته افزایش می‌یابند. رشته طراحی لباس در سطح جهانی با استقبال زیادی مواجه است.

رشته طراحی لباسی، میان رشته‌ای محسوب می‌شود؛ یعنی شما می‌توانید در هر سن و با هر رشته‌ای که خوانده‌اید، اقدام به شرکت در آزمون دانشگاه‌های مختص این رشته و یا مؤسسات ارائه دهنده دوره طراحی لباس نمایند. اگر در ذهن شما نیز سوالاتی مانند اینکه رشته طراحی لباس چیست، طراحی مد و لباس چیست و شغل طراحی لباس چیست پیش آمده است در ادامه این مقاله با ما همراه بمانید. سعی داریم تا در ادامه شما را با رشته طراحی لباس بیشتر آشنا نماییم.

طراحی لباس چیست

شغل طراحی لباس چیست؟

در پاسخ به این سؤال که شغل طراحی لباس چیست؟ باید گفت که این شغل تا حد زیادی نشانگر فرهنگ مرز و بوم یک کشور است و همیشه با مد به روز می‌شود. این شغل در بردارنده رشته‌های دیگری از مدیریت، عکاسی، تبلیغات و برندینگ و عکاسی نیز می‌باشد. فارغ التحصیلان رشته طراحی لباس در جامعه امروزی جایگاه خوبی دارند. یک طراح لباس در طی کار و تحصیل خود با انواع فرهنگ‌ها و افراد مختلف با فرهنگ های متفاوت آشنا می‌شود.

شرایط لازم برای ورود به حرفه طراحی لباس

برای ورود به این شغل، ابتدا باید بدانید که طراحی لباس و مد چیست. سپس باید در این زمینه دانش و تخصص لازم را آموزش ببینید. برای آموزش این رشته باید در گروه هنر در دانشگاه تحصیل کرد و یا در آموزشگاه‌های آموزش طراحی لباس مانند موسسه آموزش عالی ارمان مدرک معتبر و مورد تأیید وزارت علوم را اخذ نمود.

شغل طراحی لباس چیست

نکاتی درباره شغل طراحی لباس

هر شغلی می‌تواند اثرات مثبتی بر روی افراد داشته باشد. اما شغل طراحی لباس به دلیل اینکه تلفیقی از هنر و فرهنگ هر کشور است می‌تواند ثاتیرات بیشتری داشته باشد. در ادامه نکاتی درباره شغل طراحی لباس ذکر خواهیم کرد:

 • شغل طراحی لباس اعتماد به نفس و رضایت از خود را در افراد افزایش می‌دهد.
 • این شغل را را برای راه اندازی کسب و کارهای شخصی باز می‌کند.
 • طراحی لباس سخت کوشی را در افراد افزایش می‌دهد.
 • شغل طراحی لباس موجب افزایش خلاقیت و نوآوری می‌شود.
 • در شغل طراحی لباس هیچان و انرژی زیادی حکم فرما است.
 • افراد شاغل در این شغل باید به مسافرت‌های زیادی بروند و با افراد مختلفی آشنا شوند.
 • در انتهای نکاتی درباره شغل طراحی لباس باید گفت که این شغل موجب درآمدزایی بالا و رضایت بخش خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید: نکات مهم در عکاسی از لباس چه نکاتی می باشند؟

رشته طراحی لباس چیست

رشته طراحی لباس چیست و توانایی‌های مورد نیاز برای ورود به آن چیست؟

در پاسخ به این سؤال که رشته طراحی لباس چیست باید گفت که این رشته بسته به فرهنگ هر کشور انواع لباس‌های زیبا و مدرن را طراحی و در بازار تولید می‌نماید. اگر علاقه مند هستید که به یک طراح لباس حرفه‌ای تبدیل شوید باید دارای یکسری مهارت‌ها باشید. این مهارت‌ها عبارتند از:

 • علاقه به طراحی
 • داشتن خلاقیت
 • توانایی طراحی عالی
 • دقت به جزئیات
 • مهارت‌های تجسم قوی
 • مهارت بازاریابی و فروش
 • روحیه رقابتی
 • آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری
 • آشنایی با مهارت خیاطی

 

 دوره طراحی لباس

 

وظایف یک طراح لباس چیست؟

هر کس در شغل خود وظایف مشخصی دارد. وظایف یک طراح لباس و مد به شرح زیر می‌باشد:

 • یک طراح لباس باید کشیدن طرح کفش‌ها، لباس‌ها و … به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهای طراحی کامپیوتری را بلد باشد.
 • او باید یافتن تأمین کنندگان مواد اولیه را آموزش دیده باشد.
 • یک طراح لباس باید بر تولید طرح‌ها نظارت داشته باشد.
 • انتخاب رنگ، لوازم تزئینی، پارچه و سبک مناسب برای هر طرح یکی از وظایف طراح لباس است.
 • یک طراح لباس علاقه مندی مردم در زمینه پارچه‌ها، پوشاک، رنگ‌ها و …را باید تحلیل و پیش بینی کند.
 • یکی دیگر از وظایف یک طراح لباس تهیه نمونه‌های اولیه می‌باشد.
 • تخمین هزینه مواد و مراحل تولید وظیفه دیگر طراح لباس می‌باشد.

نکاتی درباره شغل طراحی لباس

بازار کار و آینده شغلی رشته طراحی لباس در ایران

دنیای مد و طراحی لباس با سرعت بالایی در حال پیشرفت می‌باشد. طراحان لباس هم در حوزه عمومی و شرکت‌ها و هم در حوزه شخصی و برای خود می‌توانند کار نمایند.

در ارتباط با این سؤال که طراحی لباس و مد چیست این سؤال نیز پیش می‌آید که آیا بازار کار مناسبی برای رشته طراحی لباس در ایران وجود دارد یا خیر. در جهان امروزی و حتی در ایران اکثر مردم به دنبال پوشیدن لباس‌های مختلف و مطابق با مد روز می‌باشند. از این رو شغل طراحی لباس روز به روز در حال پیشرفت می‌باشد و از بازار کار خوبی برخوردار است.

فارغ‌التحصیلان رشته طراحی لباس می‌توانند در مزون‌ها، شرکت‌های تولید پوشاک، دانشگاه‌ها، آموزشگاهای آزاد مشغول به کار و کسب درآمد شوند. همچنین این افراد می‌توانند از طریق فروش و طراحی لباس مجازی و از طریق اینستاگرام کسب درآمد بالایی داشته باشند. بهتر است برای آموزش طراحی لباس به موسسه آموزش عالی آرمان مراجعه نمایید و مدرک مورد تأیید وزارت علوم را بعد از پایان دوره دریافت کنید. البته دوره های آموزشی آرمان تنها به طراحی لباس محدود نشده و دوره هایی مانند دوره تدوین فیلم، دوره آموزش عکاسی نیز در این موسسه برگزار می شوند.

شاید برایتان جالب باشد: آموزش عکاسی با رینگ لایت

درآمد رشته طراحی لباس در ایران

بعد از آشنایی با این موضوع که طراحی مد و لباس چیست بهتر است درباره میزان درآمد آن نیز آگاهی پیدا نمایید. درآمد افراد شاغل در شغل طراحی لباس مانند هر شغل دیگری به عواملی از جمله محیط کار، سابقه کاری، توافق با کارفرما، مهارت کاری وابسته است. درآمد این شغل بسته به سخت کوشی و فعالیت شما می‌تواند در بازه 6 تا 50 میلیون تومان در ماه باشد.

البته قابل ذکر است که این شغل مانند برخی از شغل‌های دیگر ممکن است در برخی از ماه‌ها بدون سود و یا حتی با ضرر همراه باشد. اما باید بدانید که در پس هر شکست موفقیتی بزرگ در راه است. در کل می‌توان گفت که آینده شغلی و بازار کار مالی طراحی لباس در ایران روشن و روبه پیشرفت می‌باشد.

بازار کار رشته طراحی لباس در دنیا

بعد از آن که با طراحی لباس و مد چیست آشنا شدید، بهتر است بدانید که این شغل یک بازار کار جهانی دارد و در دنیا بازده خوبی را از خود نشان داده است. یکی از حوزه‌های کاری این رشته، کار در حوزه آموزش آن به دیگران در مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف می‌باشد. اما در صورت عدم علاقه به حوزه آموزش طراحی لباس، فارغ التحصیلان می‌توانند وارد صنعت شوند و یا خود به عنوان یک طراح لباس فعالیت خود را آغاز نمایند.

به یقین می‌توان گفت که شغل طراحی مد و لباس یکی از پردرآمدترین رشته‌های جهانی محسوب می‌شود. امید است که حوزه کاری این رشته در ایران نیز مانند کشوره های خارجی پیشرفت نماید.

جمع بندی

در این مقاله سعی نمودیم تا پاسخ سؤال طراحی مد و لباس چیست و طراحی لباس چیست را به طور کامل بدهیم و شما را با شغل طراحی لباس آشنا نماییم. اگر شما نیز علاقه مند به تحصیل در رشته طراحی لباس و فعالیت در این حوزه دارید، می‌توانید از مشاوران موسسه آموزشی آرمان کمک بخواهید. از این که تا پایان مقاله ما را همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

2.7/5 - (6 امتیاز)

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.