عکاسی مستند و تجهیزات مورد نیاز آن بیشتر آشنا شوید

عکاسی مستند و تجهیزات مورد نیاز آن بیشتر آشنا شوید

عکاسی مستند

عکاسی یکی از هنرهایی است که با توجه به نوع سوژه و مواردی از این قبیل، شامل انواع مختلفی می شود. یکی از انواع عکاسی که شاید از دید دیگران جذابیت فراوانی داشته باشد، عکاسی از نوع مستند است. در حال حاضر، دوره عکاسی مستند در مراکز مختلفی برگزار می شود و افراد علاقمند به راحتی می توانند با پرداخت هزینه ای ناچیز در این دوره ها شرکت کنند و آموزش ببینند.

در این مطلب، این نوع عکاسی را به صورت جامع و کامل تعریف خواهیم کرد. همچنین خواهید آموخت که چند نوع دارد و هر کدام چه تفاوتی با دیگری خواهند داشت.

عکاسی مستند چیست؟

این شیوه عکاسی را می توان نوعی گزارش زندگی واقعی تعریف کرد. در واقع هنر مربوط به ثبت اتفاقات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و غیره را عکاسی مستند می نامند.

شاید اتفاقاتی در زندگی روزمره عادی و ناچیز به نظر برسد، اما یک عکاس مستند با به تصویر کشیدن آن‌ ها، باعث می شود تا دیده شوند و اهمیت پیدا کنند.

زمان شرکت در یک کلاس آموزش عکاسی مستند باید به چند نکته مهم دقت کنید که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • طبیعی بودن روند عکاسی که به معنی تصویربرداری از اتفاقاتی است که به صورت طبیعی رخ می دهد.
 • آزاد گذاشتن حس کنجکاوی و علاقه نشان دادن به درک اتفاقات اطراف که عکس را حرفه ای و قابل تامل می کند.
 • در نظر گرفتن جزئیات که تاثیرگذاری عکس را به مراتب بیشتر می کند.
 • نشان دادن اصل حقیقت که رابطه مستقیمی با احساسات دارد و زیباتر شدن عکس را سبب می شود.

از ویژگی های یک عکاس عکس های مستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی طرف بودن
 • راستگو بودن
 • واقع نما بودن
 • واقعیت گرا بودن

انواع عکاسی مستند

خود عکاسی در چندین دسته قرار می گیرد، اما بد نیست بدانید که نوع مستند آن نیز زیرمجموعه های نسبتا گسترده ای دارد. عکاسی مستند اجتماعی، مستند طبیعت، مستند خیابانی از انواع آن به شمار می روند که در ادامه هر کدام را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد.

انواع عکاسی مستند

عکاسی‌مستند اجتماعی

این نوع عکاسی بسیار مهم است و در آن در جامعه شناسی نقش پررنگی دارد. در این شاخه از عکاسی از لباس افراد، محل زندگی، شیوه زندگی، شرایط زندگی آن ها و غیره عکس گرفته می شود.

عکاسی اجتماعی از قدیم تا امروز، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و نمی توان تاثیر آن را بر جامعه نادیده گرفت. ناگفته نماند که چنین زیر شاخه‌ای از عکاسی مستند، هیچ چهارچوب معینی ندارد و نخواهد داشت.

عکاسی مستند طبیعت

عکاسی از طبیعت یکی دیگر از زیر مجموعه‌ای عکاسی از نوع مستند است که حتما با آن آشنایی دارید. تعاریف گوناگونی برای عکاسی از طبیعت ارائه شده است که بعضی از نگاه فدراسیون بین المللی هنر عکاسی بوده است و بعضی دیگر مورد تایید انجمن عکاسی آمریکا قرار می‌گیرد.

عکس گرفتن از طبیعت، حیوانات غیر اهلی و همچنین تصاویری از بافت طبیعی، همگی عکاسی طبیعت را شامل می شوند. این عکس ها حس خوبی دارند و کمک می کنند تا با روش و شرایط زندگی حیوانات و پرندگان غیر اهلی آشنا شوید و بتوانید از طبیعت های بکر و دست نخورده حس خوب دریافت کنید.

عکاسی مستند خیابانی

Street Photography یا عکاسی خیابانی، نوع دیگری از عکاسی است که فرد برای یادگیری فنون آن باید دوره عکاسی مستند بگذراند. کوچه و خیابان ها، رفت و آمد انسان ها، رفتارهای اجتماعی قابل تامل و موارد مشابه چیزهایی است که در عکاسی خیابانی مورد توجه قرار می گیرد.

اگر بخواهیم تعریفی جامع و کامل از عکاسی خیابانی ارائه دهیم، باید بگوییم که بی پرده ترین شیوه عکاسی از موقعیت های عمومی، عکاسی خیابانی نام می گیرد. از افراد زیر می توان به عنوان بهترین عکاسان خیابانی در طول تاریخ اشاره کرد که هر کدام سبک خاص خود را داشتند:

 • Raghubir Singh
 • Tony Ray-Jones
 • Gary Winogrand
 • Helen Levitt‎
 • Daidō Moriyama‎

معرفی تجهیزات مورد نیاز عکاسی مستند

اگر به فهرست تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی حرفه ای نگاهی بیاندازید، ممکن است تعجب کنید. چون برای این که یک عکاس خوبی باشید، نیاز به تجهیزات تکمیلی خواهید داشت که شامل دوربین های پرقدرت، پایه های باکیفیت، لنزهای دقیق و غیره می شوند.

اما این شیوه عکاسی از این قاعده پیروی نمی کند و باید گفت برای گذراندن دوره آموزش عکاسی مستند نیازی به تجهیزات آنچنانی نخواهد بود. در اصل می توان قدرت انتخاب، تصمیم گیری و نحوه نگرش را سرمایه اصلی این شاخه از عکاسی معرفی کرد.

در اختیار داشتن یک دوربین عکاسی با لنز زومی که قابلیت تنظیم فواصل کانونی 35 تا 70 میلیمتری دارد، برای گرفتن یک عکس مستند حرفه ای و همچنین شرکت در دوره چنین نوع عکاسی کافی است. پس اگر به این شیوه عکاسی علاقمند هستید، نیاز نیست به سراغ دوربین های گران قیمت با قابلیت های آنچنانی بروید.

مطلب پیشنهادی: دوره عکاسی فاین آرت و هر آنچه باید در مورد این سبک بدانید!

معرفی دوره جامع عکاسی

بخشی از فعالیت عکاسی به هنر و علاقه شخص بر می گردد. اما برای یک عکاس حرفه ای بودن تنها هنر و علاقه مهم نیست و قسمت زیادی از آن اکتسابی خواهد بود. برای همین اگر هنر عکاسی دارید و به این هنر علاقه خود را نشان داده اید، تنها کافی است در دوره جامع عکاسی مراکز گوناگون شرکت کنید.

شرکت کردن در دوره های جامع عکاسی کمک می کند تا هنر و علاقه را با نکات علمی تلفیق کنید و عکس هایی جذاب و حرفه ای از سوژه های مختلفی بگیرید.

دوره های جامع عکاسی که توسط مراکز مختلف برگزار می شود، شامل آموزش های مختلفی است که رایج ترین آن ها را در زیر معرفی می کنیم:

 • آشنایی با تاریخچه عکاسی
 • آشنایی با دوربین های دیجیتال و آنالوگ و نحوه کار با آن ها
 • آشنایی با تکنیک های عکاسی و ترکیب بندی تصاویر
 • آشنایی با ژانرهای مختلف عکاسی
 • شناخت اصول مربوط به نورپردازی و آشنایی با تجهیزات مربوطه
 • آشنایی با نرم افزارهای کاربردی در عکاسی با ژانرهای مختلف

و موارد مشابه دیگر.

مسلما فرد بعد از گذراندن این دوره ها، می تواند در زمینه عکاسی مستند، صنعتی، تبلیغاتی، هنری و غیره فعالیت رسمی خود را آغاز کند. اما بهتر است قبل از شروع فعالیت، ژانر مورد نظر خود را انتخاب کند و دوره های تکمیلی دیگری را هم بگذراند تا با علم کاملی قدم در راه عکاسی بگذارد.

عکاسی مستند هنری

دوره عکاسی مستند شامل چه موضوعاتی می شود؟

چون موضوع اصلی بحث در این مطلب این نوع عکاسی است، تصمیم را بر آن داشتیم تا کمی درباره کلاس عکاسی آن صحبت کنیم و سر فصل هایی که در این دوره ها آموزش داده می شوند را بهتر و بیشتر بشناسیم. این سر فصل ها عبارتند از:

 • شناخت ژانرهای مربوط به این شاخه از عکاسی
 • آشنایی جزئیات عکاسی مستند خبری، اجتماعی، طبیعت و غیره.
 • کسب اطلاعات درباره راه های برقراری ارتباط با سوژه های این شیوه عکاسی
 • نحوه تفسیر محتوای عکس های مستند
 • کسب اطلاعات درباره عکاسی مستند معاصر
 • یادگیری نحوه تعامل در عکاسی
 • آشنایی با تعریف بصری انواع مستند

در اکثر دوره ها و کلاس های آموزش عکاسی، سبک برگزاری دوره به صورت پروژه محور است. یعنی هر مبحثی که آموزش داده می شود، شخص هنر آموز باید آن مبحث را به صورت عملی روی پروژه دلخواه خود پیاده کند. نتیجه نهایی میزان یادگیری، از روی سطح کیفیت عکس های مستندی مشخص می شود که شخص مورد نظر گرفته است.

مسلما اگر عکس پروژه هایی را که در طول دوره آموزشی در اختیار دارید از اول به آخر با یکدیگر مقایسه کنید، متوجه تفاوت های فاحشی خواهید شد که همه نتیجه گیری از شرکت در دوره عکاسی مستند را نشان خواهند داد.

نحوه شرکت در دوره عکاسی مستند

تا چند سال گذشته برای شرکت در دوره عکاسی مراکز مختلف، نیاز بود تا افراد حضوری اقدام کنند. اما خوشبختانه آنقدر برقراری ارتباط از راه دور پیشرفت کرده است که امکان شرکت در دوره ها به صورت مجازی هم وجود دارد.

1/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه ثبت شده است.
 1. سلام. وفت بخیر. برای شرکت توی دوره آموزش عکاسی نیاز به پیش نیاز وجود داره؟ باید مهارت خاصی رو بلد باشیم؟