عکاسی لانگ اکسپوژر چیست؟

عکاسی لانگ اکسپوژر چیست؟

عکاسی لانگ اکسپوژر چیست؟

عکاسی لانگ اکسپوژر :

عکاسی لانگ اکسپوژر یا عکاسی با نوردهی طولانی یک تکنیک جذاب در عالم عکاسی است که در آن از زمان طولانی شاتر دوربین برای ثبت حرکت و نور در یک فریم استفاده می شود.این تکنیک توانایی تبدیل تصاویر به یک اثر هنری جذاب و ماندگار را دارد.در این مقاله قصد داریم به بررسی عمیق عکاسی لانگ اکسپوژر بپردازیم و برای شما نوآوری و امکانات خلاقانه ای که این سبک عکاسی ارائه می دهد را آشکار سازیم .اگر می خواهید با این تکنیک عکاسی فوق العاده بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : دوره عکاسی

تفاوت عکاسی لانگ اکسپوژر با عکاسی عادی :

حتما برایتان این سوال پیش آمده که لانگ اکسپوژر چه تفاوتی با عکاسی عادی دارد؟در این بخش از مقاله شما را با تفاوت های عکاسی لانگ اکسپوژر با عکاسی عادی آشنا خواهیم کرد.

به طور خلاصه می توان گفت که در تکنیک عکاسی لانگ اکسپوژر زمان باز شدن شاتر طولانی تر از عکاسی عادی است.در واقع در تکنیک اول شاتر دوربین با سرعت آهسته تری شروع به ثبت نور و حرکت در یک فریم می کند اما در عکاسی عادی سرعت شاتر بالاتر و درنتیجه زمان ثبت تصاویر بسیار کوتاه تر است.

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره شد مهمترین نکته در لانگ اکسپوژر کنترل مدت زمان باز بودن شاتر دوربین است که با سرعت شاتر اندازه گیری می شود.در این سبک عکاسی بر خلاف عکاسی عادی سرعت شاتر کمتر بسیار حائز اهمیت است چرا که عکاس به دنبال ثبت لحظات طولانی تر در یک فریم است.

حال که می دانید سرعت باز شدن شاتر دوربین در عکاسی لانگ اکسپوژر پایین تر از عکاسی عادی است می خواهیم چند تفاوت اساسی که سرعت پایین شاتر در عکس های لانگ اکسپوژر نسبت به عکس های عادی ایجاد می کنند را به شما توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید : عکاسی تولد

  • ثبت جزئیات بیشتر :

مهمترین تفاوت عکس های لانگ اکسپوژر با عکس های عادی ثبت جزئیات بیشتر آنهاست.اما چرا این مدل عکاسی جزئیات بیشتری ثبت می کند؟همانطور که در پاراگراف های قبل توضیح داده شد سرعت پایین شاتر اجازه می دهد تا نور به مدت طولانی تری وارد لنز دوربین شود.این موضوع باعث ثبت جزئیات بیشتری در نقاط تاریک تصویر می شود و نتیجه درخشان و متفاوتی را ثبت می کند.اما در عکاسی عادی سرعت شاتر دوربین بالاست و این موضوع باعث محدود شدن نور و ثبت تصاویر با کنتراست بالا می شود.

  • ثبت حرکت و جلوه های بصری بسیار زیبا

یکی دیگر از جذابیت های عکاسی لانگ اکسپوژر این است که به عکاس این امکان را می دهد تا حرکت های زمانی را در تصویر ثبت و جلوه های بصری بسیار زیبا ایجاد کند.به عنوان مثال :اگر هدف ثبت کردن حرکت جریان آب یا نور در شب باشد عکاسی لانگ اکسپوژر می تواند نسبت به عکاسی عادی بسیار کاربردی تر باشد چرا که به دلیل سرعت پایین شاتر برای ثبت حرکات زمان کافی وجود دارد.اما در عکاسی عادی تصاویر به صورت فوری و با رزولوشن بالاتر ثبت می شوند.

  • فوکوس بیشتر

لانگ اکسپوژر می‌تواند فوکوس (عمق میدان تصویر )زرا افزایش دهد. با تعیین زمان طولانی برای شاتر، تمامی بخش‌های تصویر می‌توانند در فوکوس باشند. اما در عکاسی عادی، این امکان وجود ندارد و حتی با تنظیمات دوربین قسمتی از تصویر می تواند در فوکوس باشد.

  • استفاده از تجهیزات خاص

بر خلاف عکاسی عادی عکاسی لانک اکسپوژر نیازمند تجهیزات خاص است و عکاسی بدون تجهیزات امکان پذیر نیست.در ادامه به معرفی تجهیزات مورد نیاز برای این سبک عکاسی خواهیم پرداخت.

حال که با تفاوت های اصلی عکاسی عادی و لانگ اکسپوژر آشنا شدید.لازم است تا به این نکته اشاره شود که هر یک از روش‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای خود را دارند و بسته به هدف و سبک عکاسی است که انتخاب می‌شوند.بنابراین این مقایسه جهت برتری دادن یک سبک بر دیگری نیست و صرفا به هدف عکاس و سبک او بستگی دارد.

بیشتر بخوانید : عکاسی خبری

معرفی تجهیزات برای عکاسی لانگ اکسپوژر

  1. دوربین با امکان تنظیمات دستی

یکی از مهمترین تجهیزات یا به عبارتی مهمترین ابزار برای این سبک عکاسی دوربین با امکان تنظیمات دستی است.دوربین های حرفه ای این امکان را به عکاس می‌دهند تا شاتر، دهانه، و ISO را به صورت دلخواه تنظیم کرده و نتایج دقیق‌تری ثبت کنند.

  1. سه‌پایه دوربین

در این سبک عکاسی استفاده از سه‌پایه بسیارضروری است تا دوربین به‌صورت ثابت و بدون لرزش در طول زمان باز شدن شاتر بتواند عمل کند. در واقع پایه دوربین از لرزش دستان عکاس جلوگیری می‌کند و موجب می شود تا تصاویر وضوح خود را از دست ندهند.

  1. دستگاه کنترل از راه دور

برای جلوگیری از لرزش دستان در هنگام فشار دادن دکمه شاتر، دستگاه کنترل از راه دور یک امکان ایده‌آل است. این دستگاه به عکاس این امکان را می‌دهد که بدون لمس مستقیم دوربین، عکاسی لانگ اکسپوژر انجام دهد.

  1. فیلترهای ND (حذف نور)

فیلترهای ND برای کاهش نور وارد شده به دوربین استفاده می‌شوند. این ابزار به عکاس امکان مدیریت نور در شرایط نوری مختلف را می‌دهد و به بهترین شکل ممکن عکاسی لانگ اکسپوژر را انجام می‌دهد.

  1. لنزهای با دیافراگم باز

استفاده از لنزهای با دیافراگم باز در عکاسی لانگ اکسپوژر می‌تواند به افزایش نور ورودی و ثبت تصاویر با جزئیات بالا کمک کند. لنزهای با دیافراگم باز ، مناسب برای عکاسی در شرایط نوری کم هستند.

  1. تجهیزات نظافت

در شرایط محیطی و کاری مختلف، دوربین و لنزها ممکن است با گرد و غبار مواجه شوند. بنابراین، استفاده از لوازم نظافت مانند برس‌ها و پارچه‌های ضد الکتریسیته ساکن ضروری است تا تجهیزات بهترین کارایی را داشته باشند.

به طور خلاصه می توان گفت که استفاده از تجهیزات مناسب برای عکاسی لانگ اکسپوژر نقش بسیار مهمی در ثبت عکس های با کیفیت دارند. با استفاده از دوربین مناسب، سه‌پایه ، و تجهیزات جانبی، علاقمندان به این هنر می‌توانند تجربه‌ی یک عکاسی خارق‌العاده را داشته باشند.

بیشتر بخوانید : عکاسی غذا

نتیجه گیری :

می توان گفت عکاسی لانگ اکسپوژر، نه تنها یک سبک عکاسی است بلکه یک تکنیک جذاب در عالم عکاسی است که توانایی تبدیل صحنه‌های روزمره به داستان‌های بصری فوق‌العاده را دارد. استفاده از این تکنیک بسته به خلاقیت عکاس می تواند جذابیت های شگفت انگیزی را در عکاسی ایجاد و صحنه های خارقالعاده ای را ثبت کند.ما در دوره آموزش عکاسی موسسه آرمان این سبک از عکاسی را بیشتر بررسی خواهیم کرد اگر شما هم به این سبک از عکاسی علاقمند هستید می توانید در دوره آموزش عکاسی آرمان شرکت کنید.

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.