کلاس عکاسی | مزایای کلاس عکاسی

کلاس عکاسی | مزایای کلاس عکاسی

کلاس عکاسی

 

هزاران هزار دلیل وجود دارد تا به هنر عکاسی علاقه مند شوید. اما برای گرفتن عکس خوب و حرفه ای تنها علاقه کافی نیست بلکه شما نیاز به آموزش و شرکت در کلاس عکاسی دارید.

شرکت کردن در کلاس عکاسی الزاما برای عکس خوب گرفتن نیست، بلکه فراتر از آن است. در واقع عکس ها را می توان به عنوان یک زبان جهانی برای بیان احساسات عکاس و ثبت آن لحظه و حفظ آن برای آینده دانست. زمانی که تصمیم خود را گرفتید تا به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید، حتما در یک دوره عکاسی شرکت کنید تا بتوانید از امتیازات عکاسی به بهترین شکل در زندگی روزمره خود بهره مند شوید.

در این مقاله سعی داریم مزایای کلاس عکاسی را مورد بررسی قرار دهیم و سپس دریابیم که آیا واقعا برای شروع این حرفه به مدرک آن نیاز داریم یا خیر. پس با ما همراه باشید. در ابتدا اجازه دهید ببینیم عکاسی چگونه مردم را به سمت خود جلب میکند و مزایای آن چیست.

دوره عکاسی

مزایای عکاسی

عکاسی چه برای افراد و چه در صنایع و کسب و کارها مزایای بسیاری دارد؛ اما آیا تهیه لیست و مطالعه آنها سودمند است؟

قطعا بله. اگر در این صفحه قرار دارید، پس ممکن است از انتخاب خود اطمینان ندارید، اگر هم در این حرفه مشغولید و این مطلب را مطالعه میکنید، شک نداشته باشید که چندی بعد با ذهنی پر از ایده و با علاقه ای که در مقایسه با قبل بیشتر شده است، این صفحه را ترک میکنید. در این شرایط، چرا علم و کلاس های عکاسی وجود دارند و دلیل علاقه مردم چیست؟

عکاسی

عکس ها موجب جاودانگی میشوند

این جمله شاید کمی شعارگونه باشد، اما با کمی تامل، منظور آن بهتر درک میشود. به تاریخ و عکس های قدیمی به جا مانده نگاه کنید. اگر چه عکس برداری در گذشته و با تجهیزات آن زمان کار ساده ای نبوده است، این عمل بین مردم رواج نداشت و اصلا شاید برای آن اهمیتی نیز قائل نبودند؛ اما وجود آنها امروزه به کمک ما آمده است. به عبارت دیگر، باعث شدند تا تصویری هر چند سیاه و سفید از آن زمان در ذهنمان داشته باشیم و شرایط آن موقع را بهتر درک بکنیم. این حس در عکس های قدیمی مادربزرگ و پدربزرگ هایمان نیز نهفته است.

عکس ها مستندی از زندگی شما هستند

از دوران کودکی خودتان گرفته تا کودکی نوه و نتیجه تان، از اولین لبخند تا اولین قرار عاشقانه، از اولین روز مدرسه تا روز فارغ التحصیلی و … تنها عکس ها قادر هستند تا این اولین ها را برایتان ثبت کنند. درواقع، آنها لحظاتی را حفظ میکنند که به احتمال زیاد ممکن است روزی از خاطرتان پاک شوند.

عکاسی در کاهش استرس تاثیری شگفت انگیز دارد

منظور از این جمله این است که وقتی میتوانید تمرکز خود را به جای مشکلات خسته کننده و اضطراب های ناتمام، روی طبیعت زیبا و سرسبز، پرواز یک پروانه، شعله های خوش رنگ آتش و لبخند پر از احساس یک کودک بگذارید، پس چرا این حس خوب را از خود دریغ کنید؟

به قدرت این هنر باور ندارید؟ پس فشار خون خود را قبل و بعد از انجام عکاسی اندازه بگیرید. نتایج به دست آمده قطعا شما را شگفت شده خواهد کرد. توجه داشته باشید که مشکلات همواره وجود دارند، اما لحظات زیبا و چشم نواز همیشه در دسترس نیستند. به خصوص اگر کلاس عکاسی پرتره را پشت سر گذاشته باشید و به عکاسی از چهره پر از احساس افراد مختلف مشغول باشید.

کلاس عکاسی, مزایای کلاس عکاسی

عکس ها الهام گرفته از تخیل و تصور شما از آن صحنه هستند

اگر در ابتدای راه عکاسی هستید و فکر میکنید قوه تخیل شما کارکرد مناسبی ندارد، نگران نباشید. کلاس آموزش عکاسی به شما کمک میکند تا راحت تر از گذشته بتوانید از قدرت تخیل خود استفاده کنید. البته تمرین و تجربه نیز در این امر دخیل هستند. به شما قول میدهیم پس از مدتی متوجه تغییرات حاصله خواهید شد.

انتقال تجربیات و ایده ها

برای ساختن یک تصویر نیاز به تجربه، رفتن به کلاس و آموزش دارید. عکاسی یک هنر تصویری است که باید با دید باز عکاسی کنید و بدانید که چگونه ببینید و تصمیم بگیرید تا بتوانید بهترین عکس را به اشتراک بگذارید. داشتن این چنین دیدگاهی از درون انجام می گیرد. اما حضور در یک کلاس حرفه ای و داشتن یک مربی خوب می تواند در انتقال تجربیات شما بسیار مؤثر باشد. حضور دیگر هنرجویان و عکاسان حرفه ای می تواند برای استفاده از تجربیات و ایده های آنها مفید باشد. این مورد باعث ارتقای شما می شود و شما می توانید در یک دوره کوتاه مدت اطلاعات زیادی را دریافت کنید.

تمرین و تکرار در کلاس

وجود تکالیف بخش جدایی ناپذیر  هر کلاسی است و خب یک دوره عکاسی ایده آل و حرفه ای هم از این قاعده مستثنا نیست. وقتی شما در کلاسی شرکت می کنید مباحث تئوری زیادی را یاد می گیرید، انجام تکالیف زیاد در خصوص زوایای دوربین و لنز، تفکر خلاقانه، کادربندی و … به شما کمک می کند تا در زمان کوتاهی پیشرفت کنید. این تمرین ها اجباری است و از شما خواسته می شود تا در زمان مقرر آنچه را که انتخاب کرده اید را تحویل دهید. این کار باعث ترقی شما در عکاسی می شود.

در کلاس های عکاسی شما تنها به هنر عکسبرداری نمی پردازید بلکه مهارت هایی مانند پردازش پست را هم یاد می گیرید. البته برای اینکه بتوانید پردازش های عکاسی را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرید، بهتر است در یک دوره کلاس عکاسی عروسی شرکت کنید تا خروجی بی نظیری که متعلق به این نوع سبک است را به دست آورید.

سبک خاص خود را از عکاسی مشخص کنید

در کل دنیا هیچگاه دو عکاس نمی توانند به یک صحنه به طور مشابه نگاه کنند و یا احساس مشابهی داشته باشند. دیدگاه های آنها در کنار داشتن فنون مختلف برای خلق یک تصویر متفاوت خواهد بود. حتی اگر کلاس و مربی یکسانی داشته باشند، هرگز نگاه و احساس مشابه ای نخواهند داشت. بدون شک شرکت در دوره های عکاسی به شما در پیدا کردن سبک عکاسی مود علاقه‌تان و  همچنین افزایش مهارت های عکاسی کمک شایانی میکند.

کلاس عکاسی و جهت یابی

یادگیری جهت یابی

همانطور که گفتیم عکاسی یک هنر بصری است و از طریق دیدگاه عکاس توصیف می شود؛ یعنی آنچه که او می بیند و چگونه آن را می بیند و از همه مهمتر اینکه تصمیم می گیرد چگونه آن را به بقیه نشان دهد. این نوع دید، بیشتر از درون افراد ناشی می شود ولی گاهی دوره های آموزشی و یک مربی حرفه ای می تواند بر این دید اثر بگذارد.

اگر به این کار علاقه دارید، شغل عکاسی مناسب ترین و در دسترس ترین شغل برای شما خواهد بود

افراد بسیاری وجود دارند که از این راه کسب درآمد میکنند. برخی آن را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اند و برخی به عنوان شغل دوم یا یک سرگرمی در زمان های آزاد خود. در ابتدای راه ممکن است تصور کنید جامعه از این شغل اشباع شده و عکاس جدید نیاز ندارد، اما باید توجه داشته باشید که نه تنها این حرفه هیچ گاه جایگاهش را از دست نمیدهد، بلکه به تعداد علاقه مندان آن نیز افزوده میشود. هر عکاسی سبک کاری خود را دارد و هر سبکی علاقه مندان به خود را.

بررسی عوامل بالا نشان میدهد که چرا مردم به عکاسی علاقه مندند. این هنر با تاروپود زندگی افراد عجین است و هرچقدر هم زندگی ها به تجهیزات و تکنولوژی وابسته شوند، عکس های ما باز هم به ذهن و خلاقیت یک انسان بستگی خواهند داشت.

در بالا به شغل عکاسی اشاره کردیم. به نظر شما مدرک این حرفه برای شروع این حرفه امری اجباری است؟ یعنی برای گرفتن مدرک آن حتما باید به کلاس عکاسی مجتمع فنی مراجعه کنیم؟

آیا مدرک کلاس آموزش عکاسی حرفه ای برای شروع کارمان الزامی است؟

مزایای کلاس عکاسی

در گذشته پاسخ به سوال بالا ساده تر بود؛ زیرا برای استخدام شدن در یک آتلیه عکاسی، مدرک شما در این زمینه جزو واجبات بود. ولی امروزه در این گونه مسائل و نحوه پاسخ دهی به آنها تفاوت ایجاد شده است. در حال حاضر کافرمایانی هستند که تنها با تکیه بر تجربه و نمونه کار مرتبط و مناسب، شما را در آتلیه خود استخدام میکنند؛ یعنی حتی با وجود مهندس بودن شما، اگر عکس های زیبایی در رزومه تان ثبت شده باشد، باز هم امکان استخدام شما وجود خواهد داشت. البته که تنها در شرایطی قادر به اخذ مدرک هستید که در کلاس های مربوطه شرکت کنید. با این وجود داشتن مدرک یک امر اختیاری خواهد بود، اما شرکت در کلاس ها قطعا اجباری است.

افراد زیادی تنها صرفا بر حسب تمرین های بسیار و سالها تجربه در این حرفه مشغول به کارند؛ اما به نظر شما عکس ها و کادربندی های یک عکاس با تحصیلات آکادمیک در مقایسه با یک عکاس تجربی یکسان است؟ قطعا پاسخ منفی است.

در کلاس عکاسی، مباحث تئوری و عملی در کنار یکدیگر آموزش داده میشود. دانش آموزان فرصت آزمون و خطا دارند؛ زیرا استاد همواره برای رفع خطا و ابهامات در دسترس است. ولی آیا مزایای شرکت در کلاس عکاسی آن هم کلاس عکاسی در تهران به این جا ختم میشود؟

مطلب پیشنهادی: آموزش عکاسی دیجیتال از مبتدی تا حرفه ای

دوره عکاسی

مزایای شرکت در کلاس عکاسی

امروزه عکاسی بیش از پیش بین مردم رواج پیدا کرده است. از این هنر در فروش محصولات یا خدمات یک کسب و کار و زیباتر کردن چیدمان یک وبسایت یا صفحه مجازی استفاده میشود. یکی از دلایل کسب درآمد بلاگرها از صفحات مجازی نیز عکس های زیبایی است که به دست عکاسان خلق میگردند. پس اگر در فکر شروع آن هستید ولی کمی تردید دارید، باید بدانید که هنوز هم دیر نیست.

قطعا بازارکار عکاسی، یکی از پر رقابت ترین بازارها است ولی اصلا اجازه ندهید این شرایط باعث ترس شما شود؛ زیرا کلاس آموزش عکاسی برای این به وجود آمده است تا تمام تکنیک ها و نکات مهم برای حرفه ای شدنتان را در یک بازه زمانی مشخص در اختیارتان قرار دهد. علاوه بر آن، اگر مدرک دوره های آموزشی مرتبط را داشته باشید، بدون شک در روند استخدام از رقبای خود چند پله جلوترید. با این حال، چه مواردی در کلاس آموزش عکاسی حرفه ای و کلاس های عکاسی در تهران یاد داده میشوند؟ اصلا هزینه کلاس های عکاسی در تهران چه مقدار است؟

مباحث کلاس آموزش عکاسی

کلاس آموزش عکاسی چه مباحثی را شامل میشود؟

در روند گرفتن پروژه یا استخدام شدن، اولین نکته ای که مورد بررسی قرار میگیرد، رزومه و پرتفولیوی شما است. شرکت در کلاس های معتبر (مانند کلاس عکاسی مجتمع فنی) این فرصت را برای شما فراهم می آورد تا نمونه کار و عکس های با کیفیتی را در پرتفولیوی خود قرار دهید. علاوه بر آن، مباحث آموزش داده شده به شما کمک میکند تا رزومه قوی تری را در اختیار داشته باشید.

آموزشگاه ها و مراکز معتبر مباحثی را به هنرجویان خود یاد میدهند که در شغلشان کاربرد داشته باشد. برای مثال:

فوتوشاپ

بدون اغراق میتوان گفت که همه عکس ها نیاز به ادیت خواهند داشت؛ حتی اگر در بهترین شرایط گرفته شده باشند. نرم افزار فوتوشاپ رنگبندی و ابعاد را تغییر میدهد، اجسام و موراد اضافی را حذف میکند و در نهایت یک عکس بی نقص به شما تحویل میدهد.

داشتن دانش لازم در رابطه با فوتوشاپ به شما کمک میکند تا به هنگام گزینش از دیگر کاندیداها جلوتر باشید؛ زیرا میتوان گفت مهارت داشتن در نرم افزار فوتوشاپ در- تقریبا- همه موقعیت های شغلی در حرفه عکاسی از جمله تخصص های موردنیاز است.

قوانین عکاسی

هنرجویان در کلاس های عکاسی همه قوانین مربوط به این هنر را فرا میگیرند. قوانینی چون فوکوسینگ و براکتینگ نقاط فوکوس، نورسنجی، ژانرهای مختلف عکاسی و تجهیزات مربوط به آنها، کادربندی، رنگ بندی، دیافراگم، عناصر گرافیکی تصویر و … .

آشنایی با دوربین های مختلف

همانطور که میدانید همه دوربین های عکاسی شبیه به هم نیستند. حتی شبیه هم نیز ساخته نمیشوند. از جمله موراد بسیار مهمی که در کلاس آموزش عکاسی حرفه ای فرا میگیرید، این دوربین ها، تفاوت های آن ها با یکدیگر و عملکرد هر کدامشان است.

دیگر نکات مهم در این حوزه

هنر عکاسی یک علم جامع است. از این رو در کلاس های مربوطه همه مهارت ها و تکنیک های مهم در این حوزه را از ابتدا تا سطح پیشرفته یاد میگیرید. تنها در این شرایط است که پس از اتمام دوره، شغل مناسب و دلخواه خود را خواهید داشت. پس در انتخاب کلاس عکاسی خود حتما به مباحثی که آموزش داده میشوند توجه داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: کلاس عکاسی: بهترین کلاس های عکاسی در تهران

در آخر، آیا شرکت در کلاس های عکاسی ارزش دارد؟

هر یک از افرادی که در این هنر وارد میشوند، اهداف مربوط به خود را دارند. برخی از روی علاقه وارد آن میشوند و برخی تنها به دلیل درآمد آن؛ اما روند آموزش و پروسه عکسبرداری برای همه یکسان است. همگی برای یادگیری آن باید در کلاس های مربوطه شرکت کنند. تنها نکته ای که به هنگام انتخاب این دوره ها باید در نظر داشته باشید، مباحثی است که در آنها پوشش داده میشوند. حتی اگر قصد کسب درآمد از آن را ندارید و تنها به چشم یک سرگرمی به آن نگاه میکنید، باز هم این مباحث در عکس های شما موثر خواهند بود.

ویدئوی آموزش عکاسی در  آپارات

 

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.