آموزش عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پرتره

آموزش عکاسی پُرتره نوعی از عکاسی بوده و شاخه ای از رشته عکاسی به شمار می رود. در این نوع عکاسی فقط از چهره شخص عکس برداری می شود. در ادامه شما را با ۵ نکته مهم در عکاسی پرتره آشنا میکنیم.

نکات مهم در آموزش عکاسی پرتره حرفه ای

آموزش عکاسی پرتره هنری و حرفه ای

۱٫ ارتباط با شخص نمونه و مطلع کردن او از مراحل عکاسی

در هنگام تهیه عکس پرتره، باید از علایق آن ها مانند رنگ یا موسیقی مورد علاقه و یا نوع پوشش دلخواه آن ها سوال کنید. در این صورت به علایق فرد نزدیک می شوید و می توانید عوامل محیطی را تا حدی کنترل کنید و در نتیجه شخص می تواند در طول عکاسی آرامش و راحتی داشته باشد؛ مثلا از نوع موسیقی دلخواه او مطلع شده و همان موزیک را در استودیو در طول کار پخش نمایید. همچنین اگر ژست یا مدل خاصی از زاویه رخ را می پسندند همان را در کار استفاده کنید در این صورت باعث جلب رضایت بیشتر او خواهید شد.

۲٫ آگاه بودن از میزان و شرایط نور و روشنایی فضای مورد نظر

قبل از شروع به عکاسی باید برنامه کاملی برای تنظیمات پرتره و تنظیمات دوربین و نور و روشنایی فضا داشته باشید. ممکن است سوژه خود را برای تهیه عکاسی پرتره در فضای داخلی قراردهید و یا اینکه او علاقه داشته باشد عکس پرتره خود را در یک فضای باز بگیرد؛ در این صورت در هر دو فضا باید از نظر نور و روشنایی تنظیمات خاصی انجام شود.

نکاتی برای عکاسی پرتره درمحیط های بسته و باز

برای عکاسی پرتره در فضای داخلی باید نکاتی را مدنظر قرارداد که از جمله استفاده از پس زمینه مناسب و شرایط نور و روشنایی مطلوب، به کاربردن پرده ساده و یا دیوار تمیز به عنوان پس زمینه. چنانچه خواسته باشید در فضای باز و نور طبیعی عکاسی کنید، باید به ویژگی های محیطی توجه ویژه نمایید. این نکات می تواند شامل مواردی چون مشخص کردن بهترین زمان برای عکس برداری در نور طبیعی باشد که می تواند در صبح زود یا نزدیک به عصر انجام شود، تنظیم محل قرار گیری شخص مطابق با زمان روز و جهت تابش خورشید، برای عکاسی پرتره نباید در هنگام ظهر که نور زیاد بوده یا در سایه ها که نور بسیار کم است، انجام شود. برای تهیه عکس پرتره با سایه و نور ملایم، بهترین روش انجام عکاسی در هوای ابری است؛ زیرا در این شرایط نورهای ملایم در طول روز پایدارتر است. برای مشخص شدن ویژگی های شخص مورد نظر در عکس، باید با نور خورشید روبرو باشد و یا با یک زاویه مایل نسبت به روشنایی صورت قرار بگیرد. ولی توجه کنید که در این حالت، سایه های نامناسب به حداقل ممکن برسند. نکته مهم دیگر در مورد عکاسی پرتره در فضای خارجی وجود عوامل حواس پرتی است که در نتیجه عناصر در پس زمینه ایجاد می شود؛ بنابراین باید هنگام تهیه عکس پرتره به فراتر از سوژه و شخص مد نظر برای عکاسی معطوف کرده و عوامل حواس پرتی پس زمینه را بررسی نمایید. مطلب پیشنهادی: چگونه عکاسی پرتره یاد بگیرم ؟

۳٫ از حرکت های دوربین و لنز غافل نشوید

به دلیل اینکه در عکاسی پرتره باید یک چهره سه بُعدی تبدیل به یک سطح هموار شود، باید لنز و فاصله کانونی و موقعیت دوربین تکمیل کننده ویژگی های شخص مورد نظر باشند. در این صورت می توان تصویر نهایی را با موفقیت بیشتری تهیه کرد. وجود مشخصات و ویژگی های ترکیبی در ظاهر فرد مانند حالت ابروها و اندازه بینی و چانه باعث ایجاد چالش های گوناگونی در هنگام عکس برداری پرتره می شود. دقت کنید که هرچیزی که به دوربین نزدیک تر باشد، در عکس نیز بزرگتر نشان داده می شود؛ زیرا لنزهای زاویه باز تاثیر این حالت را افزایش می دهد.

لنز عکاسی پرتره چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

  • لنز بزرگتر باعث مسطح تر و متراکم تر نشان داده شدن عناصر هندسی چهره می شود. بطوری که چهره را کامل تر و بینی را کوتاهتر و کوچکتر نمایش می دهد.
  • جهت خوش عکس شدن شخص باید از یک لنز بلندتر استفاده کرد؛ زیرا این نوع لنز به مسطح سازی ویژگی های سوژه کمک می کند.
سبک پرتره هنری، بیشتر در زمینه کارهای هنری مثل بازیگری کاربرد دارد؛ برای یادگیری این سبک باید در کلاس ها و کارگاره های آموزش عکاسی پرتره هنری معتبر شرکت نمایید. عکاسی پرتره حرفه ای تنها از طریق شرکت در کلاس ها و دیدن آموزش امکان پذیر نیست بلکه باید به صورت مستمر به تمرین و افزایش مهارت و استفاده از ذوق و استعداد خود بهره برد.

۴٫ توجه به اهمیت چشم ها  مهمترین نکته در آموزش عکاسی پرتره

هنگام عکاسی پرتره تاکید بیشتر روی چشم های شخص است. دقت کنید که شرایطی چون نور محیط را می توانید کنترل کنید ولی اگر چشم ها در عکس واضح نباشد تمام تصویر دچار اشکال می شود. بطور کلی باید بدانید که اساسی ترین نکته و ویژگی در عکاسی پرتره تمرکز بر روی چشم های شخص است.

۵٫ هم سطح و تراز نمودن دوربین و خودتان با شخص نمونه

برای تنظیم کردن و هم سطح کردن دوربین با سوژه باید بطور دقیق ازشخص مورد نظر دور و نزدیک شوید تا بتوانید با شخص هم سطح شوید. وقتی تنظیمات دوربین روی حالت بزرگ و روی ۲۴ میلی متر است، می توانید بطور وسیع از محیط اطراف سوژه خود عکس بگیرید. چنانچه پرتره شما باید اصولی و اساسی انجام شود باید از لنز با فاصله کانونی بلندتر به اندازه ۷۰ میلی متر استفاده شود. درحالتی که با بهترین لنزعکاسی پرتره را انجام می دهید و از شخص مورد نظر دور و نزدیک می شوید بازهم عکسبرداری با بزرگنمایی صورت می گیرد.

آشنایی با انواع سبک های پرتره در آموزش عکاسی پرتره

انواع سبک عکاسی پرتره

عکاسی پرتره به انواع مختلفی از سبک ها دسته بندی می شود؛ که موارد زیر را شامل می گردد.
  • پرتره تمام قد: در این نوع سبک پرتره از کادری به شکل مستطیل عمودی استفاده می شود.
  • پرتره پرسنلی: موارد استفاده این نوع پرتره در ادارات و دوایر دولتی، مدارس، راهنمایی و رانندگی، مدارس، ثبت است.
  • پرتره هنری: این سبک پرتره در بیشتر موارد قابل استفاده برای افرادی مثل هنرمندان، بازیگران، نویسندگان است.
  • پرتره سیاسی: از نماد های ملی میهنی و بومی میهنی در سبک پرتره سیاسی بسیار استفاده می شود.
  • پرتره تبلیغاتی: سبک پرتره های تبلیغاتی جهت معرفی و شناساندن کالا و محصولات مختلف استفاده می شود و بیشتر در کارهای تجاری کاربرد دارد.
  • پرتره خانوادگی: از جمله موارد استفاده سبک پرتره خانوادگی در مناسبت های خانوادگی، مسافرت ها و جشن ها می باشد.
مطلب پیشنهادی : آموزش حرفه ای عکاسی پرتره – تنظیم نور و کادربندی

معرفی روش های افزایش برق چشم در آموزش عکاسی پرتره

افزایش برق در چشم ها باعث جذابیت و هیجان انگیز شدن چشم ها می شود؛ که روش های گوناگونی برای ایجاد برق درچشم و تاکید روی چشم در عکاسی پرتره وجود دارد. در اینجا قصد داریم چهار روش مهم برای ایجاد افزایش برق در چشم برای عکاسی پرتره حرفه ای معرفی کنیم.

۱٫ اضافه کردن نور بیشتر

به فضایی که دارید در آن کار عکاسی پرتره را انجام می دهید نور و روشنایی بیشتری اضافه نمایید. این کار را می توانید با ایجاد نور مصنوعی یا رفتن به فضایی روشن تر انجام دهید. البته بسته به اینکه کار عکاسی پرتره را در فضای بسته یا باز انجام می دهید، مقدار نور متفاوت است.

۲٫ استفاده از یک رفلکتور

استفاده از یک رفلکتور سفید ساده برای تکمیل کردن نور می تواند برق چشم های سوژه را بیشتر کرده و باعث تقویت چشم هاا در شخص شود و همچنین باعث ایجاد چشم هایی روشن تر و زنده تر در تصویر گردد.

۳٫ استفاده از الگوهای نورپردازی مختلف

استفاده از نورپردازی صدفی چشم ها را در عکس جذاب تر می کند. دو الگوی نورپردازی مهم نور پردازی متقاطع و نور پردازی صدفی هستند.

۴٫ استفاده از منابع نور جدید

یکی از منابع نور جدید، نورهای حلقه ای (ring light) هستند که برای جذابیت چشم ها به کار می رود. در نور پردازی حلقه ای، زمانی که دروبین در میان حلقه قرار می گیرد برای شخص مدنظر یک نور پردازی هم راستا ایجاد می شود. در این شرایط در چشم های شخص برق چشم به شکل حلقه نشان داده می شود.

جمع بندی آموزش عکاسی پرتره

کلاس عکاسی پرتره در سبک های مختلف به وسیله موسسات آموزشی و برای آموزش نورپردازی و پوزیشن تصویر به هنرجویان برگزار می گردد. در این کلاس ها و کارگاه ها آموزش عکاسی پرتره حرفه ای در موضوعاتی مانند نورپردازی، روتوش نگاتیو در عکاسی آنالوگ، روش های ویرایش عکس مانند ویرایش عکس با استفاده از فتوشاپ برگزار می شود. خیلی از افراد زمانی که در مقابل دوربین عکاسی یا فیلمبرداری قرار می گیرند، دچار اضطراب و تنش شده و عضلات صورت آن ها منقبض می شود. در عکاسی پرتره فاصله کانونی لنزهای واید و نرمال روی شخص مدنظر برای عکس گرفتن، بار روانی ایجاد کرده و سبب ایجاد اضطراب در فرد می شود. برای رفع این مشکل باید از فردی که می خواهید از او عکس بگیرید فاصله بگیرید و همچنین در دوربین از لنزهای تله استفاده کنید. عکس های پرتره باید با عمق میدان کم یا به اصطلاح با دیافراگم باز گرفته شوند؛ در این صورت با محو شدن پس زمینه چهره فرد بهتر نشان داده می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 4 =