عکاسی بارداری چیست؟چه اهمیتی دارد؟

عکاسی بارداری چیست؟چه اهمیتی دارد؟

عکاسی بارداری

عکاسی بارداری چیست؟ :

عکاسی بارداری یکی از زیر شاخه های عکاسی است که در آن به صورت اختصاصی به عکاسی از زنان باردار پرداخته می شود.در این نوع عکاسی هدف ثبت لحظات و زیبایی های مرتبط با دوره بارداری است.عکاسان بارداری سعی دارند تا با ایجاد دکور یاصحنه هایی زیبا و ماندگار  لحظه های احساسی و زیبای زنان باردار را در قاب عکس های ماندگار ثبت وامکان یادآوری این لحظات احساسی را برای آنها با زیبایی هرچه بیشتر فراهم کنند.

در این نوع عکاسی ، عکس هایی از مادران باردار در طبیعت ، استودیو و یا در خانه  به تصویر کشیده می شود.بیشتر تمرکز عکاس در عکاسی بارداری بر روی به تصویر کشیدن شرایط ظاهری و جسمانی زنان باردار در دوران حاملگی است.این مدل عکاسی می تواند یک پیوند عاطفی بین زنان باردار و همسرانشان ایجاد و بنیان خانواده را مستحکم ترکند.

بیشتر بخوانید : پر درآمد ترین شاخه عکاسی

اهمیت  :

عکاسی بارداری  به زوج‌ها و خانواده‌ این امکان را می‌دهد تا خاطرات لحظات خاص و فراموش‌نشدنی از دوران بارداری را ثبت و گرامی بدارند علاوه بر آن این یادگاری های ماندگار اتصال عاطفی بین زنان باردار و همسرانشان را محکم تر می کند.

این زیر شاخه از عکاسی با به تصویر کشیدن تحولات جسمانی  زنان باردار می تواند به عنوان روشی برای ترویج احترام و توجه هرچه بیشتر به زنان باردار در جامعه کاربرد داشته باشد.

علاوه بر این به تصویر کشیدن تحولات جسمی زنان می تواند به آنها کمک کند تا احساس مادرانه خود را به یاد آورده و تجربیات خود در این زمان را با دیگران به اشتراک بگذارند.

در کل می توان از عکاسی در زمان بارداری به عنوان یک فرصت بی نظیر برای ثبت و گرامیداشت یکی از مهمترین مراحل زندگی زوجین و خانواده با ایجاد یک خاطره شیرین و ماندگار نام برد.

سابقه تاریخی :

این مدل عکاسی سابقه تاریخی چندانی ندارد  و تا حدی می توان گفت که یک پدیده نوظهور است.با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات در فرهنگ جامعه در دهه های اخیر این مدل عکاسی اهمیت بیشتری پیدا کرد و اگر بخواهیم دقیق تر به سابقه این پدیده نوظهور اشاره کنیم می توان ظهور آن را به اوایل قرن بیستم میلادی نسبت داد.

در سال های  دورتر عکاسان بیشتر تمرکزشان را روی تصویر برداری از لحظاتی مانند عروسی‌ها یا ثبت لحظات خانوادگی گذاشته بودند. با افزایش توجه به تجربیات فردی و لحظات مختلف زندگی ، عکاسی بارداری به عنوان یک زیر شاخه مهم در حوزه عکاسی شناخته شد.

در سال‌های اخیر، با پیشرفت در حوزه تجهیزات عکاسی، انعکاس نور، و فنون ویرایش تصاویر، عکاسان بارداری توانسته‌اند تصاویر زیبا و حساسی از دوران بارداری را ارائه دهند. این تصاویر نه تنها یک  یادگاری زیبا محسوب می‌شوند بلکه به زوج‌ها و خانواده‌ها کمک می‌کنند تا روابط عاطفی خود را با نوعی هنر و زیبایی به یاد بسپارند.

با توجه به رشد روزافزون علاقه به عکاسی بارداری، می‌توان پیش‌بینی کرد که این حوزه در آینده نیز به عنوان یک زیر شاخه مهم از صنعت عکاسی  ماندگار خواهد بود.

بیشتر بخوانید : دوره زوج درمانی

برنامه‌ریزی یک جلسه عکاسی بارداری چگونه است؟

معمولا برای عکاسانی که به صورت تخصصی در زیر شاخه بارداری فعالیت می کنند این سوال پیش می آید که چگونه می توانند جلسات عکاسی را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند.در ادامه مواردی آورده شده که به شما کمک می کند این مرحله را به عنوان یک عکاس به نحو احسن انجام دهید.

 • مشاوره اولیه :

– ابتدا با مشتری  یک مشاوره اولیه انجام دهید تا از اهداف و نقطه نظرات او آگاه شوید.

– موضوعاتی مانند مکان عکاسی، استایل لباس، و فضاهای مورد علاقه او را در جلسه مطرح کنید.

 • انتخاب مکان:

– تعیین مکان عکاسی بر اساس سلیقه زن باردار و همسر او. می‌تواند طبیعت، استودیو عکاسی یا حتی خانه  باشد.

 • زمان مناسب:

– انتخاب زمان مناسب که زن باردار انرژی داشته باشد و همینطور از نظر روحی آرامش داشته باشد.

– در نظر داشته باشید که هفته 28 تا 32 برای عکاسی بارداری معمولاً مناسبترین زمان‌ است.

 • استایل لباس:

– پیشنهاد دهید لباس‌هایی انتخاب شوند که شکل بدن را زیبا نشان داده و همچنین  خود او هم احساس راحتی کند.

 • استفاده از نور مناسب:

– سعی کنید جلسه عکاسی را در زمانی برگذار کنید که نور کافی وجود داشته باشد مانند ساعات صبح یا عصر.

– در صورت استفاده از استودیو، از نورهای نرم برای داشتن  تصاویر نرم و دلنشین استفاده کنید.

 • آماده‌سازی تجهیزات :

– مطمئن شوید که تمام تجهیزات فنی مانند دوربین، لنزها، و نور کافی فراهم هستند.

 • توجه به جزئیات:

– توجه داشته باشید که به جزئیاتی مانند حرکات و انعکاس‌ها، و حتی جزئیات کوچک در لباس و آرایش بسیار حائز اهمیت هستند.

 • تعامل و راحتی:

– ایجاد یک محیط دوستانه و آرام برای مشتری اهمیت بسیار زیادی دارد. با ایجاد ارتباط مثبت، او راحتی بیشتری  احساس می‌کند و تصاویر طبیعی‌تر و زیباتر خواهند بود.

 • ویرایش تصاویر :

– برنامه ریزی لازم برای ویرایش تصاویر به کمک نرم افزار های موجد داشته باشید و سعی کنید در این مورد از نظر و سلیقه مشتری استفاده کنید و نه نظر خودتان.

بیشتر بخوانید : عکاسی ضد نور

نتیجه گیری :

به نظر می رسد که عکاسی بارداری  بنا به  دلایل مختلفی از جمله توسعه تکنولوژی، تغییر فرهنگ جامعه  و رشد تقاضا برای ثبت لحظات خاص این مرحله از زندگی، آینده درخشانی دارد.در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره شده است.

 • پیشرفت در تجهیزات عکاسی:
 • تغییر در نگرش به زندگی خصوصی
 • پذیرش بیشتر در جامعه
 • اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
 • توسعه در فرهنگ و هنر

در کل، آینده عکاسی بارداری با توجه به رشد تکنولوژی، تغییر در نگرش‌ها و ارتقاء هنر عکاسی، بسیار روشن است  و این صنعت می تواند به عنوان یک حوزه مستقل و محبوب در عکاسی تداوم داشته باشد.

برای شرکت در دوره آموزش عکاسی و تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.