دوره DBA چیست؟

دوره DBA چیست؟

دوره DBA


همه چيز در دنياي امروز، در حال حرکت به سوی مدرن شدن است. از آموزش ها و وسیله ها گرفته تا کسب و کار ها و مديريت ها؛ اما چه کسب و کاری مدرن است؟ برای مدرن شدن در مدیریت و کسب و کار، نیاز به تغییر ذهنیت ها و گذراندن دوره هایی مانند DBA و MBA است. اما دوره DBA چیست و چه  تفاوتی با دوره MBA و PHD دارد؟

DBA چیست ؟

DBA مخفف کلمه Doctorate of Business Administration است و به معني “دکتراي مديريت حرفه اي در کسب و کار” است.

دوره DBA چیست؟

دوره DBA دوره مدیریت راهبردی کسب و کار است. این دوره همانطور که از اسمش پیداست، بیشتر مناسب مدیران و مسئولانی است که خواهان پیشرفت و ایجاد تغییر در شیوه مدیریت خود هستند. به عبارتی DBA ایجاد نوعی کسب و کار با روش های مدرن است.

 

DBA چیست ؟

 مزایای شرکت در دوره DBA چیست؟

در این دوره مدیران می اموزند که بتوانند خود را با شرایط مختلف وفق داده و شرکت، سازمان یا کسب و کارشان را، در هر شرایطی، به سمت پیشرفت ببرند.

به زبان ساده، در صورت بروز یک مشکل مشترک برای دو شرکت، مدیری که مدرک DBA را داشته باشد نسبت به مدیری که دوره های DBA را نگذرانده باشد، موفق تر خواهد بود چرا که با توجه به شرایط می تواند بهترین راه حل ها را یافته و برای شرکت و کارفرماهایش بهترین و سودمند ترین تصمیم ها را بگیرد.

از دیگر مزایای دوره DBA میتوان به این اشاره کرد که با داشتن این مدرک، موقعیت های شغلی زیادی در مسیر شما قرار میگیرد، از جمله

مدیریت، مشاوره، راه اندازی کسب و کار، مدیریت های اجرایی و… . این مدرک با توجه به سیر وسیع مشاغلی که در بر میگیرد، نیاز به صرف هزینه، تایم و علاقه نیز دارد. با این اوصاف، این دوره نه تنها به مدیران، بلکه برای تمامی اشخاص دارای کسب و کار (مشتاق کسب و کار) یا حتی افرادی که به دنبال آموزش و مشاوره دادن و کار های دولتی هستند، پیشنهاد می شود.

گواهی مدرک DBA، به دو صورت میتواند باشد:

1 مدرک معتبری که از وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور است.

2 مدرک معتبر بین المللی که مورد تایید دولت و دادگستری کشور مبدأ است. (کشور مبدا کشور ناظر بر برگزاری کلاس های دوره در ایران است که وظیفه صدور مدرک را نیز دارد.)

برای گرفتن این مدرک، با توجه به این که چیزی حدود 60 واحد درسی باید گذرانده شود و همچنین هزینه تایمی که صرف می شود، بهتر است به مراکزی رجوع کنید که مدارک معتبری را در آخر به شما بدهند چرا که با توجه به موثر بودن و کارامد بودن این مدرک در زمینه های مدیریتی و کسب و کار، امروزه به شدت مورد علاقه مدیران و صاحبان مشاغل قرار گرفته و در نتیجه، تقاضای زیادی پیدا کرده است. به همین منظور موسسه های سود جوی زیادی هستند که با گرفتن پول های هنگفت و گذاشتن چندین کلاس، در نهایت یا مدرکی نمیدهند یا مدرکشان نا معتبر است. پس حتما به محل صدور گواهی ها (که باید یکی از دو مدل بالا باشد) دقت کنید و موسسه ی مناسبی را برای این کار پیدا کنید.

سر فصل های DBA

سر فصل های DBA ممکن است با توجه به گرایش و موسسه و اساتیدش و… با هم تفاوت هایی داشته باشند اما به طور کلی فصل ها مربوط به رهبری و مدیریت بهتر سازمان است.DBA گرایش های مختلفی نیز دارد که با توجه به علایق و راهی که می خواهید در آن قدم بگذارید، این گرایش ها را می توان انتخاب کرد. گرایش هایی همچون:

فناوری و اطلاعات IT، بازرگانی، بازاریابی، تجارت الکترونیک و … .

که در بعضی از این موارد، گرایش هایش با گرایش های MBA یکی است.

برای آشنایی با سرفصل های دوره DBA  موسسه آموزش عالی آرمان به صفحه دوره DBA مراجعه کنید.

تفاوت بین MBA و DBA چیست؟

 

تفاوت بین MBA و DBA چیست؟

این دو دوره شباهت های زیادی با هم دارند زیرا هر دو در زمینه ی پیدا کردن بهترین راه حل ها برای سخت ترین مسائل در شرایط سخت هستند؛ همچنین هر دو در تلاش هستند که راه حل هایشان علاوه بر موثر بودن، پر سود تر نیز باشد؛ اما تفاوت DBA و MBA در چیست؟

یکی از این تفاوت ها، در میزان عملی بودن این دو است؛ به طوری که در دوره مدیریت MBA، مدیران روش های اثبات شده قبلی را خوانده و سعی دارند همان روش ها را سرلوحه ی راه خود کنند. در صورتی که در DBA، تلاش در این راستا است که با توجه به تجربیات و تحقیقات، روش های جدیدی را خلق کنند و در شرایط سخت از آن ها استفاده کنند. به طور کلی اهمیت دوره DBA یک مرحله از MBA بالاتر است و یکی از پیشنهاد های مطرح این است که با توجه به مزایای دوره MBA، ابتدا مدرک MBA را گرفته، سپس اقدام به گرفتن مدرک DBA شود. (البته لازم به ذکر است که این کار الزامی ندارد و برای گرفتن مدرک DBA، تنها داشتن مدرک کارشناسی ارشد از هر رشته ای کفایت می کند و از نظر وزارت علوم قابل تایید است.)

تفاوت PhD و DBA چیست؟

 

 

تفاوت PhD و DBA چیست؟

در اکثر مواقع این دو مدرک را نیز با هم یکی می گیرند؛ اما این دو نیز باهم تفاوت هایی دارند که یکی از مهم ترین آن ها، این است که DBA به مسائل کاربردی تری نسبت به PhD اشاره دارد. از دیگر تفاوت دوره DBA و  PHD، می شود به تفاوت مخاطبین هر دو دوره نگاه کرد؛ مخاطبین دوره های DBA مدیران و افرادی هستند که خواهان ارتقای خود و توسعه بخشی به کسب و کارشان هستند در صورتی که PHD بیشتر کاربرد دانشی و دانشگاهی دارد و درباره دانش های کسب و کار و ارتقاء مهارت ها صحبت می کند به همین علت اکثرا افرادی که خواهان پژوهش بیشتر در این زمینه هستند به سمت دکترای مدیریت یا همان PHD میروند. با اینکه تفاوت DBA و PHD به اینجا ختم نمی شود و موارد دیگری نیز وجود دارد، ولی مهم ترین تفاوت ها همین موارد گفته شده است.

با این اوصاف، متوجه ارزش مدرک DBA و ارزش و تاثیرش در زمینه کسب و کار و مدیریت شدیم. برای رونق بخشی و ثمر بخش تر کردن کسب و کار، بهترین روش، داشتن یک شیوه مدیریتی درست و بهترین تصمیم گیری ها در ریسکی ترین شرایط است. ما در موسسه آموزش عالی آرمان مشتاق دیدن سود دهی کسب و کار شما هستیم. برای اخذ مدرک DBA در کوتاه ترین زمان وکم ترین هزینه ممکن و همچنین هموار ترین راه برای گرفتن مدرکی معتبر، همین حالا ثبت نام کنید.

موسسه آرمان علاوه بر دوره DBA، دوره MBA، دوره تدوین، دوره عکاسی و سایر دوره های مفید و آموزشی دیگر را نیز برگزار میکند. شما میتوانید برحسب علاقه و نیاز خود در هر یک از این دوره ها شرکت کنید و با مهارت بالا و مدرک معتبر وارد بازار کار شوید.

DBA برای مشاغل به چه معناست: آیا شرکت شما به آن نیاز دارد؟

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.