معرفی شغل طراحی مد و لباس

معرفی شغل طراحی مد و لباس

شغل طراحی لباس

شغل طراحی مد و لباس به شغلی گفته می‌شود. که در آن هنرمندانی با نام طراحان مد و لباس در عرصه پوشاک، کیف، کفش و… به ابداع و تولید طرح‌های زیبا، متناسب با فرهنگ هر کشور و هر دوره خاص زمانی می‌پردازند. برخی از طراحان لباس به صورت فردی یا گروهی و به صورت سفارشی و یا عمومی کار می‌نمایند. همچنین برخی از افراد در این شغل در دفاتر و یا گارگاه‌های مختلف مشغول به کار می‎‌شوند. در ادامه مقاله‌ی معرفی شغل طراحی لباس لازم به ذکر است. که این شغل در کشورهای اروپایی یکی از مهم‌ترین و پردرآمدترین مشاغل محسوب می‌شود.

اگر در ذهن شما نیز سوالاتی مانند شغل طراحی لباس چگونه است و شغل طراحی لباس چقدر درآمد دارد پیش آمده است. در ادامه این مقاله با ما همراه بمانید. تا به پاسخ سوالات ذهنی خود دست یابید.

آشنایی با شغل طراحی مد و لباس

آشنایی با شغل طراحی مد و لباس

به شغل طراحی مد و لباس برخلاف کشورهای غربی، در کشور ایران هنوز آن طور که باید بها داده نشده است. امید است که در آینده‌ای نه چندان دور شغل طراحی و دوخت لباس متناسب با فرهنگ و آیین ما پیشرفت کند و طرح‌های نو و جذابی را در عرصه صنعت پوشاک ارائه دهد.

در ادامه توضیح درباره شغل طراحی مد و لباس باید گفت یک طراح مد و لباس وظایف مختلفی از جمله پیش‌بینی سلیقه مردم در آینده، کشیدن و ارائه طرح‌های مختلف، تهیه نمونه‌های اولیه، تخمین هزینه و میزان مواد و پارچه مورد نیاز، یافتن تامین‌کننده و تولیدکننده، نظارت بر تولید طرح خود و ارائه نمونه به بازار، دارد.

کسی که قصد فعالیت در شغل طراحی مد و لباس را دارد، باید دانش و مهارت‌های خاصی را کسب نماید. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درباره شغل طراحی مد و لباس باید گفت که در این شغل خلاقیت یک امر ضروری و مهم محسوب می‌شود.
 • یک طراح در شغل طراحی مد و لباس باید دید مناسبی به رنگ‌ها، زمینه‌ها و اشکال داشته باشد.
 • اطلاع از ویژگی‌های پارچه‌ها، مواد، چگونگی کاربرد آن‌ها و تولید انواع پوشاک یکی دیگر از مهارت‌های لازم در شغل طراحی و دوخت لباس است.
 • یک طراح لباس باید در دوره طراحی مد و لباس مهارت‌های طراحی و فنی مانند برش و دوخت را آموزش ببیند.
 • در ادامه برای آشنایی با شغل طراحی مد و لباس باید گفت که توانایی استفاده از برنامه‌های کامپیوتری مختص طراحی،یکی دیگر مهارت‌های الزامی در این شغل است.
 • طراح لباس و مد باید توانایی کار گروهی و شم تجاری نیز داشته باشد.

شغل طراحی و دوخت لباس

تحصیلات مورد نیاز برای فعالیت در شغل طراحی و دوخت لباس

برای آن که با همه چیز درباره شغل طراحی لباس آشنا شوید. بهتر است در زمینه تحصیلات مورد نیاز این رشته نیز آگاهی لازم را اخذ نمایید. در ادامه درباره شغل طراحی لباس باید گفت. که برای ورود به این شغل باید مهارت و تجربه‌های لازم را کسب نمایید. شما می‌توانید در رشته طراحی لباس در دانشگاه‌های کشور و یا در دوره آموزش طراحی لباس در برخی از آموزشگاه‌های معتبر کشور به آموزش مهارت‌های این رشته بپردازید.

موسسه آموزش عالی آرمان یکی از برگزارکنندگان معتبر دوره طراحی لباس در کشور است که بعد از پایان دوره مدرکی معتبر و مورد تایید وزارت علوم کشور به شما ارائه می‌دهد.

برای آگاهی بیشتر از اطلاعات در مورد شغل طراحی لباس در ادامه‌ی مقاله همچنان در کنار ما بمانید. اگر قصد کار و آموزش در این شغل را دارید. باید به تحقیق در مورد شغل طراحی مد و لباس و آشنایی با آن علاقه بیشتری نشان دهید.

 

دوره طراحی لباس

 

شغل طراحی مد و لباس چگونه است؟

در ادامه معرفی شغل طراحی لباس می‌خواهیم به این سوال شما که شغل طراحی لباس چگونه است پاسخ دهیم. باید گفت که هر شخصی که بتواند. طرح‌های زیبا و جدیدی را ابداع کند. که در حوزه پوشاک موثر باشند. می‌تواند در شغل طراحی لباس موفق باشد. شغل طراحی لباس به دو صورت زیر است:

۱- بعد از کسب اطلاعات در مورد شغل طراحی لباس و آموزش و کسب مهارت در این حوزه می‌توانید. در شرکت‌های مربوطه استخدام شوید. درباره شغل طراحی لباس در این مورد باید گفت. که استخدام در شرکت‌های مربوطه شامل قوانین اداره کار بوده و ساعات کاری مشخصی دارد.

۲- در مورد بعدی فرد بعد از کسب اطلاعات در مورد شغل طراحی لباس و آموزش و تحقیق در مورد آن می‌تواند به صورت فردی مشغول به کار شود. در این مورد همه چیز درباره شغل طراحی لباس در دست خود شما خواهد بود. و هیچ حد و مرزی وجود نخواهد داشت.

درآمد شغل طراحی لباس

درآمد شغل طراحی لباس

آیا برای شما این سوال پیش آمده است. که شغل طراحی لباس چقدر درآمد دارد و حقوق شغل طراحی لباس چقدر است؟

تا اینجا به توضیح درباره شغل طراحی مد و لباس پرداختیم. و در ادامه نیز قصد داریم تا شما را با میزان درآمد شغل طراحی لباس نیز آشنا کنیم. داشتن یک شغل پردرآمد و در حال پیشرفت، امروزه آرزوی هر جوان جویای کاری است. اگر به هنر خیاطی و طراحی لباس علاقه‌مند هستید. بهتر است تا درباره‌ی میزان درآمد شغل طراحی لباس نیز آگاهی پیدا کنید. شما پس از آموزش انواع سبک‌های طراحی مد و لباس می‌توانید وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازید. در شغل طراحی و دوخت لباس هر چقدر تخصص شما بالاتر رود. و طرح‌های جذاب و خاص‌تری ارائه دهید. میزان درآمد شما نیز بالاتر خواهد رفت.

به طور میانگین حقوق شغل طراحی لباس برای افراد کم تجربه تقریبا ۵ تا ۸ میلیون تومان در ماه است. و در شرکت‌های بزرگ تقریبا ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان در ماه است. البته این مبلغ بسته به شهر و نوع شرکت متغیر می‌باشد. قابل ذکر است که درآمد این شغل در کارهای خصوصی می‌تواند خیلی بیشتر از این مقدار باشد. درباره حقوق شغل طراحی لباس همه چیز به تخصص و حرفه‌ای بودن شما بستگی دارد. امیدواریم که توانسته باشیم به سوال شغل طراحی لباس چقدر درآمد دارد در ذهن شما پاسخ داده باشیم.

برای موفق شدن در شغل طراحی مد و لباس، تنها به سرمایه فکر خلاق نیاز است. برای آشنایی بیشتر درباره شغل طراحی مد و لباس به تحقیق در مورد شغل طراحی مد و لباس بپردازید.

مزایا و معایب شغل طراحی لباس

مزایا و معایب شغل طراحی لباس

برای آشنایی با مزایا و معایب شغل طراحی لباس می‌توان موارد زیر را به عنوان مزایای آن در نظر گرفت:

 • موفقیت درطراحی و دوخت لباس ، رسیدن به تجربه حس رضایت و لذت به دلیل تحسین هنر شما توسط دیگران است.
 • بعد از کسب مهارت درباره شغل طراحی لباس به راحتی می‌توان کسب و کار و درآمدزایی را آغاز کرد.
 • فعالیت و تخصص بیشتر در این شغل می‌تواند شما را به پیشرفت‌های شگفت انگیزی برساند.
 • درآمد و حقوق شغل طراحی لباس قابل قبول بوده و می‌تواند شما را به مدارج بالای مالی برساند.
 • این شغل برای افراد اهل سفر نیز بسیار جذاب و مناسب است.

در کنار تمام مزایای ذکر شده در بالا، در ادامه مقاله به معایب این رشته می‌پردازیم:

 • برای موفقیت در این شغل باید زمان زیادی را به طراحی و دوخت پوشاک اختصاص دهید.
 • شغل طراحی لباس بسیار سخت بوده و به صبر و حوصله زیاد و روحیه انتقادپذیر نیاز دارد.
 • در این شغل با انواع سلایق و افراد خاص و سخت پسند روبه رو هستید.
 • برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت‌های بالاتر نیازمند تلاش و پشت کار زیاد است.
 • در این رشته رقابت زیادی وجود دارد.

امیدواریم آشنایی با مزایا و معایب شغل طراحی لباس شما را در تصمیم‌گیری برای آغاز این شغل یاری نموده باشد.

اشنایی با شغل طراحی مد و لباس

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح درباره شغل طراحی مد و لباس پرداختیم. تا شما را با همه چیز درباره شغل طراحی لباس آشنا کنیم. از این که تا پایان این مقاله با ما بودید، سپاسگزاریم.

۱.۴/۵ - (۱۲ امتیاز)

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.