طراح مد و لباس کیست و چه وظایفی دارد؟

طراح مد و لباس کیست و چه وظایفی دارد؟

طراح مد و لباس کیست

ممکن است تصور کنید که در صورت علاقه‌مند بودن به صنعت مد و مطالعه کافی در مورد آن به طراحی حرفه‌ای تبدیل می‌شوید، اما واقعیت چیز دیگری است. بدین معنا که بدون رفع اشکال و آموزش عملی لازم، با فنون خاص آشنا نخواهید شد. حال ممکن است سوالاتی مانند طراح لباس کیست؟ مهارت‌های طراح لباس چیست؟ یا حتی طراح مد کیست؟ ذهن شما را به خود مشغول کند.

پیشنهاد می‌دهیم برای گرفتن پاسخ سوالات خود، ادامه مطلب را از دست ندهید. همچنین در این مطلب قصد داریم موسسه آموزش عالی آرمان را به شما معرفی کنیم که با شرکت در دوره‌های این موسسه می‌توانید به طراح لباس تبدیل شوید و مدرک معتبر مورد تایید وزارت علوم را دریافت کنید.

طراح مد و لباس کیست؟

در ابتدا می‌خواهیم سوال طراح مد و طراح لباس کیست؟ را پاسخ دهیم.  طراحی مد مفهومی از طراحی است که برای لباس‌های تولیدی در هر مراسم خاص کاربرد دارد. درواقع صنعت مد، صنعتی است که در سراسر دنیا به‌صورت دائمی به طراحی‌های به‌روز و جدید نیاز دارد.

طراحان مد به‌عنوان طراح داخلی انواع اکسسوری‌ها و لباس‌های خلاقانه را طراحی و تولید می‌کنند. در صورت علاقه‌مند بودن به این حوزه و خلاقیت همیشه می‌توانید کارهای جذاب و به‌روز طراحی کنید، اما لازمه موفقیت در این کار، گذراندن دوره آموزشی طراحی لباس در آموزشگاهی معتبر مانند موسسه آموزش عالی آرمان است. در این آموزشگاه دوره‌های آموزشی مانند دوره طراحی لباس، آموزش طراحی مد و لباس، سبک‌های طراحی لباس و… به هنرجویان آموزش داده می‌شود.

طراح مد و لباس کیست و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند؟

طراحی لباس حرفه‎‌ای جذاب و پرطرفدار

طراح مد و لباس کیست و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند؟

به‌طورکلی طراحان مد و پوشاک فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهند:

 • تحقیق درباره مدهای روز و همچنین به‌روز ماندن در سبک‌های معاصر
 • ایجاد نمونه‌ها و طرح‌های اولیه
 • ایجاد تابلوهای خاص برای نشان دادن تم‌ها به افراد
 • نظارت بر اعضای تیم طراحی
 • انتخاب مواد مناسب

طراح مد و لباس چه وظایفی بر عهده دارد؟

شاید بپرسید که طراح مد کیست؟ طراح مد شخصی است که لباس‌های بچگانه، زنانه و مردانه را طراحی می‌کند که این لباس‌ها شامل لباس بارداری، ورزشی، لباس رسمی و لباس‌زیر و حتی اکسسوری‌هایی مانند کفش و عینک می‌شود.

این افراد طراح اکسسوری نیز هستند که وسایلی مانند روسری، کلاه، کیف‌دستی، جوراب‌بافی، کمربند و… را نیز طراحی می‌کنند. معمولا طراحان مدهای خود را به‌وسیله فروشگاه‌های خرده‌فروشی به بازار عرضه می‌کنند. طراحان مد و لباس در سطوح مختلف مد (از طراحان مد معروف گرفته تا طراحان مد ناشناس که برای خانه‌های لباس کار می‌کنند) در صنعت مد وجود دارند.

امروزه طراحان مد از به‌روزترین امکانات مانند بافت بدون درز لباس یا اسکن بدن برای آماده کردن بهتر سفارش استفاده می‌کنند. استفاده از این تکنولوژی باعث می‌شود که با فشار دادن یک دکمه، لباس را طراحی کنند. درست مانند زمانی که استفاده از چرخ‌خیاطی در صنعت مد تغییر و تحولات بسیاری ایجاد کرد. توجه داشته باشید که هرچقدر تکنولوژی‌ها به‌روزتر و جدیدتر باشد، میزان تقاضای مصرف‌کنندگان نیز تغییر خواهد کرد.

طراح مد و لباس کیست؟

طراح مد و پوشاک در حال طراحی لباس

محل کار طراح مد و پوشاک چگونه است؟

در قسمت قبل سعی کردیم سوال طراح مد و لباس کیست؟ را به شما عزیزان پاسخ دهیم. معمولا یک طراح مد و پوشاک برای تولیدکنندگان یا عمده‌فروشان کار می‌کند و برای بازار جهانی طراحی انجام می‌دهد. این طرح‌ها را در رنگ‌ها، اندازه‌ها و با استفاده از مواد مختلف تهیه می شوند. توجه داشته باشید که تعداد کمی از طراحان مد حرفه‌ای مانند هوت کوتور، خود اشتغال هستند.

آنها معمولا برای مشتریان خود با قیمت‌های بالا، سفارش‌ها را آماده می‌کنند. طراحان دیگر مد طرح‌های خود را در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسانند. این طراحان با ترکیب ایده‌های خود و ترند روز دنیا، لباس‌هایی در طرح‌های زیبا و جذاب را تولید می‌کنند.

بررسی طراحان مد و لباس

در ابتدا می‌خواهیم شباهت‌های این طراحان را با یکدیگر بررسی کنیم. درواقع این طراحان هدف مشترک و مشابه را که تولید لباس است، دنبال می‌کنند. هردو طراح باید انواع جنس پارچه را به‌خوبی بشناسند و اطلاعات لازم را درباره اینکه هر پارچه‌ای مناسب چه طرحی است، داشته باشند.

طراح مد و طراح لباس کیست؟

بررسی فعالیت‌های طراح مد و لباس

تفاوت طراحان مد و لباس در چیست؟

به‌طورکلی اگر طراحی مد را رودخانه‌ای در نظر بگیرید، می‌توان طراحی لباس را انشعابی از این رودخانه دانست. لازم به ذکر است که این جمله ارزش کار طراح لباس را کم نمی‌کند، هدف اصلی نشان دادن تفاوت طراح لباس و مد است. از تفاوت‌های این طراحان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراح مد باید در زمینه‌های مختلف طراحی، انتخاب پارچه، الگوهای رنگ، تجارت و کیفیت دانش کامل‌تری داشته باشد، درصورتی‌که طراح لباس نیازی به داشتن اطلاعاتی در زمینه تجارت ندارد.
 • طراحی مد در همه بخش‌های متفاوت پوشاک نقش دارد، اما طراح لباس فقط در قسمت خاصی فعالیت دارد.
 • طراح مد برای همه افراد طراحی را انجام می‌دهد، درصورتی‌که طراح لباس برای گروه‌های مختلفی مانند نوجوانان، کودکان و دسته‌های خاصی مانند فیلم، تئاتر، سریال‌ها یا حتی لباس‌های زنانه و مردانه و سازمان‌های مختلف را طراحی می‌کند.
 • طراحان مد به‌صورت شخصی کار می‌کنند، درحالی‌که طراحان لباس با همکاری مدیران اجرایی فعالیت خود را انجام می‌دهند.

طراح لباس کیست

بررسی تفاوت لباس و مد و نکات مهم آن

طراح لباس یا طراح مد؛ کدام یک بهتر است؟

ممکن است بر سر دوراهی طراح لباس شوم یا طراح مد، قرارگرفته باشید. درواقع اگر به دنبال موارد زیر هستید بهترین پیشنهاد این است که طراح مد شوید:

 • محیط طراحی مد همواره در حال تغییر است.
 • طراحی مد چالش‌ها و استرس‌های زیادی به دنبال دارد که وارد شدن به این صنعت باید صبور باشید.
 • اگر به کسب شهرت و ثروت مستقل علاقه دارید.
 • درنهایت اگر کار با افراد پویا را می‌پسندید.

اکنون می‌خواهیم به بررسی طراح لباس کیست؟ بپردازیم، اگر به دنبال موارد زیر هستید پس این نوع طراحی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

 • طراحی لباس برای افرادی که به کار بدون استرس و در محیط سنتی علاقه دارند، مناسب است.
 • اگر به شرایط طراح لباس و ویژگی‌های آن علاقه داشته باشید.

طراح مد و لباس کیست و چه وظایفی دارد

علاقه‌مند بودن به کار یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحان است

سخن پایانی

در این مطالب سعی کردیم سوال طراح مد و لباس کیست و چه وظایفی دارد را به‌صورت کامل به شما پاسخ دهیم. درواقع اول باید با وظایف و مهارت‌های طراح مد و لباس آشنا باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای طراحشدن بگیرید. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای طراح شدن باید از کجا شروع کنید؟ موسسه آموزش عالی آرمان یکی از معتبرترین آموزشگاه‌ها است که با به‌روزترین امکانات، فضای مناسب و… دوره‌های مختلفی را برای هنرجوها برگزار می‌کند.

 

1/5 - (2 امتیاز)

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه ثبت شده است.