آموزش پریمیر(Adobe Premiere) | آموزش تدوین حرفه ای

آموزش پریمیر(Adobe Premiere) | آموزش تدوین حرفه ای

آموزش پریمیر به صورت حرفه ای

با افزایش روزافزون طرفداران رسانه های اجتماعی، محتواسازی نیز بیش از پیش در حال گسترش است. البته محتواهایی چون تصاویر و ویدئوهای زیبا و گرافیکی دیجیتالی عنصر اصلی محتواهای امروزی اند. اگر میخواهید با اضافه کردن کلیپ های منحصر به فرد به صفحه تان، زیبایی آن را دو چندان کنید، یا وارد این حرفه شده و از آن کسب درآمد کنید، آشنایی و مهارت داشتن در بهترین نرم افزار ادیت ویدئو، یعنی پریمیر پرو، اولین مرحله از این پروسه است. با ما همراه باشید تا در ادامه با آموزش پریمیر، به یک ادیتور حرفه ای تبدیل شوید.

همانطور که میدانید، نرم افزار پریمیر پرو تنها نرم افزار موجود برای ادیت ویدئوها نیست. ادیوس و افترافکت دیگر برنامه های کاربردی برای این کار اند؛ اما بهتر است بدانید ساده ترین برنامه برای ویرایش، تدوین و ساخت یک کلیپ زیبا، ادوبی پریمیر پرو است. البته ناگفته نماند که از افترافکت بیشتر در ساخت موشن گرافیک ها استفاده میگردد.

در مطالب گذشته به پرسش پریمیر چیست پاسخ دادیم و با آموزش نصب پریمیر، محیط و نحوه کار با آن آشنا شدیم؛ بنابراین اطلاعات اولیه ای از آن داریم. در این مطلب به صورت تخصصی تر به سراغ نکاتی خواهیم رفت که به کار ما سرعت ببخشند.

در واقع، اگر با ادیتورها کار کرده باشید، عموما تحویل پروژه یک الی دو روز پس از زمان مقرر شده انجام خواهد گرفت؛ اما در دنیایی که همه چیز به سرعت پیش میرود و تعداد رقبا در این صنعت روز به روز در حال افزایش است، بهتر است خود را آپدیت نگه داشته و تا حد ممکن سرعت عملکرد خود را بالاتر ببریم. نکاتی که در ادامه عنوان میشوند، راه حل هایی اند که شما را در این مسیر یاری می کنند.

دوره تدوین

چقدر زمان نیاز است تا آموزش پریمیر به صورت صفر تا صد تکمیل شده و در آن حرفه ای شویم؟

به صورت کلی، اتمام کلاس های آموزش پریمیر از مقدماتی تا پیشرفته با توجه به دوره و مدرس بین 1 الی چند ماه زمان خواهد برد؛ اما زمان و روند روان شدن در ادیت و حرفه ای شدن در آن، کاملا متفاوت و وابسته به اشتیاق، تمرین، پشتکار شما و پیگیری مدرس است؛ بنابراین با این تفاسیر مدت زمان آموزش تدوین پریمیر در هر فرد متفاوت خواهد بود.

Premiere training

برای اینکه به یک ادیتور حرفه ای تبدیل شویم، چه کاری از ما ساخته است؟

پیش از هر چیزی آموزش را جدی بگیرید. یک آموزش پروژه محور توسط اساتید مجرب و کاربلد این حوزه، اولین چیزی است که به آن نیاز دارید. از این رو، خرج کردن برای یک کلاس خوب، کاملا مساوی است با یک سرمایه گذاری حتی کوتاه مدت. چرا کوتاه مدت؟

زیرا فاکتور موفقیت شما پس از آموزش عملی پریمیر، پشتکار و میزان تمرین شما است. هر چقدر به انجام تکالیف کلاس متعهد باشید و کارهای بیشتری ادیت کنید، کار با نرم افزار برایتان ساده تر و روان تر خواهد شد و زودتر به نتیجه خواهید رسید. نتیجه ای که کسب درآمد عالی از این رشته را به همراه خواهد داشت. دیگر عوامل مهمی که از ما یک ادیتور حرفه ای میسازد، عبارتند از:

آموزش پریمیر: نظم

یکی از اولین مباحثی که سر کلاس های آموزش پریمیر حرفه ای یا آموزش افترافکت مطرح میگردد، نظم و نحوه مرتب نگه داشتن پروژه و فایل آن به صورت سیستماتیک چه در سیستم (لپ تاپ) و چه در محیط برنامه است. وقتی افکت های صوتی، کلیپ ها و تصاویر در یک جا نباشند، احتمال گم شدن آنها بالا خواهد رفت. علاوه بر آن، باید وقت بیشتری را برای پیدا کردن آنها صرف کنید. این درحالی است که نظم فایل ها، باعث صرفه جویی در زمان ادیت خواهد شد.

وقت شناسی

به زمانی که برای تحویل پروژه قرارداد میبندید، پایبند بمانید. با توجه به دنیای پر رقابت این حرفه، افراد بسیاری وجود دارند که میتوانند پروژه شما را در کمترین زمان ممکن تحویل دهند؛ بنابراین چه برای خود و چه برای مشتری و زمان او ارزش قائل شوید.

بالا بردن تنوع کاری

سبک های متفاوتی در ادیت ویدئوها وجود دارد و میتوان گفت هر ادیتوری سبک مورد علاقه خود را برای تدوین دنبال میکند؛ اما اگر میخواهید کسب و کارتان را گسترش دهید، به ادیت کلیپ در سبک های متنوع نه نگویید. البته که عموما در دوره های آموزش پریمیر جامع این موارد پوشش داده میشوند، اما باز هم آنها را جدی گرفته و تمرین داشته باشید.

آموزش پریمیر: خلاقیت

موقعیت هایی بسیاری در حوزه تدوین فیلم وجود دارد تا بتوانید از آن کسب درآمد کنید. فقط کافی است با دیدی متفاوت به آنها نگاه کنید و کمی نگرشتان را نسبت به موارد همیشگی تغییر دهید. اگر به تصویربرداری علاقه مندید، میتوانید در ابتدای کارتان به صورت رایگان دوربین به دست شده و صحنه ها را همانطور که در ذهنتان است، فیلمبرداری کنید. ادیت تدوینگران مشهور و پرکار را ببینید و به دنبال ایده گرفتن در کارشان باشید.

تمامی این موارد در فعال و حرفه ای شدن شما تاثیرگذارند؛ اما یکی از عوامل بر دیگران برتری دارد و آن هم وقت شناسی است. وقت شناسی هم به شما کمک میکند سریع تر پروژه جدیدی انجام دهید، هم در کسب رضایت مشتری و توسعه کسب وکارتان اهمیت دارد.

ادیت ویدئو واقعا کار زمان بری است؛ ولی آیا راهی وجود دارد تا این زمان را به حداقل رساند؟

آموزش پریمیر(Adobe Premiere)

5 تکنیک ساده برای بالا بردن سرعت ادیت ویدئو با آموزش پریمیر پرو

 

یک ادیت خوب واقعا به زمان نیاز دارد. تفاوتی هم ندارد دوره های آموزش پریمیر به صورت حرفه ای را گذرانده اید یا پروژه محور را. در هر صورت زمان مهمترین فاکتوری است که باید در نظر بگیرید. با این حال، چندین راه وجود دارد که به کمک آنها میتوان سرعت را به میزان قابل توجهی بالا برد که نتیجه آن کم شدن زمان لازم برای ادیت ویدئو است. در ادامه با آموزش تکنیک های پریمیر با ما همراه باشید:

1.      کم کردن کیفیت رزولوشن بازپخش (Playback)

اولین روش، ساده ترین راه برای کاهش زمان ادیت مربوط به پیش نمایش یا Preview پروژه است. در زمان تدوین یک ویدئو، نشان دادن پیش نمایش کلیپ در بالاترین یا پایین ترین کیفیت، تاثیری در روند ادیت نخواهد گذاشت. به همین منظور، میتوانید کیفیت را تا ½ یا ¼ ویدئوهای HD و 1/8 و 1/16 ویدئوهای 4K پایین آورده و به سرعت سیستم کمک کنید.

برای این کار به پایین و سمت راست پنجره Program رفته و Select Playback Resolution را انتخاب کنید. مطمئن باشید که این امر تاثیری در نتیجه کار شما نخواهد گذاشت.

2.      توجه به زوم بازپخش

در آموزش تدوین پریمیر، درباره میزان زومی که برنامه به هنگام ادیت برای شما فراهم می آورد، صحبت خواهد شد. ولی توجه داشته باشید کم و زیاد کردن زوم، عملکرد سیستم را به شدت تحت الشعاع قرار خواهد داد.

برای پیشگیری از آهسته شدن عملکرد سیستم، به پایین برنامه، سمت چپ پنجره Program رفته و کلید Playback Zoom Level را پیدا کنید. این دکمه در تنظیم ابعاد پنجره بازپخش کمک کننده خواهد بود. اگر صفحه نمایش کوچکی دارید که هیچ، اما اگر با مانیتورهای پیشرفته کار میکنید، میتوانید با کوچک کردن درصد اندازه این قابلیت، عملکرد را تا حد زیادی افزایش دهید.

3.      پروکسی ها را دست کم نگیرید

احتمالا در دوره های آموزش پریمیر از مقدماتی تا پیشرفته دیده اید که پروکسی ها بهترین راه برای افزایش حداکثری عملکرد سیستم شما هستند. منظور از پروکسی، فایل های متفاوت ادیت کلیپ و رندر نهایی است. اگر شات و سکانس ویدئو با کیفیت 4K یا بالاتر ضبط شده اند ولی سیستم شما قادر به، کار کردن با چنین کیفیتی نیست، میتوانید با کاهش این مقدار به پروکسی 1080p و حتی کمتر، ادیت را انجام دهید و بعدا در رندر نهایی همه چیز را به حالت اولیه برگردانید.

برای این کار، در پنجره Project روی کلید راست کلیک کرده و Proxy و سپس Create Proxies را انتخاب کنید. در منویی که باز میشود میتوانید فرمت فایل و محل پروکسی را انتخاب نمایید. در این جا باید بین این گزینه ها انتخاب نمایید: GoPro Cineform یا Apple ProRes. پس از آنکه گزینه مناسب را انتخاب و بر روی دکمه OK کلیک کردید، Adobe Media Encoder باز خواهد شد. این برنامه به صورت خودکار از تمامی کلیپ های معین شده رندر گرفته و آنها را به فایل های پروکسی که ساده تر ادیت خواهند شد، تبدیل میکند.

در آخر میتوانید با اضافه کردن دکمه ای در نوار پنجره Program حالت پروکسی را فعال یا غیرفعال سازید. برای اضافه کردن این ویژگی به بخش Button Editor در پایین، سمت راست پنجره بازپخش رفته، دکمه Toggle Proxies را درون نوار ابزار کشیده و از Button Editor خارج شوید. در این شرایط هر زمانی که دکمه پروکسی را بزنید، رنگ آن آبی خواهید شد و میتوانید از پروکسی ها استفاده کنید. اگر هم مجددا روی آن کلیک کنید، قادر به استفاده از فایل های اصلی خواهید بود.

نرم افزار پریمیر پرو در زمان رندرینگ نهایی به صورت خودکار از فایل های اصلی شما استفاده خواهد کرد؛ بنابراین نگران افت کیفیت خروجی نباشید.

آموزش پریمیر

4.      یادگیری کلیدهای میانبر در آموزش پریمیر

کلیدهای میانبر از جمله نکات مهمی است که یا در کلاس های آموزش پریمیر جامع عنوان میشود، یا هنرجو به صورت خودآموز آنها را فرا میگیرد. در هر صورت، شناخت آنها سرعت ادیت ویدئو رو به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد؛ زیرا دیگر نیازی نیست برای انجام یک عملیات وارد نوار ابزار شده یا در پنجره های مختلف بچرخید.

5.      ادیت Ripple

آیا از پروسه تکراری بریدن و جدا کردن بخش خاصی از صحنه ها در زمان ادیت خسته شده اید؟ حق هم دارید. این روند علاوه بر اینکه نیاز به صبر و حوصله دارد، وقت گیر هم است. برای این کار باید ابزار Razor را انتخاب کرده، بخش مورد نظر را ببرید، قسمت های نامطلوب را حذف و بخش های باقی مانده را مرتب کنید تا شکاف ایجاد شده پر گردد.

اما با استفاده از ابزار ادیت Ripple (کلید میانبر B) کارتان بسیار ساده تر خواهد شد. تنها کافی است کلیک را برای بیشتر یا کم کردن ویدئو بکشید. پس از آن، پریمیر به صورت خودکار مابقی کلیپ ها را به منظور پر کردن شکاف، جا به جا خواهد کرد. این کار کمتر از 3 دقیقه وقت شما را خواهد گرفت.

دوره تدوین

کلام آخر

آموزش تکنیک های پریمیر از جمله نکاتی است که در دوره های آموزش پریمیر صفر تا صد عنوان میشود. این موارد را جدی بگیرید و برای یادگیری نکات بیشتر تلاش کنید. اگر هم میخواهید کسب و کارتان به عنوان یک ادیتور حرفه ای گسترش پیدا کند، این فنون تنها راه کمک به شما هستند. همچنین لازم است بدانید در موسسه آرمان پریمیر در قالب دوره تدوین فیلم و ساخت تیزر تبلیغاتی آموزش داده می شود.

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 دیدگاه ثبت شده است.
  • سلام کاربر گرامی
   کلا دوره تدوین به صورت پکیج آموزشی در اختیار کاربران قرار میگیرد.

 1. سلام. وقتتون بخیر. آموزش اصول تدوین فیلم توی دوره شما فقط تئوری هست یا تمرین هم وجود داره؟ و اینکه شروع کلاس ها از کی هست؟

 2. سلام‌وقت بخیر ،هنرجوی‌دوری‌کفپوش ‌ سقف کشسان هستم.
  ممنونم،سطح آموزش خوب بود،مهمتر از همه برخورد مدیر و پرسنل مجموعه بود… پیشنهاد میکنم هر استان هنرجوها رو بهشون‌معرفی کنید توسط یک سامانه از طرف موسسه آرمان تا اون استان از طریق سامانه متخصصین این رشته ها رو بشناسه و ازشون بهره ببره.‌با اعتبار نام آرمان و سطح آموزش ها بازار کار این هنرجویان که به نیت اشتغال اومدند دوره بوجود بیاد. مثلا یک‌فریم از عکسهای همون دوره رو بعنوان سند ،یا تصویر مدرک پایان دوره شون هم‌بذارید…
  اسمعیل زارعی ،هرمزگان،سندرک