دوره عکاسی حرفه ای

دوره عکاسی حرفه ای

دوره عکاسی حرفه ای

 

مطمئنا جایگاه کنونی عکاسی با جایگاهی که در گذشته داشته است کاملا متفاوت می باشد. در گذشته کمتر کسی را مشاهده می کردید که به عکاسی به عنوان یک شغل و منبع درآمد نگاه کند اما امروزه عکاسان حرفه ای درآمد زیادی را از طریق ثبت تصاویر مختلف کسب می کنند. دلیل این امر را می توان پیشرفت تکنولوژی و ریخته شدن ترس مردم از فضای مجازی (که در چند سال گذشته به دلیل عدم آشنایی کامل با آن افراد کمتری در آن فعالیت می کردند) و البته شرکت عکاسان در دوره عکاسی حرفه ای دانست؛ اما دلیل درآمد بالای عکاسان چیست؟ چرا ثبت تصاویر تا این اندازه مهم است؟

تصاویر امکان انتقال پیامی را به مخاطب دارند که شاید برای توضیح دادن آن به صورت متن یا نوشته چندین صفحه توضیح نیاز باشد. در نتیجه امروزه افراد زیادی خواهان یادگیری این حرفه یا بهتر است بگوییم این هنر، هستند؛ اما بهترین راه یادگیری هنر عکاسی چیست؟ آیا صرفا با خرید یک دوربین حرفه ای و استفاده از برخی نکته های ذکر شده در سایت ها می توانیم به عکاسی حرفه ای تبدیل شده و سالانه درآمد زیادی کسب کنیم؟ مسلما پاسخ به این سوال منفی است. اولین اقدامی که برای یادگیری عکاسی باید انجام دهید انتخاب یک دوره عکاسی حرفه ای در یکی از آموزشگاه های معتبر شهرتان می باشد. اهمیت این کار به اندازه ای زیاد است که ما آن را پیش از خرید دوربین مطرح کرده ایم. چرا؟ به این دلیل که معمولا در جلسات اول شرکت در دوره های آموزشی عکاسی، مدرس با توجه به بودجه شما دوربین مناسبتان را پیشنهاد می دهد.

دوره عکاسی

آموزش عکاسی حرفه ای

نکته دیگر که در رابطه با دوره های تخصصی عکاسی باید به آن توجه کنید انتخاب گرایش خود می باشد. ممکن است علاقه شما به عکاسی پرتره باشد و یا برعکس به این نوع عکاسی علاقه زیادی نداشته و عکاسی تبلیغات صنعتی را ترجیح دهید؛ بنابراین بهتر است هنگام انتخاب دوره به مباحث آموزشی آن توجه داشته باشید. البته نکته گفته شده مخصوص افرادی است که آموزش های مقدماتی را گذرانده اند در غیراینصورت پس از شرکت در دوره عکاسی مقدماتی بهتر است با توجه به علاقه خود گرایش موردنظرشان را انتخاب نمایند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با دوره عکاسی حرفه ای و مقدماتی و همچنین مزایا شرکت در این دوره ها صحبت کنیم. آشنایی با این موارد به شما کمک می کند با دید وسیع تر به انتخاب گرایش خود بپردازید؛ بنابراین اگر به این موضوع علاقه مندید تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

فواید شرکت در دوره عکاسی حرفه ای که آموزشگاه ها ارائه می دهند چیست؟

شرکت در دوره های عکاسی حرفه ای مزایای فراوانی برای شما دارد؛ این مزایا به اندازه ای زیاد است که اگر قصد اشاره به همه آن ها را داشته باشیم مقاله بسیار طولانی خواهد شد با این وجود به این دلیل که ممکن است تا حدی خودتان نیز برخی از این مزایا را بشناسید ما در اینجا تنها چهار مورد از این موارد را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

مزایای دوره عکاسی حرفه ای

یادگیری مبانی و نکات عکاسی به صورت حرفه ای

هنگامی که حرف از دوره های عکاسی به میان می آید عده ای با تصور اینکه مواردی که در این دوره ها آموزش داده می شوند در اینترنت نیز قابل جستجو هستند از شرکت در این دوره ها خودداری می کنند که تفکری کاملا اشتباه می باشد. تصور کنید اگر طرز فکر این افراد درست بود هر شخصی می توانست با جستجو در اینترنت به عکاسی کاملا حرفه ای بدل شود و درآمد بالایی نیز کسب کند؛ در اینصورت دیگر بازار کار عکاسی به دلیل زیاد بودن عکاس ها چندان مناسب به نظر نمی رسید اما ویژگی که دوره های عکاسی حرفه ای را از سایت های آموزش عکاسی جدا می کند این است که در آموزشگاه ها، مدرس ها حتما باید مدرک معتبر و سابقه و نمونه کارهای قابل توجه داشته باشند. این در صورتی است که بسیاری از سایت های آموزش عکاسی چنین فیلتری را برای انتخاب نویسندگان خود در نظر نمی گیرند؛ البته این موضوع در تمامی سایت ها صدق نمی کند با این وجود بسیاری از سایت ها چنین سخت گیری را نسبت به مدرس های خود ندارند. درست به همین دلیل است که تعداد فارغ التحصیلانی که از آموزشگاه ها وارد بازار کار می شوند بسیار بیشتر از افرادی است که از طریق سایت های مختلف اقدام به یادگیری نکات عکاسی می کنند. چراکه در آموزشگاه ها سرفصل های مشخصی برای تدریس وجود داشته و مدرس ها نیز موظف به تدریس از روی سرفصل های مشخص شده می باشند.

صرفه جویی در زمان

تفاوت شخصی که به صورت تجربی اقدام به آموختن عکاسی می کند با کسی که تمامی موارد را به صورت آکادمیک فرا گرفته است بسیار زیاد می باشد. از جمله این موارد می توان به زمان یادگیری این افراد اشاره نمود. شخصی که در دوره های آموزش عکاسی فنی حرفه ای شرکت می کند پیش از پرداخت شهریه امکان مشاهده مدت زمان دوره، سرفصل های آموزشی و مواردی از این قبیل را دارد. به عنوان مثال می داند که پس از پنج ماه دوره مورد نظر تمام خواهد شد بنابراین تمرکز بیشتری روی مباحث آموزشی دارد؛ در مقابل، شخصی که قصد دارد از طریق مطالعه نکات مختلف سایت ها اقدام به یادگیری کند هیچگونه زمان مشخصی برای یادگیری نخواهد داشت و ممکن است مباحثی که در آموزشگاه در مدت پنج ماه آموزش داده می شود را در یک سال یاد بگیرد. در نتیجه شرکت در دوره های تخصصی عکاسی علاوه بر یادگیری مباحث به صورت حرفه ای در زمان شخص نیز صرفه جویی خواهد کرد.

پشتیبانی

پشتیبانی یکی از خدمات فوق العاده مفیدی است که اکثر آموزشگاه ها به شرکت کنندگان خود ارائه می دهند. هنگامی که هنرجو در حال یادگیری مباحث مختلف می باشد ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود در اینصورت می تواند با تماس با پشتیبانی که در برخی موارد همان مدرس است، به رفع اشکال خود بپردازد. جالب است بدانید برخی آموزشگاه ها حتی پس از پایان دوره هنرجو باز هم این امکان را به او می دهند تا در هر زمانی که به مشکل برخورد از خدمات پشتیبانی آن ها استفاده نماید.

مدرک معتبر

از دیگر مزایا شرکت در دوره عکاسی حرفه ای اعطا مدرک به فارغ التحصیلان است. با دریافت مدرک شما قادر خواهید بود بسیار آسان تر از قبل در جایی مشغول به کار شوید و به عبارتی دیگر شانس انتخاب شما هنگام شرکت در مصاحبه های شغلی بالاتر خواهد رفت. لازم به ذکر است مدرک اعطایی برخی آموزشگاه ها مانند موسسه آموزش عالی آرمان قابلیت ترجمه دارد و مورد تأیید قوه قضاییه است. بدین معنا که اگر قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارید می توانید مدرک خود را ترجمه کرده و با خود به کشور مورد نظر ببرید تا زودتر از قبل موفق به استخدام به عنوان یک عکاس حرفه ای شوید.

دوره عکاسی مقدماتی

ممکن است قصد فعالیت حرفه ای در رابطه با عکاسی را نداشته باشید و صرفا به دلیل علاقه شخصی تمایل داشته باشید گاهی به عکس برداری ابتدایی اما اصولی بپردازید. در این صورت بهتر است به جای شرکت در دوره های تخصصی عکاسی، در دوره عکاسی مقدماتی شرکت کنید. در این صورت علاوه بر آشنا شدن با مقدمات این حرفه قادر خواهید بود عکس های بسیار باکیفیت تری نسبت به گذشته بگیرید. همچنین این دوره ها مناسب افرادی که هیچ اطلاعاتی در رابطه با عکاسی ندارند نیز می باشند؛ آن ها می توانند با شرکت در دوره های ذکر شده علاوه بر آشنایی با نکات ابتدایی عکاسی، گرایش مورد نظر خود را نیز انتخاب کرده و هنگام شرکت در دوره های حرفه ای از سردرگمی های احتمالی اجتناب کنند.

در یک دوره عکاسی کاربردی شما باید کار با دوربین دیجیتال را به خوبی بیاموزید. اساتیدی که این دوره های آموزشی را تدریس می کنند بعد از کار با دوربین به سراغ آموزش انواع لنزها، فاصله کانونی، شاتر، دیافراگم و نورسنجی می روند. اگر شما بتوانید این موارد را در یک دوره آموزش عکاسی حرفه ای بگذرانید، می توانید آینده کاری بهتری را پیش رو داشته باشید.

پس از پایان این دوره ها هنرجویان چه توانایی هایی را بدست می آورند ؟

همانطور که گفتیم هنرجویان بدون هیچ اطلاعاتی و یا با پیش زمینه کمی از عکاسی در این دوره ها ثبت نام می کنند. اما پس از آموزش هایی که توسط اساتید مجرب انجام می شود. آن ها توانایی هایی را کسب می کنند که عبارت اند از:

  • این توانایی را دارند که به صورت حرفه ای عکاسی کنند.
  • وارد بازار کار شوند و شغل و درآمدی داشته باشند.
  • همچنین می توانند در تمامی ژانرهای عکاسی مانند صنعتی، تبلیغاتی، خبری، مستند، هنری و … فعالیت کنند.

نحوه اجرای این دوره های عکاسی چگونه است ؟

خیلی از مواقع این دوره های آموزشی به دو دسته تئوری و عملی تقسیم بندی می شود. بدین صورت که ابتدا یک سر فصل به صورت تئوری تدریس می شود و بعد از آن برای آشنایی عملی موسسات کارگاه های خود را در فضای باز برگزار می کنند و همچنین برای تفهیم بیشتر مطالب موضوعاتی به عنوان تمرین در خانه به هنرجو داده می شود. در بخش عملی هنرجو با قاب بندی دوربین، ترکیب بندی و عکاسی با کمک نور طبیعی آشنا می شود و آن ها را به صورت عملی تمرین می کند.

نکات کلی آموزش عکاسی حرفه ای

یکی از نکات بسیار مهمی که در پیشرفت و متبحر شدن در عکاسی حائز اهمیت است، عکس گرفتن در هر زمان و مکانی و مداومت در این امر است. استمرار و تمرین در هنر عکاسی می تواند مانند معجونی عمل کند و تجربه و خلاقیت شما را بالا ببرد. همچنین نقاط ضعف شما در دیدن جزئیات را قوت ببخشد.

دوره عکاسی حرفه ای

اولین قدم برای آموزش عکاسی حرفه ای چیست ؟

در آموزش عکاسی همیشه اولین قدم این است که شما بسیار عکس بگیرید و تصاویر را از زوایای مختلف ثبت کنید. این موضوع یعنی اینکه شما باید از یک سوژه در چهارچوب و با ترکیب بندی های متفاوت عکس بگیرید. به این ترتیب شما می توانید زوایای مختلف را بشناسید و مؤثرترین زوایه را در هنگام عکس گرفتن پیدا کنید.

بازار کار رشته عکاسی چگونه است ؟

بازار کار عکاسی برای آن دسته از افرادی که دوره عکاسی حرفه ای را گذرانده اند، بسیار خوب و پردرآمد است. چرا که هنرجویان طی دوره یادگیری عکاسی، تکنیک های مختلف نورپردازی را نیز یاد می گیرند. و بعد از اتمام کلاس ها می توانند آنچه را که آموخته اند را در تمامی ژانرهای عکاسی استفاده کنند.

هزینه دوره های مختلف عکاسی چگونه است؟

هزینه دوره های عکاسی با توجه به آموزشگاه و سرفصل های تدریس شده متفاوت می باشد. با این وجود هزینه تقریبی دوره های مقدماتی بین ۹۰۰,۰۰۰ تومان تا ۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان و دوره های حرفه ای بیش از ۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان می باشد. البته همانطور که گفته شد هزینه دوره های آموزشی در آموزشگاه های مختلف، متفاوت بوده و با گذشت زمان نیز تغییر می کند؛ اما مزیت قابل توجهی که برخی آموزشگاه ها در اختیار شرکت کنندگان خود قرار می دهند امکان پرداخت هزینه دوره به صورت اقساطی می باشد. در اینصورت دیگر نیازی به نگرانی جهت تهیه هزینه شهریه آن هم به صورت یکجا نخواهید داشت.

دوره عکاسی

دوره های عکاسی حضوری در مقابل دوره های عکاسی غیر حضوری

گاها پیش می آید شخصی قصد یادگیری عکاسی را در آموزشگاه معتبری دارد اما به دلیل فاصله زیاد از آموزشگاه مورد نظر، جا به جایی برای او سخت می باشد. خوشبختانه برخی آموزشگاه ها دوره های عکاسی غیر حضوری تهیه کرده اند که شخص می تواند با تهیه آن ها به صورت غیر حضوری نیز به یادگیری عکاسی بپردازد. شخص پس از پایان دوره با ارسال تصاویری که برای اثبات آموختن کامل دروس گرفته است، مدرک پایان دوره خود را دریافت می کند. همچنین امکان پشتیبانی در صورت بروز مشکل نیز برای این شرکت کنندگان وجود دارد. از طرفی دیگر دوره های عکاسی حضوری به شرکت کنندگان امکان تعامل بیشتری را با مدرس خود می دهند بنابراین بسیاری افراد ترجیح می دهند از دوره های حضوری استفاده کرده تا علاوه بر تعامل با اساتید در اردوهای مختلف آموزشی نیز شرکت کرده و مباحث را سریع تر بیاموزند.
نکته : اگر به دنبال کسب مهارت های پول ساز برای افزایش درآمد خود هستید و به همین دلیل به دنبال یادگیری عکاسی هستید، تدوین فیلم و ساخت تیزر تبلیغاتی نیز می تواند به شما برای افزایش چشمگیر درآمد کمک کند. خبر خوب این است که موسسه آموزش عالی ارمان در کنار آموزش جامع عکاسی، آموزش تدوین فیلم در تهران را نیز در آموزش می دهد.

ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع بررسی دوره عکاسی حرفه ای و مقدماتی همراه ما بودید.

 

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.