انواع یقه انگلیسی و نحوه دوخت آن ها

انواع یقه انگلیسی و نحوه دوخت آن ها

انواع یقه انگلیسی

انواع یقه انگلیسی

یقه های انگلیسی از انواع مختلف و متفاوتی برخوردار هستند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به یقه گرد، یقه هفت، یقه چهارگوش، یقه دلبری، یقه قایقی، یقه شکاری، یقه خرگوشی و یقه سه سانتی اشاره کرد. در این پست وبلاگ، ما قصد داریم که این انواع یقه انگلیسی را معرفی کرده و به نحوه الگو دوخت آن ها بپردازیم. این مطالب را می توانید در کلاس طراحی لباس نیز به صورت عملی و تئوری یاد بگیرید.

چرا باید از یقه های انگلیسی استفاده کنید؟

بیشتر بخوانید : دوره عکاسی

انواع یقه انگلیسی

در ادامه با انواع یقه انگلیسی و نحوه دوخت آن‌ها آشنا می‌شویم:

یقه گرد

یک یقه ساده و مدور است که معمولا برای لباس های راحتی و کژوال استفاده می شود. برای رسم الگو آن باید از ۵ سانتی متر کنار یقه شروع به رسم الگو کرد. سپس حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر از وسط یقه به سمت پایین را در نظر می گیریم و نقطه آمده را به نقطه اول، در کنار یقه متصل می کنیم. لطفا توجه داشته باشید که این اتصال باید کاملا به صورت گرد باشد. حال نوبت به هلال پشت یقه می رسد. برای انجام این کار می توانید به شعاع ۲ سانتی متر از پشت یقه، یک نیم دایره رسم کنید.

یقه هفت

یک یقه باز و تک رنگ است که معمولا برای لباس های رسمي و شيک استفاده مي شود. برای دوخت لباس یقه هفت ابتدا باید تکه از پارچه را برش زده و به آن لایي بچسپانيم. سپس باید قسمت رويي پارچه را بر روي سجاف قرار دهيم و سپس قسمت های مربوط به سر شانه را به شکل دل خواه تنظيم کنيم. پس از این کار باید فاصله اي يک سانتي متري را در اطراف پارچه در نظر گرفته و سپس با استفاده از چرخ خياطي، تمام قسمت های دور پارچه را به فاصله يک سانتي متري از لبه بدوزيد. زماني که قصد تعيين و دوخت يقه هفت را داشتيد باید ابتدا سوزن را وارد پارچه کرده و پس از بالا بردن قسمت پایه چرخ، تمامي قسمت های پارچه را به صورت يکنواخت و يکسان بچرخانيم.

یقه شومیز

یک یقه باز و دو لبه است که دارای دو تکه پارچه است که در جلو لباس به هم وصل می شوند. برای رسم الگو آن باید از ۵ سانتی متر کنار یقه شروع به رسم الگو کرد. سپس حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر از وسط یقه به سمت پایین را در نظر می گیریم و نقطه آمده را به نقطه اول، در کنار یقه متصل می کنیم. لطفا توجه داشته باشید که این اتصال باید کاملا به صورت خط صاف باشد. حال نوبت به هلال پشت یقه می رسد. برای انجام این کار می توانید به شعاع ۲ سانتی متر از پشت یقه، یک نیم دایره رسم کنید.

بیشتر بخوانید : عکاسی تولد

سپس باید دو تکه پارچه را برای دو لبه جلو برش زده و به آن ها لایي بچسپانيم. سپس باید قسمت رويي پارچه ها را بر روي سجاف قرار داده و با استفاده از قالب، شکل دلخواه خود را برای لبه ها طراحي كنيم. پس از این کار باید فاصله اي يک سانتي متري را در اطراف پارچه ها در نظر گرفته و سپس با استفاده از چرخ خياطي، تمام قسمت های دور پارچه ها را به فاصله يک سانتي متري از لبه بدوزيد. زماني که قصد تعيين و دوخت يقه شوميز را داشتيد باید ابتدا سوزن را وارد پارچه کرده و پس از بالا بردن قسمت پایه چرخ، تمامي قسمت های پارچه را به صورت يکنواخت و يکسان بچرخانيم.

بعد از انجام دوخت يقه شوميز مي توانید دور کار را خالي کرده و سپس دوخت نیش را شروع کنید. معمولا بعد از اتصال سجاف، دوخت نیش را انجام می دهند. هنگامی که به انتهای یقه شوميز رسیدید (۱ سانتی متر الی ۲ سانتی متری یقه شوميز) کار را متوقف کرده و سپس تمامی پارچه را بر می گردانید و سپس طرف دیگر پارچه را نیز می دوزیم. حال دوخت یقه شوميز انگليسي تمام می شود. می توانید در انتهای کار پارچه را بر گردانید و با یک اتو، تمامی قسمت های آن را صاف کنید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سه نوع یقه را معرفی کردیم: یقه گرد، یقه هفت و یقه شومیز. همچنین آموزش رسم الگو و دوخت این یقه ها را به صورت مرحله به مرحله برای شما توضیح دادیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله، بتوانید از این یقه های زیبا و مدرن در لباس های خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : عکاسی لانگ اکسپوژر

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.