افترافکت چیست؟

افترافکت چیست؟

ادوبی افترافکت


افترافکت چیست؟ افترافکت یکی از محصولات شرکت ادوبی است که همانند برنامه فتوشاپ برای کارهای طراحی و گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد ادوبی افترافکت در ایجاد جلوه های بصری و حرکت های گرافیکی دو بُعدی برای تولید فیلم است. علاوه بر این ها نرم افزار Adobe After Effects کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد که در این مقاله به آن ها پرداخته می شود. افترافکت از جمله نرم افزارهای معدودی است که برای آموزش عکاسی و هنرهای تجسمی به کار می رود و با استفاده از آن می توان آثاری بسیار جذاب و خیره کننده خلق کرد.

دوره تدوین

یکی از آموزشگاه های معتبر در زمینه برگزاری دوره های آموزشی افترافکت آموزشگاه آرمان است که در دوره آموزشی تدوین و ساخت تیزر تبلیغاتی، نرم افزار افترافکت و همچنین آموزش پیریمیر نیز در اختیار هنرآموزان قرار داده می شود. موسسه آموزش عالی ارمان علاوه بر آموزش تدوین به برگزاری دوره های آموزش عکاسی نیز می پردازد. با شرکت در این دوره ها و صرف هزینه ای مناسب می توان برای ورود به بازار کار و رسیدن به درآمدی مناسب گام مهمی برداشت. در این مقاله سعی کردیم به سوالاتی مانند افترافکت چیستف  چه قابلیت ها و ویژگی هایی دارد پاسخ دهیم.

کاربرد های ادوبی افترافکت

افترافکت چست و چه کاربرد هایی دارد؟

با استفاده از افترافکت می توان در فضای سه بُعدی لایه های دو بُعدی را ترکیب کرد و به آن ها سبک و حالت خاصی بخشید. بر اساس نیاز خود می توانید از نرم افزار افترافکت برای انجام کارهای مختلفی بهره ببرید.

ابزار Adobe After Effects به یک انیمیشن ساز کمک می کند تا کاراکترهای دو بُعدی کارتونی جذابی را طراحی کند یا در جلوه های ویژه از افترافکت به منظور رندر کردن محتوای سه بعدی بهره ببرد.

همچنین افترافکت برای ساخت صفحه عنوان در ویرایشگر های ویدئو کاربرد بسیاری دارد. با اینکه افترافکت همه این کارها را به خوبی انجام می دهد اما استفاده از آن برای ویرایش فیلم خام مناسب نیست؛ زیرا این نرم افزار فاقد قابلیت های پخش و طرح های مختلفی است که در برنامه های ویرایش فیلم وجود دارد. اگر به ترجمه کلمه After Effects به معنی پس از اعمال افکت‌ها توجه کنیم به این نتیجه می رسیم که این نرم افزار بعد از ویرایش اولیه فیلم خام در زمینه ویرایش به کار می رود.

یکی از موارد مهم در ویرایش ویدئو، طراحی صفحه عنوان ویدئو است که برای آن افترافکت امکانات گوناگونی مانند گزینه‌های مربوط به پاراگراف و تنظیمات مربوط به فاصله بین حروف را در اختیار کاربر می گذارد. این کار با استفاده از نرم افزار ادوبی افترافکت شبیه برنامه های واژه پرداز مثل ورد است و البته نقطه قوت افترافکت در زمینه طراحی عنوان صفحه شامل امکان حرکت دادن کاراکترها، کلمات و خطوط به صورت اتوماتیک است. نکته مهم اینکه در افترافکت قابلیت مشخصی برای ساخت عنوان صفحه سه بُعدی وجود ندارد و بسیاری از کاربران برای ساخت متن سه بُعدی از افزونه Element 3D استفاده می کنند و برای تولید تصاویر سه بُعدی غیر واقعی نیز از تکنیک لایه های انباشته بهره می برند.

افترافکت چیست؟

قابلیت های کلیدی ادوبی افترافکت (Adobe After Effects) در یک نگاه

افترافکت چیست و چه قابلیت هایی دارد؟ با شناخت کارکردها و ویژگی های مهم افترافکت می توان با استفاده از این نرم افزار کاربردی کارهای گرافیکی زیادی را با کیفیت بالا انجام داد که شامل موارد زیر است.

 • نویز تصاویر را کنترل و حذف کرد.
 • انواع افکت های متنوع برای متن های مختلف را می توان ساخت.
 • با استفاده از افترافکت حین کار می توان پیش نمایشی از تمام فعالیت ها را مشاهده کرد.
 • افترافکت قابلیت لایه بندی کارها را مانند فتوشاپ دارد.
 • قابلیت پردازش های موازی به منظور افزایش سرعت کارکرد در افترافکت وجود دارد.
 • قابلیت طراحی انیمیشن ها با استفاده از افترافکت برای صفحات وب و ذخیره سازی با فرمت SWF وجود دارد.
 • در افترافکت قابلیت به کارگیری افکت های چند کاناله سه بُعدی وجود دارد.
 • این نرم افزار برای ویرایش تصاویر دارای قابلیت Timeline editing است.
 • با افترافکت می توان جلوه های بصری متحرکی را خلق کرد.
 • قابلیت ایجاد شکل های متحرک دو بُعدی و سه بُعدی در این نرم افزار وجود دارد.
 • این نرم افزار با سایر نرم افزارهای شرکت سازنده آن هماهنگ است.
 • برای خلق جلوه های جذاب می توان از کامل ترین طیف رنگ افترافکت استفاده کرد.
 • این نرم افزار با اسکریپت های متحرک سازی هماهنگی دارد.
 • قابلیت متحرک سازی کاملا هدایت شده از طرف کاربر وجود دارد.
 • افترافکت با کدهای تحت وب و فایل های SWF قابلیت هماهنگ سازی دارد.
 • این نرم افزار قابلیت کار با چند دوربین برای جلوه های بصری سه بعدی را دارد.

ویژگی های ادوبی افترافکت چیست؟

تا این قسمت از مقاله به سوال افترافکت چیست و چه قابلیت هایی دارد پاسخ دادیم در این بخش به معرفی ویژگی های ادوبی افترافکت میپردازیم.

افترافکت دارای ویژگی ها و عملکردهای متنوعی است که هر صاحب ذوقی را برای خلق آثاری جذاب ترغیب به یادگیری این نرم افزار ادوبی می کند.

ویژگی های ادوبی افترافکت

1. سیستم لایه‌ ای در افترافکت

در کنار عملکرد بی نظیر افترافکت می بینیم که این نرم افزار دارای طراحی بسیار ساده ای است. در این برنامه لایه ها را می توان به صورت دو بُعدی و سه بُعدی تنظیم کرد. برای تنظیم حالت دو بُعدی یک دسته کاغذ را تصور کنید که تا وقتی روی کاغذ پایینی کاغذی قرار گرفته باشد، کاغذ پایینی دیده نمی شود. در لایه های سه بُعدی نیز در یک محیط سه بُعدی اگر لایه ای جلوی لایه ای دیگر قرار بگیرد به دوربین نزدیکتر است و قابل دیدن خواهد بود. برای مثال زمانی که یک متن به دوربین نزدیک شده و از لایه زمینه عبور می کند می تواند قابل دیدن شود و هنگامی که در طرف مخالف لایه زمینه وجود دارد دیگر دیده نمی شود.

2. افکت ‌های شبیه ‌سازی

به صورت پیش فرض در افترافکت 18 افکت شبیه سازی قرار دارد که قابلیت شخصی سازی دارند و برای طراحی های گوناگون می توان از آن ها استفاده کرد. افکت ها زمانی که از دو یا چند مورد به صورت ترکیبی استفاده شود سبب افزایش کارایی آن ها می شود.

3. افکت ‌های دارای سبک

برای ویرایش ویدئو به سبک مورد نظر می توان از افکت های افترافکت به شکلی ساده استفاده کرد. هر چند کاری دشوار یا غیر ممکن به نظر می رسد. افکت های دارای سبک در افترافکت شامل افکت شیشه، افکت پوستر، انواع حالت‌های محو کردن، دسته‌بندی تصحیح رنگ و دسته ‌بندی چشم‌ انداز یا پرسپکتیو که شامل افکت دنبال‌کننده دوربین سه بعدی است.

4. قالب‌ های آماده افتر افکت

یکی از ویژگی های  ادوبی افترافکت که سبب شده ویرایشگران ویدئو از این نرم افزار بیشتر استفاده کنند، وجود قالب های آماده در افترافکت است. می توان بر اساس نوع ساخت این قالب های آماده، تخصص خاصی را برای خود ایجاد کنید؛ مثلا تخصص طراحی حرکت، زیرا بسیاری اوقات ویرایشگران ویدئو برای طراحی حرکات مورد نیاز در ویدئو زمان زیادی ندارند.

5. ترکیب کردن

کار ترکیب کردن لایه های مختلف برای ساخت صحنه نهایی در نرم افزار افترافکت بسیار ساده است که انجام آن توسط یک برنامه ویرایش ویدئو چندان راحت نیست. برای مثال برای ساخت یک صحنه جلوه های ویژه مواردی چون صفحه سبز، تصویر زمینه، عناصر منفجر شونده، گرد و غبار و دود نیاز است که با استفاده از برنامه‌ تخصصی افترافکت انجام آن بسیار راحت است.

6. اسکریپت‌ ها

در هنگام کار با ادوبی افترافکت می توان از اسکریپت های مختلف استفاده کنید تا فرایندهای زمان بر تنها با چند کلیک ساده به صورت خودکار انجام شوند. هر چند اسکریپت ها بر خلاف افزونه ها به افترافکت امکانات جدیدی اضافه نمی کنند اما می توانند کمک کنند که پروژه را در زمان کوتاه تری به پایان برسانید؛ مثلا با استفاده از اسکریپتی AE Sweets می توان با یک کلیک اجسام متحرک ایجاد کرد؛ زیرا اگر کاربر تجربه کاری زیادی با افترافکت نداشته باشد ساخت کاراکترهای متحرک برای او دشوار خواهد بود. اسکریپت های مختلفی برای کارهایی مانند متعادل کردن لایه‌ها و رندر گرفتن تصویر نهایی وجود دارد.

دوره تدوین

یادگیری و آموزش ادوبی افترافکت (Adobe After Effects)

در دوره آموزش تدوین و ساخت تیزر های تبلیغاتی، نرم افزار افترافکت نیز آموزش داده می شود. این دوره برای کسانی که به تدوین فیلم و یا ساخت تیرز تبلیغاتی علاقه دارند، بسیار مفید خواهد بود. آموزش و کسب مهارت افترافکت شاید نسبت فراگیری دوره های آموزش سایر نرم افزارهای طراحی فیلم و عکس زمانبرتر باشد. برای شروع یادگیری باید دوره مقدماتی آموزش افترافکت را بگذارنید تا با اصول اولیه و اساسی این نرم افزار آشنا شوید. سپس برای یادگیری موضوعات مدنظر خود به جست و جو بپردازید.

در این مقاله شما را با افترافکت چیست و اینکه چه قابلیت ها و ویژگی های دارد آشنا کردیم. اگر شما هم قصد دارید این دوره را آموزش ببینید می توانید به موسسه آموزش عالی آرمان مراجعه کنید و با شرکت در دوره تدوین، کار با افترافکت را هم آموزش ببینید.

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 دیدگاه ثبت شده است.
 1. با سلام خادم هستم و سوالی خدمت شما دارم آیا تنها با آموزش افترافکت میتوان در تدوین فیلم ها مهارت یافت یا باید حتما آموزش پریمیر هم دید؟

  • سلام برای این که به صورت حرفه ای تدوین کنید، حتما باید نرم افزار پریمیر که یکی از مهم ترین نرم افزار های تدوین فیلم هست رو استفاده کنید