چگونه در عکاسی پرسپکتیو حرفه ای تر شویم؟

چگونه در عکاسی پرسپکتیو حرفه ای تر شویم؟

عکاسی پرسپکتیو

زمانی که در مورد عکس گرفتن صحبت می شود، اصطلاح “پرسپکتیو” زیاد به گوش می خورد. این نوع عکاسی رابطه موقعیتی بین عکاس و سوژه یا صحنه ای که گرفته می شود را توصیف می کند. زاویه ای که عکاس در آن صحنه را مشاهده می کند پرسپکتیو آنها نامیده می شود. اجازه دهید با ذکر مثالی بیشتر در خصوص اینکه پرسپکتیو در عکاسی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم صحبت کنیم. اگر قرار بود روی پشت بام یک ساختمان بایستید و از سوژه ای زیر خود عکس بگیرید، از یک پرسپکتیو بالا عکس می گرفتید؛ اگر روی زمین دراز کشیده بودید و از سوژه بالای خود عکس می گرفتید، از پرسپکتیو پایین عکس می گرفتید. انتخاب بهترین پرسپکتیو هنگام ثبت یک عکس، یک عنصر کلیدی در ثبت تصاویر جذاب است که یک عکاس حرفه ای به خوبی از آن آگاه است.

عکاسی پرسپکتیو

پرسپکتیو در عکاسی یعنی چه؟ تعریف حرفه ای

اجازه دهید کمی حرفه ای تر به عکاسی پرسپکتیو نگاه کنیم. هنگامی که یک شی سه بعدی به یک اثر هنری دو بعدی مسطح، مانند یک عکس یا اثر هنری تبدیل می شود؛ چشمان ما از سرنخ های کوچکی برای کمک به درک عکس استفاده می کنند. این سرنخ ها، چشم انداز تصویر یا همان پرسپکتیو را تشکیل می دهند. ساده ترین مثالی که در خصوص عکاسی پرسپکتیو می توان زد یک نقطه ‌ای است که در آن دو خط موازی در فاصله طولانی ناپدید می‌شوند. چشمان ما می‌دانند که خطوط موازی هستند، بنابراین تنها راهی که آنها می‌توانند در نقطه ای ناپدید شوند، این است که دورتر شوند. سرنخ‌ های کوچکی مانند این به ما در درک یک عکس کمک می‌کنند. اکنون که با مفهوم عکاسی پرسپکتیو آشنا شدید، در ادامه نکاتی را برای تسلط بیشتر به این روش عکاسی، با شما درمیان می گذاریم.

همچنین بخوانید: آموزش عکاسی انتزاعی

 

فقدان جزئیات( ابهام) یکی از عوامل مهم در خصوص نحوه گرفتن عکس پرسپکتیو

برخی از فضاها باعث ایجاد ناهنجاری های بصری می شوند اما ما آنقدر به دیدن آن ها عادت کرده ایم که اصلاً به آن ها فکر نمی کنیم. این پرسپکتیو منجر می شود که اجسام دور را تارتر از اجسام نزدیک ببینیم. یک مثال کاربردی از این امر رانندگی در روزهای مه آلود است. زمانی که در محیط مه گرفته رانندگی می کنید اجسام نزدیک کاپوت ماشین شما واضح هستند، اما هر چه چیزی دورتر باشد، جزئیات کمتری را می توانید ببینید.

در عکاسی پرسپکتیو عکاس با کاهش کنتراست، رنگ ها یا وضوح می تواند تصاویر این چنینی را ثبت کند. همانطور که متوجه شده اید، حتی در روزهای زیبا که هوا شفاف است، یک جسم در فاصله دور از جزئیات کمتری نسبت به یک جسم نزدیک برخوردار است. در اینجا هنر و دانش عکاس است که بتواند عکسی بگیرد که فضایی زیبا را به نمایش بکشد.

نحوه گرفتن عکس پرسپکتیو

تاثیر همپوشانی در عکاسی پرسپکتیو

سرنخ دیگری که چشم ما متوجه آن می شود، زمانی است که اشیا روی یکدیگر قرار می گیرند. طبیعتا اگر جسمی مانع جسم دیگری می شود، باید جلوی آن باشد. به همین سادگی! زمانی که ما در تلاش برای کشف یک صحنه پیچیده هستیم، همین جزئیات ساده، منجر به این می شوند که درک درستی از صحنه داشته باشیم. اجازه بدهید مثالی بزنیم؛ تصور کنید در جنگلی هستید و اطرافتان را درختان زیادی پوشانده است. اکنون اگر از درختان عکس بگیرید، حتی شخصی که در آنجا حضور نداشته است نیز می تواند متوجه شود که کدام درخت دور است و کدام درخت نزدیک؛ یکی از دلایلی که شخص می تواند در یک تصویر این موضوع را تشخیص دهد، همپوشانی می باشد. بدین معنا که درختانی که جلوتر قرار دارند، به نوعی بخشی از درختان پشت خود را پوشانده اند. در نتیجه با استفاده درست از این تکنیک می توانید تصاویر پرسپکتیو جذابی را ثبت کنید.

 

اندازه نسبی

مغز ما تصور تقریبی از بزرگی اجسام دارد و وقتی یک عکس جدید می بینیم این اندازه ها را در ذهن خود بررسی می کنیم. به همین دلیل است که معمولاً مطلوب است که یک شخص یا یک جسم را در یک عکس قرار دهیم تا بیننده بتواند فوراً مقدار مقیاس را درک کند. به زبان ساده برای اینکه عکاسی پرسپکتیو قابل درکی را انجام دهید باید یک سرنخ( مانند یک جسم) را در تصویر خود قرار دهید تا بیننده بتواند اندازه سایر اجسام را درک کند. ما انسان ها، اشیاء موجود در عکس را با چیزهایی که می شناسیم مقایسه می کنیم، اما مغز ما همچنین می داند که اجسام بزرگ در دوردست کوچک و اجسام کوچک از نزدیک بزرگ به نظر می رسند. این مفهوم کاهش مقیاس می باشد که در عکاسی پرسپکتیو بسیار پرکاربرد است.

در ادامه نکات مهمی را برای افرادی ذکر می کنیم که قصد دارند، در عکاسی پرسپکتیو پیشرفت کنند و سطح دانش خود را در خصوص نحوه گرفتن عکس پرسپکتیو افزایش دهند.

شاید برایتان جالب باشد: آموزش عکاسی ماکرو

 

از بالا یا پایین عکاسی کنید

هنگام قدم زدن در یک مسیر یا خیابان یا به طور کلی هر مکانی، طبیعی است که مستقیم به جلو نگاه کنید. از آنجایی که به دلیل طبیعت انسان، ذهن ما اینگونه تربیت شده است، تصاویر پرسپکتیو برای ما می توانند بسیار جالب باشند. بنابراین اگر به بالا یا پایین نگاه کنید، اجسام را از منظر بسیار متفاوتی خواهید دید. دفعه بعد که دوربین خود را در دست دارید از این فرصت استفاده کنید و به جای عکاسی مستقیم از جلو، لنز خود را به سمت بالا یا پایین بگیرید و عکس سوژه ها و اشیاء را از زاویه ای بگیرید که معمولاً آنها را نمی بینید.
نکته مهم: توجه داشته باشید که هرچه بیشتر کادر را با هر چیزی که از زاویه بالا یا پایین عکاسی می‌کنید پر کنید، تصاویرتان جذاب ‌تر خواهد بود.

 

دراز بکشید و از سطح زمین عکاسی کنید

یکی از نکات جالب، عجیب اما کاربردی در آموزش عکاسی پرسپکتیو عکس گرفتن از سطح زمین است.( دوربین باید در سطح زمین باشد) این تکنیک زمانی که از خطوط هدایتگر استفاده می کنید نتایج بهتری را برایتان به ارمغان می آورد. برای استفاده از این تکنیک اجازه دهید خطوط اصلی، چشم بیننده را به مرکز تصویر شما هدایت کنند. مرکز تصویر می تواند سوژه شما، یک شی و یا هر چیز دیگری در تصویر باشد که می خواهید مرکز توجه قرار بگیرد. به یاد داشته باشید که صرفاً خارج شدن از موقعیت معمول عکاسی و کمی سختی کشیدن برای عکس گرفتن( مانند دراز کشیدن در سطح زمین) می تواند منجر به ثبت تصاویر واقعاً جذابی شود.

دوره های آموزشی عکاسی پرسپکتیو

از دوره های آموزشگاه های معتبر استفاده کنید

علاوه بر موارد گفته شده اگر قصد دارید در زمینه عکاسی به صورت حرفه ای آموزش ببینید و به عکاسی تنها به عنوان سرگرمی نگاه نمی کنید، می توانید از دوره های مخصوص آموزش عکاسی استفاده نمایید. موسسه آموزشی آرمان با برگزاری دوره های تخصصی در زمینه های مختلف از جمله عکاسی پرتره و عکاسی صنعتی، این امکان را برای علاقه مندان فراهم آورده است که از تجربیات اساتید با سابقه بهره مند شوند. از طرفی دیگر با شرکت در این دوره ها و پس از فارغ التحصیل شدن، موسسه آرمان به شما مدرک معتبر وزارت علوم با قابلیت ترجمه ارائه می دهد که برای افرادی که قصد مهاجرت دارند نیز بسیار مناسب است.

 

سخن پایانی

با عمل کردن به مواردی که در رابطه با عکاسی پرسپکتیو ذکر کردیم، شما می توانید تصاویر بسیار جذاب تری را ثبت نمایید. با این وجود توجه داشته باشید هیچ چیز جایگزین آموزش اصولی نمی شود. بنابراین اگر می خواهید عکاسی را به عنوان یک حرفه ادامه دهید، حتما به دنبال دوره ای معتبر باشید. در خصوص هزینه های دوره نیز نگرانی نداشته باشید، چراکه هزینه ای که پرداخت می کنید به نوعی سرمایه گذاری است که در زمانی کم، چندین برابر آن به شما بازخواهد گشت. در صورتی که سوال و یا ابهامی در خصوص دوره های آموزشی موسسه آرمان دارید، می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

1/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.