عکاسی پرتره با موبایل

عکاسی پرتره با موبایل

عکاسی پرتره با موبایل

 

امروزه عکاسی کردن به وسیله گوشی های هوشمند راحتر شده است . حرفه عکاسی گونه های مختلفی دارد و هریک از گونه ها  سلیقه های مختلفی را پوشش می دهند.یکی از گونه ها یا ژانر های عکاسی که در کلاس عکاسی آموزش داده می‌شود، عکاسی پرتره است که طرفداران و علاقمندان  زیادی دارد. در این مقاله تصمیم داریم نکات لازم برای عکاسی پرتره با موبایل را مورد بررسی قرار دهیم.

عکاسی پرتره چیست؟

عکاسی پرتره شاخه ای از رشته عکاسی است. متداولترین نوع در این رشته می باشد. افراد زیادی به این سبک علاقه دارند. خصوصیت آن این است که تمام توجه بیننده به چهره انسان می باشد. در این شیوه  تنها صورت انسان موضوع عکاسی است. به صورت کلی می توان این طور تعریف کرد که به نیم تنه بالایی سوژه که با وضوح بیشتر دیده می شود عکاسی پرتره گفته می شود.

در اینجا می خواهیم شما را با اصولی آشنا کنیم که هنگام عکاسی پرتره با موبایل باید آنها را بدانید. همچنین چند نکته ساده و مهم در عکاسی پرتره را معرفی می کنیم  تا بتوانید به مرور زمان عکاسی حرفه ای با موبایل را نیز یاد بگیرید .

اصولی که باید هنگام عکاسی پرتره با موبایل بدانیم

اموزش عکاسی پرتره با موبایل

1 . نورپردازی مهم ترین نکته در عکاسی پرتره با موبایل

یکی از نکات مهم در عکاسی پرتره با موبایل، توجه کردن به نور می باشد. از تفاوت های بین عکاسان حرفه ای با مبتدی استفاده  درست از نور می باشد.برای گرفتن یک عکس خوب در عکاسی پرتره باید درمکان مناسب و نور مناسب دقت زیادی کنید. منظور از نور مناسب یعنی اینکه زمان ظهر برای عکاسی پرتره خوب نیست. چرا که خورشید در بالاتربن نقطه از آسمان قرار دارد. مکان مناسب هم یعنی وضعیتی که تابش بیش از حد زیاد یا کم نباشد که باعث سوختن عکس نشود.

در فضای باز بیشتر دنبال سایه برای عکس گرفتن باشید. قبل از عکاسی کردن همیشه به میزان نور درثبت یک عکس دقت کنید. برای همین کنترل نور در فضای بسته همیشه راحتر می باشد. در عکاسی پرتره همیشه نور طبیعی بهتراز نور مصنوعی است. استفاده از نور مصنوعی باعث می شود که صورت سوژه در عکس خوب به نظر نرسد. شما می توانید در فضاهای بسته برای استفاده بهتر از نور کنار پنجره عکس بگیرید.

برای ایجاد نور از لامپ های معمولی به جای نورپردازی ها استفاده کنید، علاووه بر این  فاصله مناسبی با سوژه نیز داشته باشید تا عکس های خوبی به ثبت برسانید.

2. ژست مناسب سوژه

در آموزش عکاسی پرتره با موبایل همیشه چهره زیبا با نورپردازی مناسب باعث می شود که عکس خوبی گرفته شود. ژست های راحت که طبیعی به نظر می رسند باعث به وجود آمدن یک عکس پرتره خوب و جذاب می شوند. همیشه این گونه عکس ها مورد پسند بیننده می باشند.

3. پس زمینه مناسب

در عکاسی همیشه استفاده ار بک گراند یا پس زمینه های رنگی از همه مناسب تر هستند. چرا که این پس زمینه ها عکس ها را طبیعی تر نشان می دهند. شما می توانید در طبیعت و جاهای شلوغ برای اینکه یک عکس پرتره خوب داشته باشید از پس زمینه هایی مانند آسمان، نرده های چوبی و دیوارهای آجری استفاده کنید. چون خطوط موجود در الگوی آنها باعث می شود تا توجه بیننده به خود سوژه جلب شود.

همچنین در عکاسی پرتره اگر سوژه کمی به سمت موبایل شما حرکت کند باعث تغییر عمق عکس می شود و کاملأ از پس زمینه جدا می شود که به آن یک پرتره خوب می گویند. اینها همه تکنیک هایی برای عکاسی حرفه ای با موبایل هستند.

4. کادربندی صحیح

برای اینکه در عکاسی پرتره با موبایل، یک بک گراند خوب داشته باشید باید یک کادر خوب را انتخاب کنید تا سوژه مد نظرتان خود را خوب نشان دهد، همچنین کادر باید طوری باشد که نکات نورپردازی در آن قابل اجرا باشد مانند: درو پنجره که که بهترین گزینه هستند. استفاده از آنها درکادر بندی باعث جذابیت بهتر سوژه می شوند.

5. زاویه های مختلف؛ از مزایای برتر عکاسی پرتره با موبایل

یکی از بهترین مزایای عکاسی پرتره با موبایل اندازه کوچک آن است. در این سبک عکاسی شما می توانید موبایل را بالا و پایین ببرید و تأثیر زاویه های مختلف را ببینید، همچنین می توانید با تغییر زاویه یک عکس خوب بگیرید.

6. حالت بوکه

یکی دیگر از  اصول آموزش عکاسی پرتره با موبایل حالت بوکه است، شما به کمک این حالت  می توانید عمق میدان عکس را تنظیم کنید. همچنین شفافیت و وضوح پس زمینه را طوری تنظیم کنید که غیر از سوژه قسمت دیگری دیده نشود.

نکته: به قسمت هایی از عکس که محو می شوند و زیاد قابل دیدن نیستند بوکه می گویند. هدف از حالت بوکه این است که اول از هر چیزی تأکید فقط بر سوژه اصلی باشد، دوم اینکه زیبایی وایجاد حس تعلق به تصویرآماده شده بیشترشود.

7. استفاده ازلنزمناسب

داشتن لنز مناسب در عکاسی پرتره بسیار مهم است چرا که دوربین اصلی بسیاری از گوشی های همراه دارای لنز 28 میلی مترمی باشند که برای عکاسی پرتره مناسب نیستند. همیشه به یاد داشته باشید که لنزهای نرمال برای این نوع عکاسی مناسب هستند چرا که فاصله کانونی آنها بین 70 تا 80 میلی متراست.

عکاسی پرتره با موبایل

نکات مهم در عکاسی پرتره با موبایل

1 . زوم کردن را فراموش کنید

زمانی که در عکاسی پرتره از زوم استفاده می کنید اولین قدم را برای گرفتن یک عکس بد با گوشی تلفن خود برداشته اید. به جای زوم کردن در عکاسی همیشه حرکت کنید و چند قدم به سوژه نزدیک شوید. فاصله را فقط با نزدیک شدن خود به سوژه از بین ببرید.

2. سادگی درعکس گرفتن

در عکاسی همیشه دنبال چیزهای ساده باشید. از هر چه در اطرافتان می بینید و از بودنش لذت می برید عکس بگیرید، دنبال صحنه های خاص بودن خوب است،اما گاهی در نزدیکی تان سوژه های وجود دارند که به آنها فکر نکرده اید. نعمت هایی که خداوند برایتان آفریده است بهترین استفاده ها را ببرید و قشنگی های آنها را با دوربین تان به یادگار بگذارید.

3. به تصاویر خود جان ببخشید

به یاد داشته باشید تا عکس شما چاپ نشده بی روح و رنگ است. سعی کنید عکس هایتان را چاپ کنید، آنها را بر روی دیوار اتاقتان نصب کنید، گاهی به دوستانتان نیز هدیه بدهید، دیدن عکس  بر روی صفحه گوشی هیچ لذتی ندارد. زمانی که عکس چاپ می شود زیبایش چند برابر می شود و برای همیشه در خاطرتان باقی می ماند.

4. سایه ها را فراموش نکنید

زمانی که خورشید می درخشد سایه ها صحنه های جالبی را ایجاد می کنند از آنها لذت ببرید و با عکس گرفتن آنها را برای همیشه ثبت کنید.

اشتباهات رایج در عکاسی پرتره با موبایل

1 . ترکیب بندی ضعیف

یکی از رایج ترین اشتباهات در عکاسی پرتره با موبایل ترکیب بندی ضعیف است. این اشتباه زمانی اتفاق می افتد که شما فضای زیادی را در بالای سر سوژه باقی می گذارید، این کار باعث می شود سوژه تنها در دید نباشد در نتیجه عکس شما خراب می شود.

  1. پس زمینه های حواس پرت کن

استفاده از پس زمینه های شلوغ در عکاسی پرتره باعث می شود که حواس بیننده به چیزهای جزئی جلب شود و از خود سوژه فاصله بگیرد. برای رفع این کار شما می توانید از لنز های مناسب استفاده کنید. لنزهای بلند تر باعث کاهش میزان پس زمینه در کادر می شوند این کار می تواند سوژه را به خوبی نشان دهد.

3. سوژه بیش از حد نزدیک به پس زمینه باشد

هرچه فاصله سوژه و پس زمینه به هم نزدیک باشد باعث شلوغ شدن عکس و زیادی نشان دادن جزئیات می شود. برای این کار باید سوژه را از پس زمینه دور کنید تا تنها سوژه در دید بیننده قرار گیرد وجزئیات خودش را زیاد نشان ندهند.

4. به اندازه کافی فوکوس نبودن سوژه

فوکوس در عکاسی حرفه ای با موبایل دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. بعضی از مواقع فکوس نبودن سوژه باعث می شود که سوژه به خوبی دیده نشود،  مات کردن پس زمینه هم بعضی اوقات ممکن است باعث تار شدن خود سوژه شود.

نکته: فوکوس در عکاسی به معنای رسیدن به حداکثر وضوح است یا به عبارتی تنظیم فاصله کانونی عدسی لنز دوربین براساس فاصله جسم تا دوربین برای داشتن یک تصویر واضح را فوکوس می گویند.

نکته پایانی:

هیچ گاه درعکاسی پرتره یا حتی عکاسی حرفه ای با موبایل از فلاش گوشی استفاده نکنید. فلاش دوربین به جای اینکه اصلاح کننده نور تصویر باشد همیشه نقش تخریب کننده را دارد. نور باعث می شود چشم های سوژه در عکس قرمز بیافتد. همیشه سعی کنید به جای فلاش دوربین از نور آفتاب استفاده کنید چرا که نور آفتاب باعث می شود تا شما یک پرتره رویایی را برای همیشه ثبت کنید.

 

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.