موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک

حتما تاکنون حداقل یک بار اسم موشن گرافی به گوشتان خورده است و کنجکاوید که بدانید چیه. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش کاربران شبکه‌ و فضای مجازی، افراد و سازمان‌های زیادی به تولید محتوا یا معرفی محصولات خود در سطح وب یا شبکه‌های تلویزیونی پرداخته‌اند. در این بین روش‌های مختلفی جهت افزایش بازدید این محتوا و یا تاثیرگذارتر جلوه دادن این محتوا وجود دارد.

تعریف موشن گرافیک

یکی از موثرترین روش‌های افزایش بازدید برای محتوای انلاین و یا معرفی محصولات یک برند، استفاده از این تکنیک است. اگر مایلید بدانید موشن گرافیک چیست و چه کاربردهایی دارد و یا مایلید بدانید که چگونه ساخته می‌شود، با ادامه این مطلب همراه ما باشید. زیرا در این مقاله قصد داریم به این مبحث بپردازیم که موشن گرافی چیست و همچنین تا حدودی با نحوه ی ساخت آن آشنا شویم.

تعریف موشن گرافیک

در پاسخ به این سوال که موشن گرافیک چیست و چه کاربردهایی دارد، می‌توان به آثار پویانمایی و یا تصاویر متحرک گرافیکی و تبلیغات تصویری اشاره کرد. همان‌طور که گفتیم یکی از راه‌های تاثیرگذار جلوه دادن محتوای تصویری و جلب توجه مخاطب، استفاده از موشن گرافی است. در واقع برای این که محتوایی که در یک پلتفرم به نمایش در می‌آید مورد توجه و بازدید بهتری قرار بگیرد، شما باید به نحوی این محتوا را معرفی کرده و به نمایش در آورید که برای مخاطب، جالب توجه و ارزشمند باشد. استفاده از تصاویر گرافیکی متحرک یا همان motion graphics می‌تواند برای احقاق این امر به طرز شگفت آوری موثر باشد.

تفاوت موشن کرافی با انیمیشن

آیا موشن گرافی همان انیمیشن است؟

ابتدا بد نیست بدانیم که اصلا موشن گرافیک یعنی چه. Motion graphics از دو بخش موشن و گرافیک ساخته شده است. موشن در لغت به معنای تحرک است و ترکیب آن درواقع به تصاویر گرافیکی متحرک اطلاق میشود. شاید با خود بگویید که با این تعریف درواقع همان چیزی است که ما با نام انیمیشن میشناسیم. البته این تصور اشتباهی نیست و انیمیشن و موشن گرافیک درواقع از یک خانواده هستند و انیمیشن یکی از انواع موشن گرافیک است.

شاید از خود بپرسید که انواع موشن گرافیک چیه؟ در حقیقت این تصاویر گرافیکی پویا، انواع متنوعی دارند. از این جمله میتوان به داستانهای متحرک تصویری یا همان انیمیشن‌ها و یا موشن گرافیک تبلیغاتی که حتما در تلویزیون یا صفحات اینترنت با آن‌ها برخورد داشته‌اید اشاره کرد. در ادامه پاسخ به سوال موشن گرافی یا موشن گرافیک چیست می‌توان به استاپ موشن، ویدئوموشن و لوگوموشن و.. اشاره کرد.

استاپ موشن در واقع به عکاسی از اشیا به صورت پیاپی و با تغییرات جزیی گفته می‌شود. این تصاویر در انتها به صورت متوالی نمایش داده شده نوعی حس حرکت را القا می‌کنند. ویدئو موشن‌ها نوعی از موشن گرافیک هستند که از ترکیب ویدئو و تصاویر گرافیکی جهت ارائه بهتر اطلاعات ساخته می‌شوند. همچنین لوگو موشن درواقع نوعی نمایش لوگوی یک برند توسط ایجاد حرکت در آن است.

نقش موشن گراف در تبلیغات

نقش آن در تبلیغات

به طور کلی می‌توان گفت که موشن گرافی نوعی محتوای تصویری است که امروزه برای ارائه محتوایی سرگرم کننده مانند انیمیشن، یا جلب توجه مخاطب و تبلیغ محصول یا خدماتی در قالب موشن گرافیک تبلیغاتی به دست ما میرسد. به طور مثال قطعا شما نیز بارها در طراحی تیزر تبلیغاتی با موشن گرافی رو به رو شده‌اید.

تحقیقات نشان داده است که محتوای ویدئویی و پویا، می‌تواند تا چندین برابر تصاویر ثابت، توجه بیننده را به خود جلب کند. لذا شاید بتوان گفت که استفاده از موشن گرافی، نوعی استراتژی تبلیغات محسوب میشود. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، یکی از کاربردهای مهم موشن گرافیک، استفاده از موشن گرافیک تبلیغاتی است.

شاید از پرتکرارترین سوالات افرادی که به دنبال معرفی محصول یا خدمات خود هستند بتوان به این اشاره کرد که چگونه تبلیغ کنیم. ساخت تیزر تبلیغاتی یکی از بهترین روشهای تبلیغ است. برای آن‌که بدانید تیزر تبلیغاتی چیست، بهترین نمونه شاید همین آگهی‌های ویدئویی روزمره باشد که هرروز در صفحات مجازی یا شبکه‌های تلویزیونی با آن‌ها سر و کار داریم.

تیزر تبلیغاتی

تیزر تبلیغاتی نوعی ویدئو مارکتینگ است که توسط انواع ابزار و تجهیزات عکاسی، نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت انیمیشن و موشن گرافیک قابل تهیه است. همچنین برای ارائه یک تبلیغ تاثیرگذار، شما می‌توانید با عکاسی صنعتی کسب و کارتان را متحول کنید.

نحوه ساخت motion graphics

در ادامه شاید برایتان جالب باشد. که این تصاویر متحرک جذاب که با نام motion graphics معرفی کردیم. چطور پدید می‌آیند و درواقع نحوه ی ساخت موشن گرافیک به چه صورت است. لذا حال که تا حدودی متوجه شدیم که موشن گرافیک چیست. و چه کاربردهایی دارد، بد نیست به نحوه ی ساخت موشن گرافیک بپردازیم.

ساخت این ویدئوهای تصویری با نرم‌افزارهای متنوعی امکان‌پذیر است. از انواع این نرم افزارها می‌توان به پریمیر و افترافکتس اشاره نمود. البته تفاوت پریمیر و افترافکت در برخی کاربردهای آن‌ها است. و هریک از آن‌ها مناسب تولید نوع خاصی از محتوای ویدئویی هستند.

اگر مایل به آموزش پریمیر یا دیگر نرم‌افزارهای مناسب ساخت موشن هستید.  می‌توانید از روش‌های متنوعی به آموزش آن دست یابید. از جمله این روش‌ها، مطالعه کتاب‌ها یا ویدئوهای مرتبط با آموزش موشن گرافی و یا استفاده از دوره ی اموزش موشن گرافیک است.

نحوه کسب درآمد

نحوه کسب درآمد از طریق موشن گرافیک

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم تبلیغات ویدئویی مانند تیزرهای تبلیغاتی و تبلیغات گرافیکی میتواند تاثیر بسزایی در ارتقا هر کسب و کاری داشته باشد. با توجه به این امر، بدیهی است. که فعالیت در این زمینه و کسب درامد از طریق فراگیری ساخت این ویدئوها از طریق شرکت در دوره ی اموزش موشن گرافیک، یا کسب درامد از تدوین ویدئوهای تبلیغاتی کار چندان دشواری نیست.

شما می‌توانید به راحتی با فراگیری نکات مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی، کسب درامدی را از ساخت تیزر تبلغاتی را برای خود میسر کنید. همچنین می‌توانید با فراگیری عکاسی و انواع مختلف ان، به راحتی از این راه امرار معاش کنید. در صورت فراگیری این امور شما همچنین می‌توانید از طریق تدریس و آموزش  به کسب درامد بپردازید.

همانطور که در معرفی انواع موشن گرافیک اشاره کردیم. از انواع آن می‌توان به استاپ موشن و ویدئو موشن اشاره کرد. این انواع، در حقیقت ترکیبی از عکس و ویدئوهای حقیقی و تصاویر گرافیکی هستند. اگر شما نیز ذوق و هنر تصویربرداری را در خود می‌بینید و یا علاقمند به عکاسی هستید، شاید پیش از این نیز ایده کسب درامد از همچون عکاسی تبلیغاتی به ذهنتان خطور کرده باشد.

برای حصول این امر شما می‌توانید به راحتی و با شرکت در دوره آموزش عکاسی و دوره آموزشی تدوین فیلم و با فراگیری تکنیک هایی همچون اموزش عکاسی طبیعت، تکنیک عکاسی ترکیبی به فعالیت بپردازید. همچنین می‌توانید انواع تکنیک های دیگر عکاسی مانند عکاسی جواهرات، عکاسی حیوانات، عکاسی از لباس، عکاسی از محصول و… به این حرفه مشغول شوید.

سخن پایانی

در مطلب فوق توضیح دادیم که موشن گرافیک چیست. همچنین سعی کردیم پاسخ مناسبی برای این سوال بیان کنیم. به تعریف ارتباط میان انیمیشن و موشن گرافی پرداختیم. و همچنین به سوالاتی همچون انواع موشن گرافی یا موشن گرافیک چیست. و چگونه ساخته می‌شود. پاسخ دادیم.

در این مقاله راه‌های آموزش این هنر را به شما عزیزان معرفی کرده‌ایم. در انتها بهتر است بدانید که موسسه آموزش عالی آرمان، دوره تدوین و ساخت تیزر تبلیغاتی و دوره ی آموزش موشن گرافیک ارائه می‌دهد که علاقمندان میتوانند با شرکت در این دوره‌ها مدرک معتبر دریافت کنند. از این که تا آخر این مطلب همراه ما بودید بسیار سپاسگزاریم.

 

کلیک کنید…

 

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.