حسابداری برای مدیران

حسابداری برای مدیران

حسابداری برای مدیران

داشتن اطلاعات کافی در زمینه امور مالی از مهم‌ترین مواردی است که یک مدیر موفق برای مدیریت بهتر شرکت باید داشته باشد. آشنایی با حسابداری برای مدیران یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. چراکه به آنان کمک می‌کند از میزان ضرر و زیان، سود، بدهی‌ها و دارایی‌های شرکت درک بهتری داشته باشند. آموزش حسابداری به مدیران باعث می‌شود تا بر سیستم مالی شرکت و یا موسسه خود نظارت داشته باشند و اهداف شرکت را در مسیر درست به پیش ببرند. در این مقاله قصد داریم آنچه مدیران باید در مورد حسابداری بدانند را معرفی کنید.

آشنایی با حسابداری برای مدیران

در حسابداری با جمع آوری و دسته بندی اطلاعات به افراد کمک می‌شود تا با توجه به مسائل اقتصادی، تصمیمات بهتری راجع به آینده کاری شرکت و یا موسسه خود بگیرند. یک مدیر موفق برای جلوگیری از سوء استفاده افراد در امور مالی و پیش گیری از ضررهای شرکت، تلاش می‌کند مدیریت مالی شرکت را کنترل کند. این کار تنها با شرکت در دوره‌های مختلفی همچون دوره مدیریت MBA و دوره مدیریت کسب و کار DBA که سر فصل حسابداری را نیز آموزش میدهد، به دست می‌آید. از این رو از مهم‌ترین دلایل موفقیت شرکت و دستیابی به فروش بیشتر و سود بالاتر، یادگیری حسابداری برای مدیران می‌باشد.

مفاهیم و تعاریف موجود در حسابداری

برای داشتن یک سیستم حسابداری با کیفیت، لازم است تا داده‌های خام جمع آوری شده و پس از بررسی، در دسته‌های مختلف طبقه بندی شود. این اطلاعات باید با توجه به ماهیتی که دارند به ثبت رسیده و به صورت گزارش‌های مالی مختلف در اختیار مدیران و صاحبان شرکت قرار بگیرد. به عبارتی بهتر نتیجه نهایی حسابداری گزارش‌های آن است که به تصمیم گیری‌های جدید شرکت کمک میکند. مدیران برای تحت کنترل داشتن مدیریت مالی شرکت باید با این موارد و فرآیند به دست آوردن گزارش‌های مالی آشنا باشند. از این رو لازمه این کار آشنایی با مفاهیم و تعاریف اولیه حسابداری و نحوه ثبت اطلاعات می‌باشد.

حسابداری مالی

 

انواع حسابداری

از مهم‌ترین موضوعاتی که در آموزش حسابداری برای مدیران مورد توجه قرار می‌گیرد، بررسی شاخه‌های مختلف حسابداری است. پرکاربردترین نوع حسابداری شامل حسابداری مالی، حسابداری صنعتی و حسابداری مدیریت می‌باشد که در ادامه با هریک از این موارد آشنا خواهیم شد.

حسابداری مالی

هدف حسابداری مالی ارائه گزارش‌های مالی به افراد است. از این رو می‌توان آن را مهم‌ترین نوع حسابداری عنوان کرد. در قرن‌های گذشته حکومت‌ها برای اخذ مالیات از مردم، اطلاعات هر شخص و میزان پولی که فرد تحت عنوان مالیات باید پرداخت می‌کرد را طی گزارش‌هایی به ثبت می‌رساندند.
از همان دوران بود که جرقه‌های شکل گیری حسابداری مالی و ارائه صورت‌های مالی به وجود آمد. امروزه در بانک‌ها، بازار سرمایه (بورس) و مؤسسات مالی از این نوع حسابداری استفاده می‌شود. البته در معاملات و خرید و فروش‌هایی که شکل می‌گیرد نیز می‌توان از حسابداری مالی استفاده کرد. به طور کلی این حسابداری از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه نیز کاربردهای فراوانی دارد و یادگیری آن برای مدیران ضروری است. از مزایای دوره DBA می‌توان به یادگیری حسابداری مالی اشاره کرد.

 

حسابداری صنعتی

تاریخچه پیدایش حسابداری صنعتی به بعد از انقلاب صنعتی برمی‌گردد. دلیل اصلی پیدایش این نوع حسابداری را می‌توان به نیاز افراد به دانستن بهای تمام شده اجناس عنوان کرد. بهای تمام شده فقط مختص به هزینه تولید نمی‌شود. بلکه تمام هزینه‌هایی که برای تولید و ساخت یک محصول صرف می‌شود را بهای تمام شده می‌نامند.
امروزه شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی از حسابداری صنعتی در سیستم حسابداری خود استفاده می‌کنند. بنابراین مدیرانی که در این واحد‌ها مشغول به فعالیت هستند، لازم است تا با این فرآیند آشنا شوند. از مهم‌ترین مزایای دوره MBA این است که حسابداری صنعتی را به طور جامع مورد بررسی قرار می‌دهد.

حسابداری مدیریت

در برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها، مدیران و صاحبان در تلاش‌اند برای حل مشکلات سازمان، مناسب‌ترین راه را انتخاب کنند. برای این کار لازم است تا اطلاعات دقیقی از تمامی فرآیند‌های شرکت و نتایج حاصل از تغییرات احتمالی داشته باشند.
از طرفی داشتن گزارش‌هایی درباره بهای تمام شده خدمات، هزینه تولید، قیمت فروش، ماشین آلات و ظرفیت آن‌ها می‌تواند به مدیران در پیدا کردن راه حل برای مشکلات کمک زیادی کند. مجموعه این عوامل باعث شکل گیری شاخه‌ای جدید از حسابداری به نام حسابداری مدیریت شد. این روش حسابداری به مدیران کمک می‌کند تا اطلاعات بهتر و کامل‌تری از جنبه‌های مختلف مالی در شرکت خود به دست آورند. نتیجه آن داشتن یک برنامه ریزی استراتژیک برای پیشبرد اهداف شرکت می‌باشد.

مهم‌ترین مهارت های یادگیری حسابداری

 

مهم‌ترین مهارت‌های یادگیری حسابداری برای مدیران

یادگیری صورت‌های مالی

مدیران شرکت‌ها باید با مفاهیم و اطلاعات موجود در صورت‌های مالی آشنا شوند. یادگیری صورت‌های مالی به مدیران کمک می‌کند تا بتوانند راحت‌تر با کارکنان بخش مالی و حسابداری ارتباط برقرار کنند. در این صورت حساب و کتاب کلی شرکت را در دست می‌گیرند و برای آینده شرکت تصمیمات درستی گرفته می‌شود.

تأمین و تخصیص بودجه

از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یادگیری حسابداری برای مدیران خواهد داشت، تأمین و تخصیص بودجه برای بخش‌های مختلف شرکت می‌باشد. به عبارتی بهتر، مدیران باید با فرآیند آماده سازی بودجه آشنا باشند تا بتوانند به شکلی درست و بهینه از آن استفاده کنند. در فرآیند آماده سازی بودجه باید تخمین درستی از هزینه‌ها و طرح‌های عملیاتی شرکت در سال پیش رو زده شود. مدیران این کار را با یادگیری حسابداری می‌توانند به بهترین شیوه انجام دهند.

آشنایی با حسابرسی تأمین اجتماعی

تأمین اجتماعی قوانین گوناگونی دارد که بخشی از آن مرتبط با مدیران شرکت‌ها می‌باشد. از طرفی سازمان تأمین اجتماعی اسناد و مدارکی که از طرف مدیران شرکت‌ها برای حق بیمه کارکنان ارسال می‌شود را به طور کامل بررسی می‌کند. از این رو برای جلوگیری از بروز خطا که ممکن است با جرائمی همراه باشد، لازم است تا مدیران شرکت‌ها با حسابرسی تأمین اجتماعی آشنا شوند.

پرداخت مالیات

همان‌طور که می‌دانید، مالیات به عنوان بخشی از درآمد شرکت هاست که هرساله باید محاسبه و پرداخت شود. مالیات انواع مختلفی دارد که لازم است مدیران به خوبی مفاهیم آن را یاد بگیرند. آموزش حسابداری برای مدیران باعث می‌شود که آن‌ها با هزینه‌هایی که در هر بخش شرکت می‌شود، اشراف بیشتری داشته باشند و بتوانند از ضرر و زیان جلوگیری کنند. از طرفی مدیران با یادگیری حسابداری می‌توان انواع گزارش‌های مالیات را به دست بیاورند. نتیجهٔ این کار پرداخت به موقع مالیات و پیش‌گیری از خسارت احتمالی است.

پرداخت مالیات, آموزش حسابداری برای مدیران

 

 

پرداخت حقوق دستمزد

از مهم‌ترین وظایفی که یک حسابدار دارد، بررسی حقوق و دستمزد کارکنان بر اساس عملکرد آن‌ها و ارائه فیش حقوقی به آنان می‌باشد. از این رو مدیران باید نظارت دقیقی بر میزان فعالیت هر فرد در طول ماه داشته باشد تا بتواند در پایان ماه حقوق مناسبی را برای کارکنان در نظر بگیرد.

آشنایی با ترازنامه

از مهم‌ترین و پرکاربردترین صورت‌های مالی در شرکت‌ها، ترازنامه است. در ترازنامه می‌توان میزان دارایی و بدهی‌ها را مشاهده کرد و به وضعیت بدهکاری یا بستانکاری شرکت رسیدگی کرد. از طرفی ترازنامه میزان دارایی یک شرکت که می‌تواند به صورت وجه نقد و یا ابراز آلات و ماشین آلات باشد را مشخص می‌کند. دانستن این اطلاعات مفید برای رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت شرکت کمک زیادی به مدیران می‌کند. از این رو یادگیری ترازنامه می‌تواند از اصلی‌ترین اهمیت یادگیری حسابداری برای مدیران باشد.

جمع بندی مبحث حسابداری برای مدیران

مدیران شرکت‌های بزرگ نیازمند یادگیری و آشنایی با اصول حسابداری هستند. این آموزش می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها به کمک مدیران بیاید. دوره‌های یادگیری زیادی جهت یادگیری حسابداری برای مدیران وجود دارد. با این حال با شناخت اهمیت دوره MBA می‌توان دریافت که بهترین روش برای یادگیری حسابداری، شرکت در این دوره است.
آموزش حسابداری برای مدیران یکی از بخش‌های دوره مدیریت MBA موسسه آموزش عالی آرمان می‌باشد. شما می‌توانید با شرکت در این دوره علاوه بر افزایش سطح دانش و مهارت خود در بخش مدیریت، اطلاعات مفیدی در زمینه حسابداری نیز به دست آورید. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.