تدوین فیلم چیست؟  – با مباحث مهم در تدوین فیلم آشنا شوید

تدوین فیلم چیست؟  – با مباحث مهم در تدوین فیلم آشنا شوید

تدوین

تدوین فیلم به چه معناست؟

تدوین فیلم چیست؟ در این نوشته تصمیم داریم به این سوال پاسخ دهیم و تمامی مباحث مهم مربوط به یادگیری این حرفه را بیان و بررسی نماییم. در صورتی که شما هم به حرفه ای شدن در این هنر و وارد باز کار این حرفه شدن علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه نمایید.

تدوین فیلم به چه معناست؟

در این قسمت از نوشته می خواهیم به سوال تدوین فیلم یعنی چه؟ پاسخ دهیم. تدوین، حرفه ای است که در آن هنر و تکنیک در کنار هم قرار می گیرند تا اثری جذاب و دیدنی خلق شود. برای کسب درآمد از تدوین باید علاوه بر آشنایی با اصول و تکنیک های این حرفه، خلاقیت و ذوق هنری نیز داشته باشید. همچنین علاوه بر آشنایی با اصول فیلم سازی باید با اصول زیبایی شناسی هنری نیز آشنا باشید.

تدوین فیلم آخرین مرحله در تولید یک اثر ویدیویی است که سبب می شود فیلم، تیزر و … شکل منسجم و نهایی خود را پیدا کند. بدون یک تدوین حرفه ای نمی توان شاهد یک اثر ویدیویی کامل و منسجم بود. زیرا مهم ترین بخش های ساخت ویدیو شامل هماهنگی صدا و موسیقی متن با تصویر، قرار دادن به ترتیب و پشت سر هم سکانس ها و نماهای مختلف، میزان کردن بلندی صدا و موسیقی، گزینش نماها و … در قسمت تدوین فیلم انجام می شود.

تنها به کمک این گزینه می توانیم به نماها و سکانس هایی که در کنار هم قرار می گیرند معنا ببخشیم. همچنین به کمک آن می توانیم تماشگر را به ارائه واکنشی خاص هدایت کنیم. انتخاب نماهای کوتاه و پشت هم و یا نماهای طولانی، شنیده شدن یا شنیده نشدن گفتگوی میان شخصیت ها در برخی از صحنه های فیلم، شنیده شدن یا شنیده نشدن صدای محیط، زیاد و کم شدن میزان صدا در صحنه های مختلف، نوع و زمان پخش موسیقی و بسیاری از نکات دیگر، موارد مهم و اثر گذاری هستند که در این بخش از تولید فیلم انجام می شوند.

مونتاژ و تدوین در سینما چیست؟

 

مونتاژ و تدوین در سینما چیست؟

تا اینجا به طور کلی به سوالی که در پاراگراف قبل منتشر شد پاسخ دادیم و حالا می خواهیم پاسخ سوال مونتاژ و تدوین در سینما چیست؟ را بیان و بررسی نماییم.

اصطلاح مونتاژ، ادیت فیلم و تدوین را اغلب به صورت هم معنی و مترادف هم به کار می برند. اما در واقع مونتاژ به معنای مرحله فیزیکی چسباندن بخش ها و سنکانس های یک فیلم به یکدیگر می باشد. اما تدوین معنای گسترده تری دارد و همان طور که اشاره کردیم شامل به کار گیری اصول زیبایی شناسی نیز می شود و این موضوع تفاوت این دو است.

در واقع برای پاسخ به این سوال می توانیم این توضیح مختصر را ارائه کنیم که مونتاژ به درست کردن فیزیکی فیلم و متصل کردن یا حذف کردن بخش هایی از فیلم گفته می شود که توسط مونتور انجام می شود. اما تدوین ایجاد یک ریتم خاص و اثر گذار در فیلم و خلق یک ساختار با مفهوم و قابل درک است که توسط تدوینگر انجام می شود.

 

تدوین فیلم چگونه است؟

 

تدوین فیلم چگونه است؟

امروزه اغلب مراحل انجام تدوین فیلم به کمک رایانه و نرم افزارهای خاص انجام می شود. به همین دلیل تدوینگر باید به استفاده از رایانه و کار با این نرم افزارهای خاص کاملا مسلط باشد. علاوه بر این باید با اصول زیبایی شناسی هنری نیز آشنا باشد. آشنایی و تسلط بر اصول فیلم سازی نیز بخش مهمی در این حرفه می باشد.

تدوینگر باید بتواند به صورت کاملا حرفه ای بخش های مختلف فیلم خام را برش داده و به شکلی منظم و مرتب در کنار یکدیگر بچسباند. انتخاب هایی که تدوینگر در این راستا انجام می دهد بر فضا، سرعت و روایت فیلم اثر مهمی می گذارد. مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارهای تدوین فیلم که در این حرفه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

در ابتدا فرایند تدوین واقعا با برش و چسباندن نسخه های نگاتیو با استفاده از دست انجام می شد. بعدها برای انجام این کار ابزار خاصی به نام ماشین های تخت ابداع شد و انجام برش و چسباندن نوارهای فیلم به کمک این ماشین ها با دقت، سرعت و کیفیت بیشتری انجام می شد. امروزه این کار به کمک رایانه انجام می شود و پیشرفت های زیادی کرده است. از جمله تکنیک ها و روش های مهمی که در آن به کار می روند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • تدوین پیوسته
  • شات و ریورس شات
  • برش متقاطع (کراس کات)
  • مچ کات (MATCH CUT)
  • کات اِوِی
  • کات پرشی (JUMP CUT)
  • دیزالو
  • J & L کات
  • فِید (Fade)
  • و …

 

 

چگونه این حرفه را یاد بگیریم؟

در صورتی که به این حرفه و کار کردن در این صنعت علاقه دارید می توانید در دوره تدوین فیلم و ساخت تیزر تبلیغاتی که توسط موسسه آموزش عالی آرمان برگزار می شود شرکت کنید. در این دوره آموزشی تدوین فیلم که در طول شش ماه در قالب دو ترم سه ماهه ارائه می شود و شامل ۱۴۰ ساعت آموزشی می باشد می توانید با تمامی تکنیک های مهم این رشته آشنا شوید.

بیشتر بخوانید : دوره تدوین

آموزش پریمیر، آموزش افترافکت، آموزش ادیوس، دانش کارگردانی، طراحی تیزر تبلیغاتی، زیبایی شناسی، آموزش تدوین فیلم و … از جمله سرفصل های مهمی هستند که در این دوره آموزشی ارائه می شوند و می توانید بر تمامی این موارد کاملا مسلط شوید. همچنین در انتهای این دوره آموزشی می توانید مدرکی معتبر که مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد دریافت نمایید.

 

 

جمع بندی

در این نوشته به سوالاتی مانند تدوین فیلم یعنی چه؟ تدوین فیلم چگونه است؟ تدوین ویدیو چیست؟ و … پاسخ داده ایم. طبق این توضیحات دریافتیم که تدوین فیلم به معنای کنار هم قرار دادن و منسجم کردن بخش های مختلف یک اثر ویدیویی و القای روح به کمک صدا و موسیقی و … به یک فیلم است. تدوین حرفه ای و اصولی می تواند یک اثر ویدیویی را به یک اثر هنری تأثیر گذار و جذاب تبدیل نماید.

در تدوین فیلم از نرم افزارهای حرفه ای و خاصی استفاده می شود که کار تدوین را بسیار ساده تر و با کیفیت تر می کنند. در صورتی که قصد ورود به بازار کار این رشته را دارید باید بتوانید با این نرم افزارها کار کنید و بر آن ها کاملا مسلط باشید. با توجه به گسترش استفاده از فضای مجازی و اهمیت تولید محتواهای چند رسانه ای برای کار کردن در این فضاها و همچنین رقابتی شدن فضای ساخت تیزرهای تبلیغاتی، بازار کار رشته ی تدوین بسیار گرم تر و پر رونق تر از گذشته شده است.

با شرکت در دوره تدوین فیلم و ساخت تیزر که توسط موسسه آموزش عالی آرمان برگزار می شود می توانید با تکنیک های خاص این رشته آشنا شده و کار با نرم افزارهای خاص آن را بیاموزید. از مزایای شرکت در این دوره آموزشی می توانیم به اساتید حرفه ای و طراز اول این آموزشگاه، سایت مجهز و همچنین مدرک معتبری که در انتهای دوره ارائه می دهد اشاره کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.