در خصوص انواع تدوین بیشتر بدانید

در خصوص انواع تدوین بیشتر بدانید

انواع تدوین

انواع تدوین کدامند؟

در دنیای واقعی ذهن ما انتخاب می کند، که چه چیزی را ببیند و در اطراف ما وقایع، انسان ها و اشیاء دیگری علاوه برآن چیزی که ما می بینیم، وجود دارد. تدوین نیز در سینما همانند ذهن ما عمل می کند، به این صورت که بهترین تصاویر و سکانس ها را برای دیدن انتخاب می کند. همچنین برخی از سکانس ها را نیز حذف می کند. تدوین باید به صورتی انجام شود، که ببیننده متوجه نبودن برخی از سکانس ها و تصاویر نشود و بر روند داستان تاثیر نگذارد. تدوین انواع مختلفی دارد، که شناخت و نحوه به کارگیری و استفاده از آن ها برای هر تدوینگری الزامی است. به این منظور به بررسی انواع تدوین می پردازیم:

انواع تدوین ویدیو

تدوین مفهومی

تدوین مفهومی با نام های تدوین پویا و تدوین ایده آل نیز شناخته می شود. در این نوع تدوین دو نما مختلف را به کمک نقطه برشی که مفاهیم آن ها به هم مرتبط است، به یکدیگر متصل می کند، به این صورت در ذهن مخاطب داستانی ایجاد می شود. زمانی که در مکان، زمان، افراد یا تغییر در داستان اتفاق بیفتد، نیاز به تدوین مفهومی می باشد. در این موارد تدوین گر باید بتواند بدون نمایان بودن هیچ وقفه ای کار را انجام دهد. در صورتی که به درستی این کار برنامه ریزی نشود، امکان از بین رفتن جریان بصری وجود دارد. ولی اگر کار با برنامه ریزی و به خوبی پیش برود در ببیننده حس خوبی ایجاد می کند. به همین علت اجرا تدوین مفهومی از سخت ترین انواع تدوین می باشد.

تدوین بر مبنای مفهوم به طور معمول در مراحل اولیه دکوپاژ توسط کارگردان باید طراحی شود. دکوپاژ که به معنای برش یا قطع کردن فنی می باشد و شامل نوع نور پردازی، محل قرار گرفتن دوربین، زاویه دوربین، اندازه تصویر و بسیاری از جزییات دیگر می باشد. مرحله فیلم نامه و تولید و همچنین آماده سازی مقدمات تدوین از قبل در اجرا خوب تدوین بسیار تاثیر گذار است.

در کل می توان گفت در تدوین مفهومی پیوند مناسب دو سکانس به یکدیگر و تاثیر اتفاق ها و رویداد ها اهمیت دارند و باعث ایجاد مفهومی در ذهن مخاطب می شوند. در این نوع تدوین عناصر سکانس و نماها مهم نمی باشند. در صورتی که با استفاده از سکانس ها و نماهای موجود قادر به تدوین خوب نمی باشید، از دیگر انواع تدوین فیلم که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم، استفاده کنید.

انواع تدوین سینمایی

تدوین جهت دار

در تدوین جهت دار سکانس ها به گونه ای برش داده می شوند، که بیننده درکی از شخصیت ها و موقعیت صحنه پیدا کند. در این نوع تدوین مهم است، که سکانس ها و نماها به گونه ای به یکدیگر برش بخورند، که مخاطب بتواند صحنه ها را به راحتی دنبال کند. به تدوین جهت دار تدوین آرایشی یا تدوین موقعیت پرده نیز گفته می شود.

تدوین جهت دار به صورت میکس یا برش انجام می شود، در مواردی که زمان تغییر نمی کند، به طور معمول از برش برای انتقال استفاده می شود. در کل می توان گفت که اساس این مدل تدوین کنش یا حرکت کاراکتر در نمای اول می باشد، به این صورت می تواند توجه مخاطب را به سمت تازه ای هدایت کند. توجه داشته باشید که برای تدوین جهت دار برنامه ریزی در مرحله پیش تولید یا فیلم برداری اهمیت دارد.

انواع تدوین در سینما

تدوین حرکت

تدوین حرکت یکی دیگر از انواع تدوین می باشد، اساس آن حرکت کاراکتر در صحنه می باشد. در این مدل تدوین حفظ استمرار بر مبنای حرکت سوژه یا کاراکتر بر عهده تدوینگر است. تدوین حرکت با نام های تدوین کنسی و تدوین استمرار نیز شناخته می شود. در تدوین حرکت سوژه در سکانس اول در حال انجام کاری می باشد و سپس در سکانس دوم که برش زده می شود، کاراکتر در حال انجام کار دیگری است. دست نخوردن، بی مکث بودن زمان و همچنین حرکت های آرام و پیوسته اهمیت بسیار زیادی دارند. این عمل اصطلاحا Anamorphic cut یا برش روی حرکت نامیده می شود.

در تدوین حرکت وجود تمام عناصر شش گانه تدوین اهمیت زیادی دارد، در صورتی که تدوین گر مراحل تدوین را به درستی انجام دهد، مخاطب به راحتی می تواند داستان را دنبال کند. جریان داستان از لحاظ بصری در این نوع تدوین متوفق نمی شود و تغییر سکانس ها از جذابیت داستان نمی کاهد. تدوین حرکت را می توان از بی نقص ترین انواع تدوین در سینما برای انتقال بین دو سکانس دانست، که همیشه به صورت ایجاد برش انجام می شود.

انواع روش تدوین

تدوین صوری

تدوین صوری یا تدوین بر مبنای شکل از انواع تدوین می باشد، که به روابط گرافیکی سکانس ها و نماها وابسته است. در واقع این نوع تدوین را می توان رفتن از نمایی به نمای دیگر که از نظر بعد، رنگ، شکل و صدا شبیه یک دیگر هستند، دانست. طراحی تدوین صوری قبل از مرحله تولید انجام می شود، زیرا همان طور که گفتیم به عناصر بصری وابسته هستند و نیاز به هماهنگی و برنامه ریزی دقیق تر و در برخی از موارد مدیریت صحنه می باشد. تدوین صوری در بسیاری از موارد به ویژه زمانی که تغییر مکان و زمان یا هر دو باشد، به صورت میکس انجام می شود. ولی در صورتی که از صدا به عنوان عنصر اصلی استفاده شود، این نوع تدوین به صورت برش نیز می تواند انجام شود.

تدوین ترکیبی

تدوین ترکیبی زمانی شکل می گیرد، که بیشتر از چهار گونه از انواع روش تدوین با هم ادغام شوند، به همین علت این نوع تدوین دشوارتر و قدرتمندتر از دیگر انواع تدوین می باشد. تدوینگر در این نوع تدوین باید ظرفیت های شنیداری و دیداری را در سکانس ها و نماهای مختلف تشخیص دهد. طراحی تدوین ترکیبی در مرحله پیش تولید و تولید با دقت زیاد انجام می شود. در صورتی که تدوینگر بتواند این نوع تدوین را به صورت ایده آل پیاده سازی کند، از بزرگترین موفقیت های آن به حساب می آید. توجه داشته باشید که علاوه بر توانایی تدوینگر، استفاده از بهترین نرم افزار تدوین فیلم نیز به این منظور از اهمیت زیادی برخوردار است.

انواع سبک تدوین

تدوین تداومی و غیر تداومی

از مهم ترین انواع تدوین می توان به تدوین تداومی اشاره کرد، که برای تدوین بسیاری از فیلم های هالیوودی استفاده می شود. در این سبک تدوین سکانس ها به صورتی برش داده شده و کنار هم قرار می گیرند، که عبور یکدستی ایجاد شود. تدوین تداومی به گونه ای باید انجام شود، که بیننده متوجه اجزای جداگانه نشود و داستان را به ساده ترین شکل ممکن دنبال کند. بنابراین در تدوین تداومی مهم ترین نکته تداوم اجزا سکانس ها و نماها می باشد.

تدوین غیرتداومی برای تدوین سکانس های نمادین فیلم های داستانی استفاده می شود. این نوع تدوین مناسب وصف و تفسیر می باشد، به همین دلیل به آن تدوین توصیف یا تدوین بیاندار نیز گفته می شود. در تدوین تداومی به گونه ای انجام می شود، که تماشاگر درگیر فیلم شده و آن را به تفکر وا می دارد. پرش و استفاده از نماهای بی ربط در این نوع تدوین بسیار دیده می شود، به همین علت انتقال معنا به راحتی انجام نشده و روایت و داستان فیلم مبهم نشان داده می شود.

انواع تدوین فیلم

کلام پایانی

ساخت فیلم، ویدئو و کلیپ های تبلیغاتی امروزه بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است، به همین علت بازار کار تدوینگران بسیار رونق گرفته است. اگر به کار تدوین علاقه دارید، با دیدن آموزش مناسب، کسب درآمد از تدوین در زمان کمی امکان پذیر است. موسسه آموزش عالی آرمان برگزار کننده دوره های تدوین می باشد. در دوره های تدوین آموزش عالی آرمان تمامی مطالب و نکات تدوین از صفر تا صد و نرم افزارهای تدوین فیلم آموزش داده می شود. همچنین در پایان دوره مدرک مورد تایید وزارت علوم نیز به هنرجویان اعطا می گردد.

به این محصول امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مطلب :

مطالب مرتبط

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.