تماس با ما 64 51 90 88 - 021گذری در مدیریت اجرایی MBA

 منبع :

 نويسنده : دکتر صاحب بدری پشته    ایمیل : D_management@armancollege.ac.ir

 نوشته شده در تاريخ : 1394/05/27   ( آخرين ويرايش : 1394/08/24 )

مقدمه     

اداره سازمانهای بازرگانی، صنعتی و دولتی با ابعاد مختلف آن بدون بهره گیری از دانش مدیریت و دسترسی به اطلاعاتی که در تصمیم گیری لازم است امکان پذیر نیست. لذا وظیفه مراکز آموزشی است که اولا مدیران این سازمانها را برای قبول مسئولیت در سطوح مختلف مدیریت آموزش دهند. ثانیا محققین و پژوهشگرانی را تربیت کند که بتوانند مسائل و مشکلات اقتصادی و بازرگانی سازمانهای مختلف را به خوبی بشناسند و برای حل این مسائل و مشکلات راه حلهای صحیح و منطقی پیدا کنند.همچنین مدیران و صاحبان کسب وکارها برای گسترش کسب و کارخودو افراد شاغل در پست های مدیریتی که بدنبال راهی برای رسیدن به سطوح بالاتر در مسیر شغلی خود هستند، برای کسب دانش مدیریت و بروز کردن آموخته‌هایشان نیاز دارند در دوره های  DBAوMBA   ادامه تحصیل نمایند. به ویژه فارغ التحصیلان رشته های  فنی و مهندسی که اقدام به راه اندازی کسب و کار نموده اند و یا به واسطه موقعیت شغلی ،صاحب پست های مدیریتی شده و با مسائل اجرائی درگیر می باشند ،ضمن دانش فنی حوزه تخصصی خود ، برای گسترش کسب و کار و ارتقاء مدیریتی  نیازمند دانش حرفه ای مدیریت می­باشند.

 

MBAچیست ؟

 MBA حروف اول  Master of Business Administration، به معنی مدیریت ارشد کسب و کار می باشد. این دوره برای ارتقاءمدیران حرفه اي و آینده نگر و با هدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب­ وکار  برگزارمیگردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیرهای راهبردی وهمچنين حل مسائل واقعي محيط كار موثر باشند .   MBAدر کشورهای توسعه یافتهدوره ای شناخته شده و بسیار پرطرفدار و از جمله رشته های پر هزینه  برای مدیران بشمار می رود.

اهمیت دوره MBA

اهمیت دوره MBA و به ویژه در قیاس با دوره کارشناسی ارشد دانشگاهها به اختصار عبارتند از :

1-از نظر سطح علمی و ارزش تحصیلی دوره MBA  همان ارزش دوره کارشناسی ارشد رادارد. در برخی از کشورهای غربی MBAنسبت به کارشناسی ارشد آکادمیک اهمیت بیشتری دارد. بدین ترتیب سطح تحصیل ارشد است.

2-دوره MBAمساله محور است، مباحث مطرح در کلاس ها بر اساس مسایل و مشکلات مدیران اجرایی کسب و کارها است. بنابراین دانشجویان با تجربه خود و اساتید با دانش نظری خود در تعامل با هم کلاس های زنده و شادابی ایجاد می نمایند که نتیجه آن رشد و بالندگی است.

3-با توجه به بند 2 روش ارایه مطالب ( روش تدریس ) مبتنی بر دانشجو محوری خواهد بود. در رویکرد دانشجو محوری استاد ( مربی ) نقش تسهیل گر ( Coaching) را دارد . بررسی ها نشان می دهند یادگیری در این نوع بسیار ماندگار است.

4-انتخاب اساتید واجد شرایط برای دوره MBAبا دوره های رسمی متفاوت است. اساتیدی در این دوره ها موفقند که در کنار توان علمی بالا، لازم است سابقه اجرایی درخشانی نیز داشته باشند. اساتید با سطح علمی بالا ولی بدون تجربه کار اجرایی در اینگونه کلاس ها مفید نخواهند بود. بنابراین اساتید دوره های  MBAباید شرایط لازم را داشته باشند.

5-دوره MBAحرفه ای و کاربردی است. به همین دلیل کلاسها بصورت case studyو پروژه محور برگزار میشوند.

6-شیوه گزینش MBAبا دوره کارشناسی ارشد متفاوت است. با توجه به فرآیند گزینش دانشجو در تحصیلات تکمیلی دانشگاهها و مراکز علمی کشور، مدیران ارشد و اجرایی در ادامه تحصیل شانس کمی در گزینش دوره های رسمی دارند. گزینش دانشجو در دوره MBAطی دو مرحله انجام می شود. بدین صورت که ابتدا رزومه داوطلبین مورد ارزیابی قرار می­ گیرد سپس مصاحبه با داوطلبین برگزار می شود تا به نوعی سطح بندی شوند.

7-داوطلبین دوره MBAمدیران اجرایی و کارشناسان شاغل در سازمانها و کسب و کارهای مختلف هستند، به عبارت دیگر اول کار بعد تحصیل. حال آنکه در دوره های رسمی الویت با تحصیل است.

8-اگر بخواهیم در یک جمله تفاوت بین دورهکارشناسی ارشد و دوره MBAرا خلاصه کنیم، دوره  کارشناسی ارشد مبتنی بر آموزش رسمی (Education) که موضوع محور است، حال آن که دوره MBAمبتنی بر آموزش های غیر رسمی (  Training) که مساله محور است، می باشد. • چشم انداز موسسه آموزش عالی آرمان


  ارائه آموزشهای مرتبط با نیاز بازار کار

  تربيت نيروهایي، با دانش و مهارت هاي فني بالا

  مطرح شدن به عنوان يک Brandمعتبر آموزشي در کشور .

  مطرح شدن به عنوان يک منبع معتبر معرفي نيروي انساني در بازار کار

  مطرح شدن به عنوان يک مرکز معتبر اجراي پروژه هاي تحقيقاتي دولت و بخش خصوصي
 • اعتبار مدارک کالج آرمان


  در انتهای دوره ، مدرک رسمی از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، ممهور به مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری

  با قابلیت ترجمه و تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ،اعطا می گردد.

  علاوه بر مدرک ارائه شده علاقمندان به اخذ مدرک بین المللی با قابلیت استعلام می توانند

  با پرداخت هزینه صدور مدرک ،از مدارک دو مجموعه علمی ، پژوهشی ACS و ICS نیز بهره مند گردند.
 • مزایای تحصیل در موسسه آموزش عالی آرمان

  1. بهره منده از کاملترین سرفصل های دانشگاهی

  2. بهرمندی از اساتید و مدرسین دانشکده های برتر هنر و معماری

  3. اعطای گواهینامه پایان دوره مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

  4. قابلیت ترجمه گواهینامه پایان دوره برای متقاضیان مهاجرت

  5. امکان جذب فارغ التحصیلان برتر در پروژه های اجرایی

  6. امکان شرکت در کلاسهای غیر حضوری (آنلاین) موسسه (برای اولین بار در ایران)

  7. امکان بهره مندی از بسته های آموزش تصویری موسسه (برای اولین بار در ایران)

 • مپنا
 • انفورماتیک
 • شهرداری تهران
 • صندوق مهر امام رضا (ع)
 • پتروشیمی پارس
 • اتوبوسرانی تهران
 • انرژی
 • شرکت داروسازی ابوریحان
 • بانک انصار